Drahšie letné dovolenky

22. apríl 2022, RTVS

Pobyt pri mori sa môže predražiť najmä pri leteckých zájazdoch. Dá sa očakávať zavedenie tzv. palivových príplatkov, ktoré môžu byť vo výške okolo 30 až 40 eur za osobu na zájazd. Cena ropy vzrástla a o 40 % preto zdraželo aj letecké palivo. Do finálnej ceny leteniek sa to premieta len sčasti.

Dovolenky sa blížia

22. apríl 2022, Téma

Zdá sa, že toto leto si slovenské hory a vodné plochy trochu oddýchnu. Slováci sa totiž chystajú cestovať do zahraničia. Zástupca cestovnej kancelárie Pelikán, ktorá sa špecializuje na lacné letenky, hovorí, že najväčší záujem je o stredomorské oblasti. Taliansko poskočilo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 1 550 percent, Malta o 1 250 percent. Grécko si ľudia kupujú 11-násobne viac ako vlani, Cyprus narástol o vyše 860 percent a Španielsko o 705 percent.

Vojna predražuje dovolenku

19. apríl 2022, Markíza

Cestovky odporúčajú kupovať dovolenky vopred a zaplatiť plnú sumu. Zákazník by sa tak mal vyhnúť ďalšiemu zdražovaniu. Slováci však zostali cez pandémiu opatrní a vopred uhrádzajú len zálohy. V prípade záloh si však cestovky - v závislosti od zmluvných podmienok - môžu účtovať palivový príplatok. Aktuálne je to asi 30 eur. To sa ešte môže zvýšiť, ak by ceny leteckého paliva ďalej rástli.

Vojna predražuje dovolenky. Kam zvážiť cestu a ako ušetriť? (otázky a odpovede)

18. apríl 2022, sme.sk

Hoci sú čiernomorské pláže Bulharska, Turecka či Rumunska od vojnou zasiahnutej Ukrajiny vzdialené aspoň 300 kilometrov, bulharské námorníctvo zneškodnilo už tretiu námornú mínu, ktorú prúdy zaviali do jeho vôd. V pozadí ruskej vojenskej agresie na Ukrajine hrozí odtrhnutím od turistami čoraz obľúbenejšieho Gruzínska a pričlenením k Rusku aj separatistický región Južné Osetsko.

Aerolínie majú obavy z novej dane. Ako poplatky za lietanie ovplyvnia Slovákov? (otázky a odpovede)

12. apríl 2022, hnonline.sk

Frustrovaný šéf Brussel Airlines a náklady pre letectvo navyše. Aj to sú dôsledky boarding tax, v preklade „naloďovacej“ dane, ktorá v Belgicku platí od začiatku apríla. „Zavádza sa počas najväčšej krízy v segmente,“ reagoval Peter Gerber, generálny riaditeľ spomínanej spoločnosti, pre portál Routesonline.com. Reagoval pritom na vplyv pretrvávajúcej pandémie na cestovný ruch.

Dvaja z troch Slovákov nebudú na Veľkú noc doma. Zlákali ich lacné letenky a pomohli aj uvoľnené opatrenia (anketa)

08. apríl 2022, hnonline.sk

Za päťhodinovú cestu rýchlikom z hlavného mesta do Košíc dnes zaplatíte približne 20 eur. Ide pritom o cenu, za ktorú si Slováci aktuálne môžu kúpiť obojsmernú letenku z Bratislavy alebo z Viedne do rôznych destinácií. A to ich viditeľne motivovalo nestráviť nadchádzajúce „sviatky jari“ doma. „Veľkonočné letenky sú dnes lacnejšie priemerne o 29 percent oproti roku 2019,“ uvádza pre HN Nina Černá, zastupujúca spoločnosť Kiwi.com.

TOP 6 portálov, vďaka ktorým môžete precestovať celý svet za „pár eur“

07. apríl 2022, techbox.sk

Stránky na vyhľadávanie leteniek sú v posledných rokoch veľmi populárne a je na to dobrý dôvod. V porovnaní so stránkami leteckých spoločností vedia často ponúknuť lepšie ceny, viac kombinácií letov či viac dostupných letov v rôznych dátumoch. Všetky v podstate fungujú na podobnom princípe. Zadáte si začiatočné a konečné letisko, zvolíte dátum odchodu a príchodu, počet osôb a typ letenky. Rozdiely sa ale medzi nimi predsa len nájdu.

Leto prišlo o dva mesiace skôr, hlásia cestovné kancelárie. Záujem o zájazdy stúpol o viac ako tisíc percent

06. apríl 2022, hnonline.sk

„V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi prichádza leto, takpovediac, o dva mesiace skôr. Už teraz vidíme vysoký záujem o destinácie v Stredomorí,“ uvádza pre HN Patrik Vas, manažér pre strategické partnerstvá cestovnej kancelárie Pelikán. Zároveň dodáva, že väčšina z nich narástla v prvých troch mesiacoch roka 2022 o stovky až tisícky percent.

Z Helsínk do Tokia cez severný pól. Letenky do Ázie zdraželi o desiatky percent

06. apríl 2022, hnonline.sk

„Ak by nebolo vojny na Ukrajine, očakávali by sme dobré leto,“ uviedol ešte v marci Julian Jäger, člen predstavenstva letiska vo Viedni. Obľúbené miesto, odkiaľ vyráža mnoho Slovákov na dovolenku, sa ešte poriadne nepozbieralo z obmedzení pre koronavírus a už čelí aj neistote prameniacej z Putinovej agresie. Do Ruska a na Ukrajinu sa zo Schwechatu bežne lietalo 41-krát týždenne. Ide však len o štyri percentá celkového objemu cestujúcich, informovalo o tom médium Salzburger Nachrichten.

Nenápadný klenot v Perzskom zálive chce byť novým „Dubajom“. Do noviniek naleje stovky miliónov dolárov

01. apríl 2022, startitup.sk

Bahrajn je súostrovie 33 prírodných ostrovov zdobených bielym pieskom pri Arabskom polostrove. Pred pandémiou sem ročne pricestovalo 4,3 milióna turistov, pričom susedné krajiny – Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE) – prilákali po 15 miliónov.

Letecké pobyty do cudziny vojna Slovákom a Čechom dosť zdraží. Desať percent navyše je reálnyc

09. marec 2022, trend.sk

Odletieť na pár dní mimo Slovenska do cudziny? Mnohí Slováci potrebujú vycestovať za prácou, za rodinou či inými povinnosťami, prípadne aj oddychom. Treba počítať s istými rizikami, najmä ak ide o individuálnych cestovateľov, hoci súčasnú osobnú leteckú dopravu situáciu rusko-ukrajinský konflikt zatiaľ výrazne neovplyvnil. Teda až na isté územia, na ktoré dopadli tvrdé sankcie voči Rusku.

Odlietate do cudziny? A možno ani nie. Dvadsať európskych letov už zrušili, dôvodov je viac

09. marec 2022, trend.sk

Chceli súkromne či pracovne niekam odletieť, ocitli sa v problémoch. Niektorí cestovatelia avizujú na sociálnych sieťach, že si pred dvomi týždňami kúpili cez maďarskú leteckú nízkonákladovú spoločnosť Wizz Air letenky z Viedne do rôznych krajín. Spomínajú napríklad Grécko, Taliansko, Maltu či Portugalsko.

Európske aerolinky rušia lety do Ruska. Zavreté nebo nad Európou Rusom predlžuje lety

28. február 2022, aktuality.sk

Po tom, ako sa európsky vzdušný priestor uzavrel pre ruské aerolinky, si Rusi musia teraz plánovať dlhšie lety alebo ich rušia. V nedeľu, keď rozhodnutie Európskej komisie o uzavretí európskeho neba pre ruské aerolinky oznámila podpredsedníčka Ursula von der Leyenová, si poľský onet všimol bizarnú jazdu ruského Aeroflotu z Moskvy do Srbska. Krajiny, ktoré pre Rusov zavreli svoje nebo, musela ruská aerolinka obletieť cez juh a let sa z 2,5 hodiny natiahol na takmer 6 hodín. Zaznamenal to Flightradar24, a následne aj agentúra Nexta, ktorá trasu letu šírila na Twitteri.

Slováci sú optimistickí, dovolenky na leto si kupujú už teraz

17. február 2022, hnonline.sk

Ľudia vidia koniec pandémie a ich záujem o letné dovolenky na rozdiel od minulého roka rastie už vo februári. Preto neváhajú s rezerváciami.

Sladký Valentín a štyri tipy z Pelikána na neskutočnú romantiku

07. február 2022, milliardcity.sk

Hľadáte na internete rýchlosťou svetla tie najlepšie destinácie na Valentína? My sme to urobili za vás a spýtali sme sa špecialistov z Pelikána na to, čo by vám poradili oni. Zostaneme aj doma, ale potom sa vyberieme na Maurícius, skočíme i do Mexika a nakoniec si necháme staré-dobré Maldivy.

Zima v exotike, aj pre neočkovaných. Hystériu s omikronom nechajte doma, lockdown je v mysli

16. január 2022, Trend

Slovensko sa potáca už tretí rok v neustálych lockdownoch, v opakovanom zatváraní či otváraní ekonomiky, ktoré spôsobujú vysoké finančné straty v ekonomike, cestovný ruch nevynímajúc. Zdá sa, že covid tu bude navždy, v rôznych mutáciách, vážnych či menej vážnych, na čo poukazujú viacerí odborníci z praxe či rôzne štúdie.

Dovolenky cez sviatky

22. december 2021, Markíza

Slováci cez sviatky utekajú na dovolenku do zahraničia.U nás boli pravidlá dlhodobo nejasné. Cestovnému ruchu preto ušiel vlak. Dubaj trhá rekordy. Záujem o letenky do srdca arabských emirátov stúpli o tisícky percent. Lákadlom nie je len svetová výstava Expo ale aj dlhodobo stabilné cestovateľské pravidlá. Množstvo letov do obľúbených destinácií je úplne vypredaných.

Žiadna bageta do ruky či hotely pre vyvolených doma. Slováci vyprázdňujú vrecká za hranicami

16. december 2021, trend.sk

Bageta kúpená na pumpe, strava podávaná v hoteli cez okienko či večera na izbu počas Silvestra. Toto mnohí Slováci doteraz pokladali za zlý vtip od vlády v rámci nových protipandemických opatrení. Napokon sa zdá, že o desať dní si gastrosektor polepší, ale nie všade, len v hoteloch. Sľubov už predtým dostali od vlády mnoho, tie sa však nesplnili, a tak ostávajú podnikatelia v cestovnom ruchu aj tentokrát pomerne skeptickí. A to sa zimná sezóna ešte len rozbieha.

Silvestrovské letenky nakupujeme vo veľkom. Láka nás najmä exotika

12. december 2021, Hospodárske noviny

Oslavy príchodu nového roku pod palmami na pláži si dopraje viac Slovákov nielen v porovnaní s minulým, ale dokonca aj s predpandemickým rokom 2019. Koronakríza sa síce nepominula, ale cestovaniu prajú otvorené hranice či nízke ceny leteniek. Absolútnym hitom tejto zimy sú Spojené arabské emiráty, aj pre svetovú výstavu EXPO 2020, ale dopyt je tiež po Dominikánskej republike, Kapverdských ostrovoch, Egypte či Ománe. „Záujem o silvestrovský pobyt v tejto dovolenkovej destinácii je tento rok enormný a máme k dispozícii posledné voľné miesta,“ tvrdí obchodný riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour Tomáš Lazarov.

SPÄŤ DO VZDUCHU, VERZIA 2022

02. december 2021, Forbes

Lockdowny, prísne opatrenia, uzavreté krajiny. Takto vyzeral svet menej ako rok dozadu. Nakoniec, niektoré krajiny zostali v takomto režime doteraz. Príkladom je Čína, ktorá sa ani po dvoch rokoch nechystá otvoriť svoje brány pre všetkých turistov. Letecké spoločnosti ale od začiatku roka 2021 obnovujú jednotlivé linky, predajcovia leteniek uvádzajú na trh čoraz viac letov do rôznych destinácií a záujem ľudí sa opatrne obracia aj na vzdialenejšie ciele. Silnejší dopyt po takzvaných biznis destináciách či exotických krajinách už pociťujú aj dvaja najväčší predajcovia leteniek na slovenskom trhu Kiwi. com a CK Pelikan Slovensko.

Pred omikronom sa štáty zatvárajú, Slovensko zavedie karanténu

29. november 2021, sme.sk

Prešlo len pár hodín, odkedy juhoafrickí vedci potvrdili nájdenie nového variantu koronavírusu a cestovanie z juhu Afriky sa takmer zastavilo. Pre obavy z variantu omikron, ktorý podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predstavuje „vysoké riziko“ pre množstvo mutácií a vyššiu nákazlivosť, začali krajiny rušiť lety a zatvárať hranice.

Slovensko na zozname rizikových krajín

04. november 2021, RTVS

Slovensko je na zozname krajín s vysokým rizikom nákazy korona vírusu. Ak sa niekto chystá vycestovať napríklad do Česka a nemá očkovanie musí vypĺňať formulár a tak isto potrebuje negatívny PCR test. Na ďalšie vyšetrenie má ísť na piaty až siedmy deň po vstupe. Výnimku majú deti do 12 rokov. Štáty si pritom určujú rôzne podmienky.

Ryanair spustil masívny výpredaj leteniek z Bratislavy. Ceny začínajú pod desiatimi eurami, s kúpou sa poponáhľaj

22. október 2021, startitup.sk

Letenky z Bratislavy do destinácií, ako je Miláno, Atény, Bologna, Londýn, Niš, Paríž, Rím a ďalších, si dnes môžeš zakúpiť za ceny, ktoré začínajú na sume 9,50 eur za jednosmernú letenku, vrátane všetkých poplatkov. Pelikán dal dnes do ponuky spolu až 311 akciových leteniek.

Dubaj zažíva medzi Slovákmi boom, zrazu tam lietame oveľa viac

22. október 2021, hnonline.sk

Zdá sa, že Slováci zatúžili po dovolenke v Dubaji viac ako kedykoľvek predtým. Hoci bolo mesto v Spojených arabských emirátoch otvorené pre turistov aj minulý rok, menší boom zažíva práve počas tejto jesene. Spoločnosť Pelikán očakáva, že sa situácia bude podobne vyvíjať aj v zimných mesiacoch. „V porovnaní s rokom 2020 nám na webe predaj leteniek a pobytov rastie o štyritisíc percent,“ tvrdí Patrik Vas, manažér pre strategické partnerstvá cestovnej kancelárie Pelikán.

Slovensko na zozname červených krajín

11. október 2021, RTVS

Kým niektoré štáty režim na hraniciach uvoľňujú, Slovensko je v niektorých krajinách na červenom zozname. Česko, Nórsko či Holandsko od našich obyvateľov vyžadujú očkovanie alebo test. V Holandsku nesmie mať PCR test viac ako 48 hodín, antigénový musí byť najviac 24-hodinový. Výnimky majú deti do 12 rokov.

Kompenzácie CK za zrušené dovolenky

27. september 2021, Rádio Slovensko

Pre pandémiu minulé leto mnohí dovolenkári radšej relaxovali doma aj napriek tomu, že už mali zarezervovaný pobyt pri mori. Zájazd im ale neprepadol, mohli si zvoliť náhradný termín či dokonca aj destináciu.

Ako zmenila pandémia leteckú dopravu? Formujú ju tieto tri trendy

31. august 2021, Trend.sk

Aj keď sa ochrana planéty a plnenie klimatických cieľov komunikuje vo verejnom priestore čoraz častejšie, zmeny prichádzajú len pomaly. V oblasti leteckej dopravy obzvlášť. Tento spôsob dopravy je u ľudí stále veľmi obľúbený a počet pasažierov po celom svete rok čo rok narastá. Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO) prešlo v roku 2016 na celom svete leteckou dopravou 3,7 miliardy cestujúcich. Portál Deutsche Welle upozorňuje, že od roku 2009 sa tento rekord každý rok len prekonáva. Medzinárodná asociácia leteckej dopravy (IATA) na rok 2035 predikuje, že sa počet cestujúcich zvýši až na 7,2 miliardy.

Top udalosti v retaili: Cez pandémiu šetríme viac. Aerolinky začnú lietať na sto percent

31. august 2021, Trend.sk

Cestovné kancelárie a nízkonákladové letecké spoločnosti majú strach zo skrátenej letnej sezóny a nastávajúcej zimy. Červených krajín pribúda aj vďaka intenzívne sa šíriacemu delta variantu nového koronavírusu. Zákazníci rušia naplánované zájazdy, najmä tie, ktoré plánovali niekoľko mesiacov vopred.

Čo nás čaká v cestovaní? Budú dovolenky iba luxus pre očkovaných?

30. august 2021, tyzden.sk

Koronakríza zasiahla cestovný ruch plnou silou a uvoľnenie je s nástupom delta variantu stále v nedohľadne. Ako sa podniká v cestovnom ruchu počas pandémie a akým výzvam dnes čelia cestovné kancelárie? Ako budeme cestovať počas jesene a bude v zime hitom opäť exotika? Čakajú nás ďalšie zmeny hraničného režimu a vráti sa ešte cestovateľský semafor?

Sezóna je slabá, cestovný ruch však zachránila. Položiť ho môžu nepredvídateľné opatrenia vlády

27. august 2021, Trend.sk

Prichádza jeseň a cestovné kancelárie sa pripravujú na otvorenie mimosezónnych dovoleniek. Napriek tomu, že sa po pandemickom roku vrátilo k cestovaniu mnoho klientov, tržby zatiaľ zďaleka nedosahujú úrovne z roku 2019.

Chorvátsko je dovolenkový raj Slovákov. Ani vyššie ceny a drahšie služby nás neodradili

26. august 2021, Trend.sk

Letná sezóna v Chorvátsku vrcholí. Tržby z turizmu sa tento rok pohybujú na rekordných úrovniach. O 10 percent prekročili aj tie z roku 2019, ktorý bol doposiaľ považovaný za najsilnejší. Krajina je na turizme a cestovnom ruchu závislá. Obavy z toho, že koronakríza zasiahne do cestovateľského správania a návykov návštevníkov, už nemusia mať. V minulom roku navštívilo Chorvátsko 7,4 milióna turistov . V septembri 2020 to bolo 536-tisíc, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 pokles o 76,5 percenta. Zvyšok roka 2020 sa tiež niesol v znamení poklesov. Prenocovaní v hoteloch a iných druhoch ubytovacích zariadení zaznamenali lokálni podnikatelia až o takmer polovicu (49 %) menej. Potvrdili to dáta zo systému e-visitor.

Cestovný ruch prežil sezónu. Položiť ho môže vláda

26. august 2021, Trend

Napriek očakávaniam ceny leteniek tento rok nevystrelili do závratných výšok. Držia sa na dlhodobých úrovniach. Prichádza jeseň a cestovné kancelárie sa pripravujú na otvorenie mimosezónnych dovoleniek. Napriek tomu, že sa po pandemickom roku vrátilo k cestovaniu mnoho klientov, tržby zatiaľ zďaleka nedosahujú úrovne z roku 2019. Potešiteľné je, že obavy z prudkého zdražovania leteniek sa nenaplnili. Zato sa oveľa viac začalo dbať na bezpečnosť a zdravie cestujúcich. Rúško a negatívny test sú dnes pri nástupe na palubu samozrejmosťou takmer všade.

Ryanairu prekážajú lacné letenky od Kiwi, pohrozil cestujúcim. Sú to amorálne praktiky, bráni sa brnianska firma

25. august 2021, pravda.sk

Letecký priemysel tvrdo zasiahla pandémia. Turizmus bol paralyzovaný, a tak sa lietadlá len v malej miere dostávali do vzduchu. Postupné uvoľňovanie so sebou prinieslo aj oživenie letectva. Čísla sa však ešte ani zďaleka nedostávajú na úroveň pred pandémiou. Firmy tak bojujú o každého zákazníka a snažia sa udržať svoje zisky.

Ako vyraziť na dovolenku na vlastnú päsť a nestratiť sa v spleti leteniek a formulárov?

24. august 2021, akcnezeny.sk

Chcete ísť na dovolenku na vlastnú päsť a vybrať si destináciu, po ktorej už dlhšie túžite? Vždy to bolo pomerne jednoduché, len tento rok nám to trochu skomplikoval covid. Priznám sa, aj ja som mala zo začiatku obavy, ako na to. Letecky som cestovala naposledy pred 6 rokmi a to bola rodinná dovolenka s vtedy ešte len tromi deťmi. Všetko vtedy zabezpečila cestovná kancelária a odlet bol z Bratislavy. Kedysi som cestovala častejšie, ale príchodom detí sa to, prirodzene, zmenilo.

Kam na dovolenku?

19. august 2021, RTVS

Požiare v Grécku, aktivita sopky Etna na Sicílii, extrémne horúčavy. To všetko môže ovplyvniť dovolenku. Neustále sa tiež menia opatrenia v súvislosti s covidom. Zisťovali sme, kam sa ešte dá vybrať za bezproblémovým oddychom.

Chystáš sa na dovolenku? Neteš sa predčasne, môže sa ti stať, že neodletíš

15. august 2021, refresher.sk

Čo urobiť, keď ti niekoľko hodín mešká lietadlo alebo keď odletí bez teba? Ako prinútiť aerolinky, aby ti vrátili peniaze? A dostaneš sa k nim raz vôbec? Zisťovali sme viac o problémoch s letmi. Občiansky preukaz, covid pas a identifikátor, opakujeme si rýchlo pred odletom do Talianska. Mierime na letisko s rukami plnými tašiek. Na sebe máme tri svetre, keďže sa nedali zbaliť do ruksaku s rozmermi 40 cm x 25 cm x 20 cm. Vyrážame radšej s predstihom, aby sme stihli let. Rýchlo nasadáme do autobusu, ktorým sa za pár eur dostaneme na viedenské letisko.

Grécke inferno sa nekončí. Turisti aj domáci utekajú pred požiarmi loďami

09. august 2021, sme.sk

Konstantinos Pantazis z pobrežného mesta Limni na gréckom ostrove Evia (Eubója) odmietol utiecť pred blížiacim sa požiarom. Kým jeho susedia čakali na pláži na trajekt, Pantazis začal postupne vylievať vedrá vody do okolia svojho domu a domov jeho susedov. „Chcel som, aby bola pôda čo najvlhkejšia a aby sa oheň k môjmu domu nedostal,“ vraví pre web Greek Reporter.

Do týchto 5 destinácií teraz rýchlo vycestuj na dovolenku, kým ti ju mutácia delta nezničí

06. august 2021, refresher.sk

Odborníci varujú pred príchodom variantu koronavírusu delta, ktorý by mal zrejme zasiahnuť aj Slovensko na konci leta. Na dovolenku ti preto možno nezostáva veľa času. Už aj na Slovensku sa začala tretia vlna koronavírusu, ktorá sa bude niesť v znamení variantu delta. Oveľa nákazlivejšia mutácia spôsobuje čoraz viac komplikácií najmä v krajinách, kde nemajú dostatočne vysokú zaočkovanosť, a tak v posledných týždňoch hlásili rekordné prírastky nových prípadov v Rusku, ale aj v Spojenom kráľovstve, kde však počty prípadov začali prudko klesať.

EÚ predstavila zelený balík. Čo to spraví s cenami leteniek, prestaneme lacno lietať?

04. august 2021, pravda.sk

Znížiť emisie a do roku 2050 sa stať prvým klimaticky neutrálnym blokom na svete. To sú ambiciózne ciele Európskej únie (EÚ) v rámci takzvaného zeleného balíka. Už teraz je jasné, že sa nové opatrenia dotknú aj lietania. Ako? Aerolinky budú musieť znížiť svoje emisie a odzrkadliť sa to môže na vyšších cenách za letenky. Zrušiť sa tak môžu i pravidelné letecké spojenia na kratšie vzdialenosti.

.viac slobody Šimona Jeseňáka: Čo nás čaká v cestovaní? Budú dovolenky luxus iba pre očkovaných?

29. júl 2021, .týždeň

Koronakríza zasiahla cestovný ruch plnou silou a uvoľnenie je s nástupom delta variantu stále v nedohľadne. Ako sa podniká v cestovnom ruchu počas pandémie a akým výzvam dnes čelia cestovné kancelárie? Ako budeme cestovať počas jesene a bude v zime hitom opäť exotika? Čakajú nás ďalšie zmeny hraničného režimu a vráti sa ešte cestovateľský semafor? Diskutujú štátny tajomník MZVEZ Martin Klus, Tatiana Ondrejková a Pavol Mladý z CK Pelikán.

Dovolenka na poslednú chvíľu? Prehľad webov, na ktorých kúpiš letenky z Bratislavy aj za 10 eur!

23. júl 2021, hashtag.zoznam.sk

Či už si zaočkovaný alebo sa nebrániš testovaniu a karanténe, aj ty si ešte stále môžeš užiť pokojnú dovolenku. Hľadáš niečo pri mori? Pozri španielske alebo talianske pláže. Si skôr poznávací typ? V tom prípade je pre teba ako na mieru šitý Rím, Edinburgh či Miláno. Možností je skutočne veľa a na týchto stránkach nájdeš tie najlacnejšie letenky do Európy skutočne za pár drobných.

Záplava otázok a enormne náročné sledovanie pravidiel. Aký záujem ľudí cestovať evidujú cestovky?

23. júl 2021, pravda.sk

Spočiatku sa mohlo zdať, že posledná vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) zo 16. júla zmení cestovateľské správanie ľudí. No opak sa stal pravdou - ľudia chcú naďalej stráviť tohtoročné leto pri mori. Denníku Pravda to potvrdili viaceré cestovné kancelárie. „Kto vycestovať chce, cestu si nájde,“ hovorí Andrea Řezníčková z cestovnej agentúry Invia. Cestovatelia takisto nevidia problém s registráciou do systému eHranica.

Anketa: Slovensko sa rozdelilo na dva tábory. Neprídu k nám ani Poliaci

02. júl 2021, trend.sk

Cestovanie do zahraničia sa od 9. júla zmení. Cestovateľský semafor po novom nebude rozdelený na tri farby. Rozhodovať už nemá to, z ktorej krajiny sa človek vracia. Cestovatelia sa rozdelia na zaočkovaných a nezaočkovaných. Odborníci potvrdili, že vakcinácia znižuje mieru rizika nákazy vírusom, zároveň je vďaka nej aj priebeh prípadného ochorenia miernejší. Na to, aby mohli občania cestovať, si potrebujú zaobstarať EU Covid certifikát. Nezaočkovaní budú po návrate zo zahraničia musieť absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu.

Čo so zájazdom z minulého roka

01. júl 2021, INDEX

Na riešenie stornovaných a neuskutočnených zájazdov vlani vláda zaviedla kompenzačné pravidlá vrátane takzvaných korona voucherov. Aké možnosti má klient podľa zákona? A ako sa s riešením tohto problému popasovali cestovné kancelárie? Cestovný ruch má za sebou jedno z najnáročnejších období. Potvrdzujú to aj dáta Štatistického úradu SR, podľa ktorých slovenské cestovky pre pandémiu prišli vlani o 88 percent klientov. Kým v roku 2019 vycestovalo zo Slovenska do cudziny cez cestovné kancelárie 1,1 milióna ľudí, vlani ich bolo iba 128-tisíc. Cestovky začali rušiť zájazdy – bez storno poplatkov – takmer hneď po vypuknutí pandémie, najmä do Talianska, kde sa pandemická situácia zhoršovala doslova zo dňa na deň. K ďalšiemu zlomovému momentu došlo na konci leta, keď klienti hromadne stornovali zájazdy na september.

Ubytujte sa PODĽA SVOJHO GUSTA

29. jún 2021, Nový čas pre ženy

Rozhodli ste sa pre dovolenku na Slovensku alebo využijete otvorenie hraníc? Ak ste si nekúpili zájazd cez cestovnú kanceláriu a cestu si organizujete samy, čaká vás hľadanie a výber leteniek a ubytovania. Ako na to? Vyskúšajte naše tipy.

Dovolenky idú ako teplé rožky. Dominujú európske destinácie, čo zmení cestovateľský semafor?

29. jún 2021, pravda.sk

More, pláž a slnko neodmysliteľne patria k letnému oddychu. Hlavne po pandemickom roku plného lockdownov. Záujem cestovať potvrdzujú i viaceré cestovné kancelárie. Absencia minuloročnej dovolenky spôsobila vyšší záujem ľudí dovolenkovať tento rok pri mori. Dovolenky v júni boli vypredané veľmi rýchlo, aspoň tak tvrdia zástupcovia cestovných kancelárií. Júl je takisto skoro vypredaný.

Turecko čaká na dovolenkárov. Čo robiť, ak sa chcete vycestovať alebo zmeniť destináciu

27. jún 2021, forbes.sk

Jedna z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov, Turecko, stále svieti v našom cestovnom covid semafore na červeno. To znamená, že po návrate čaká dovolenkárov karanténa. Cestovné kancelárie tvrdia, že o krajinu je stále záujem, aj keď o plnohodnotnej dovolenkovej sezóne sa hovoriť nedá. Ak patríte medzi fanúšikov tureckých pláží, pripravili sme pre vás otázky a odpovede, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v aktuálnej situácii.

Teraz je ten správny čas na nákup leteniek. Záujem o ne stúpol o viac ako tisíc percent, ceny budú rásť

24. jún 2021, startitup.sk

Cestovanie je pre mnoho ľudí srdcovou záležitosťou, dlhú dobu sme nemohli odísť ani do iného okresu, nieto do zahraničia. Dnes je vďaka opatreniam, očkovaniu a peknému počasiu pandemická situácia omnoho lepšia a leto ľudí láka na dovolenky.

Cestovné kancelárie sa spamätávajú z pandémie

24. jún 2021, sme.sk

Cestovný ruch má za sebou jedno z najnáročnejších období. Potvrdzujú to aj dáta Štatistického úradu SR, podľa ktorých slovenské cestovné kancelárie pre pandémiu prišli vlani o 88 percent klientov. Kým v roku 2019 vycestovalo zo Slovenska do cudziny cez cestovné kancelárie 1,1 milióna ľudí, vlani ich bolo iba 128-tisíc. Ich tržby sa medziročne prepadli takmer o 90 percent. Na tohtoročnú letnú sezónu sa však slovenské cestovky pozerajú vcelku optimisticky, hoci pripúšťajú, že pre mnohé môže byť kľúčová.

Doma či zahraničie. Hotely majú prvé čísla

23. jún 2021, Hospodárske noviny 

Deväť národných parkov, jaskyne, nespočetné množstvo hradov, zámkov a zrúcanín. Ani vysoký počet pamiatok zapísaných v zozname UNESCO nemusí slovenskému cestovnému ruchu pomôcť. Letná sezóna, ktorá by ho postavila na nohy, sa nestihla ešte ani rozbehnúť a už sa ukazujú prvé problémy. Prieskum spoločnosti Pelikán ukazuje, že až 94 percent Slovákov plánuje odísť za relaxom za hranice. Robia tak napriek viacnásobným výzvam politikov a odborníkov, aby ostali dovolenkovať doma. Dôvodom je to, že pre nepredvídateľnú pandemickú situáciu môžu naši turisti uviaznuť v zahraničí. Generálny riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour Mikuláš Milko však upozorňuje, že ide iba o zavádzanie a strašenie. „Rád by som sa vrátil rok dozadu, keď po príchode pandémie ostali tisícky ľudí v zahraničí. Boli to cestovné kancelárie, kto spolupracoval s leteckými spoločnosťami a ministerstvom zahraničných vecí na tom, aby sa mohli dostať domov,“ povedal. Cestovanie s agentúrou zase označil za bezpečnejšie ako na vlastné riziko.

Najviac zdraželo Taliansko a Chorvátsko

22. jún 2021, Plus jeden deň 

Po vlaňajšom dovolenkovom pôste prídu veľké letné hody. Väčšina z tých, ktorí si pre koronavírus minulý rok museli odoprieť pobyt pri mori, toto leto už sedieť doma nebude. Dovolenkári si chcú vynahradiť aj zameškané. Zistili to už aj v letoviskách. Hoci cestovky tvrdia, že ceny sa nezmenili, podľa ekonomickej analytičky dovolenky vo väčšine destinácií poriadne zdraželi. Hlad po dovolenkách v kombinácii s následkami pandémie však zvýšil aj ceny dovoleniek na Slovensku. Kde a koľko si priplatíme? Slovenské cestovné kancelárie či agentúry zažili v roku 2020 doslova hrôzu. Podľa údajov Štatistického úradu im pandémia zobrala až 88 % klientov a 87 % tržieb. Kým v roku 2019 organizovane cestovalo 1,1 milióna osôb, vlani to bolo len takmer 128-tisíc osôb.

Zostanú Slováci dovolenkovať doma? Hotely už hlásia prvé čísla

19. jún 2021, hnonline.sk

Avizované zmeny podmienok držia Slovákov v napätí. Rezervácie dovoleniek odkladajú na poslednú chvíľu. „Na leto pozeráme optimisticky, pretože cítime, že záujem zo strany ľudí je veľký. Cestovný ruch má ale obrovský výpadok a ten sa nedá dohnať za pár mesiacov. Vrátili sme sa o desať rokov dozadu.“ Takto opísala situáciu v jednom z našich top turistických regiónov manažérka komunikácie Visit Liptov Katarína Šarafínová. Hotelieri sa však nevzdávajú a po dlhých mesiacoch marazmu sa pripravujú na uvoľnenú sezónu. Náladu im zlepšuje aj fakt, že so zlepšujúcim sa počasím sa zvyšuje aj obsadenosť ubytovacích zariadení. V prípade už spomínaného Liptova je to zhruba 50 percent.

Iba zbaliť kufor a ísť? Tento rok to nebude také jednoduché

16. jún 2021, Korzár

Návrat domov z letnej dovolenky v zahraničí bude štát kontrolovať. Zaočkovaní sa vyhnú testovaniu pri pobyte v zelenej krajine. Karanténa však výletníkov neminie, ak budú oddychovať v červených alebo čiernych letoviskách. Cesta za letným oddychom pri mori nebude tento rok taká jednoduchá ako vlani. Pripraviť sa treba jednak na rôzne podmienky zo strany turistických destinácií, ktoré môžu vyžadovať od dovolenkárov registráciu, certifikát o očkovaní či negatívny test ešte pred nasadnutím do lietadla. Komplikovanejší ako vlani, keď štát cestujúcich vôbec nekontroloval, bude aj návrat naspäť domov. Každý dovolenkujúci sa musí tento raz pri príchode na Slovensko zaregistrovať. Ďalší postup potom závisí od aktuálnej epidemickej situácie krajiny, v ktorej človek oddychoval. Štáty sú totiž rozdelené cestovateľským semaforom podľa miery rizika na zelené, červené a čierne.

KORONAVÍRUS Takto sme si leto nepredstavovali: Dovolenky mimo EÚ môžu byť pre vás úplnou pohromou!

13. jún 2021, topky.sk

Hoci proti koronavírusu sa už vo veľkom očkuje a aj to by mohlo byť zárukou cestovania do mnohých zahraničných krajín, nie je tomu úplne tak. Cestovanie za letnými radovánkami sa môže skomplikovať, ak máte v pláne prejsť za hranice Európskej únie. V karanténe môžete skončiť aj na dva dlhé týždne! Problematike cestovania mimo EÚ sa vo svojom článku venoval denník Pravda . To, čo dovolenkovanie a aj samotný výber destinácie komplikuje, je slovenský cestovateľský semafor. Od pondelka totiž prefarbí niektoré krajiny do zelena, červena a čierna. S krajinami Európskej únie problém nebude, pretože tie budú zelené všetky, a to bez ohľadu na epidemiologickú situáciu.

Chcete dovolenkovať mimo EÚ? Skončíte v karanténe, aj na dva týždne

13. jún 2021, pravda.sk

Očkovanie vraj zjednoduší prekračovanie hraníc. Slovenský cestovateľský semafor však výber dovolenky komplikuje. Od budúceho pondelka totiž zafarbí krajiny do zelena, červena a čierna. Členské štáty Európskej únie budú zelené všetky. Bez ohľadu na epidemiologickú situáciu.

Karanténa môže predĺžiť dovolenky o dva týždne

12. jún 2021, Pravda

Od budúceho pondelka totiž zafarbí krajiny do zelena, červena a čierna. Členské štáty Európskej únie budú zelené všetky. Bez ohľadu na epidemiologickú situáciu. „Krajiny, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti, sme zaradili medzi zelené. Tie, ktoré nemajú dôveryhodné údaje, sú čierne,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Pri návrate zo zahraničia by sa mali všetci registrovať na stránke korona. gov.sk. Ten, kto má dve očkovania za sebou, môže sa od 1. júla voľne pohybovať po krajinách Európskej únie. Nepotrebuje test, nemusí ísť do karantény. Slováci, ktorí sú zaočkovaní jednou dávkou, sa už môžu voľne pohybovať v rámci Českej republiky, Maďarska, Rakúska a Chorvátska. Vyplýva to z dohôd, ktoré uzavreli tieto krajiny medzi sebou. Najťažšie sa bude cestovať ľuďom, ktorí nie sú zaočkovaní. Komplikácie spôsobí aj vakcinácia Sputnikom V. Ten je priepustkou iba do Maďarska a Chorvátska.

Obľúbený Egypt dostal v cestovateľskom semafore čiernu. V ponuke niektorých cestoviek zostáva

11. jún 2021, tvnoviny.sk

Cestovateľský semafor rozdelil krajiny do rôznych fáz podľa tamojšej epidemiologickej situácie. Tie, v ktorých je riziko šírenia koronavírusu najvyššie, označil čiernou farbou. Sú nimi najmä krajiny Južnej Ameriky, juh Ázie a takmer celá Afrika vrátane obľúbenej dovolenkovej destinácie Slovákov - Egypta. Čierna farba v semafore neznamená zákaz vycestovať. Po príchode z týchto krajín naspäť na Slovensko však platia prísnejšie pravidlá. Cestujúci musí byť v povinnej 14-dňovej domácej karanténe. Musí v nej zostať celé dva týždne, aj keby mal na ôsmy deň negatívny výsledok testu.

Leto pri mori bude, cestovky predávajú zájazdy. Záujem o dovolenky enormne rastie

09. jún 2021, pravda.sk

Tohtoročná letná sezóna sa postupne začína rozbiehať. Podľa prieskumu cestovnej kancelárie Pelikán až 94 percent domácich turistov má v pláne v tomto roku vycestovať. Až 84 percent uviedlo ako dôvod cestovania dovolenku. Osem z desiatich ľudí na dovolenku poletí. Vyše dve tretiny chcú dovolenkovať od júla do septembra. Dotazníka s názvom Sčítanie cestovateľov sa zúčastnilo viac ako 6-tisíc ľudí zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.

Leto bude európske a na poslednú chvíľu. O ktoré krajiny je najväčší záujem?

07. jún 2021, forbes.sk

Záujem o letenky stúpol za posledné dva týždne o viac ako tisíc percent, no stále sme opatrní. Dovolenkovú destináciu si Slováci volia na poslednú chvíľu a leto patrí opäť Európe. Aj také sú trendy, ktoré priniesla pandémia. Z výsledkov prieskumu cestovnej kancelárie Pelikán vyplýva, že až 94 percent opýtaných sa tento rok chystá vycestovať. Zapojilo sa doň 6000 ľudí zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. A aj keď drvivá väčšina z nich uviedla, že budú cestovať za účelom rekreácie a lietadlom, viac ako polovica opýtaných si ešte nevybrala destináciu. A to aj napriek tomu, že sa chystajú vycestovať počas letných mesiacov, budú čakať na poslednú chvíľu. Do popredia sa tak dostali last-minute dovolenky.

Slováci sú pripravení vyraziť na dovolenku ku moru. Podľa prieskumu vítajú povinnosť negatívnych testov v destináciách

04. jún 2021, netky.sk

Slováci sú pripravení vyraziť tento rok sa na dovolenku do zahraničia. Z prieskumu tiež vyplýva, že až 43 percent respondentov víta, aby boli všetci turisti v cieľovej destinácií otestovaní. Cestovná kancelária Pelikán zisťovala cestovateľské nálady pre rok 2021. Veľkého dotazníka s názvom Sčítanie cestovateľov sa zúčastnilo viac ako 6-tisíc ľudí zo strednej Európy - na otázky odpovedali cestovatelia zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.

Vysvetľujeme: Čo vieme o cestovaní do zahraničia a ktoré dovolenky budú bezpečné?

03. jún 2021, dennikn.sk

Za posledné týždne sa výrazne zlepšila epidemická situácia a s blížiacim sa letom tak čoraz viac ľudí rozmýšľa o dovolenke v zahraničí. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) povedal , že cestovanie toto leto nebude také voľné ako vlani. Čo to však pre vás znamená? V tomto texte zhrňujeme to najpodstatnejšie, čo v tejto chvíli vieme o cestovaní do zahraničia a zo zahraničia na Slovensko. Aké platia pravidlá po príjazde na Slovensko a po vycestovaní do zahraničia? Čo bude s dovolenkami? A je vôbec bezpečné ísť k moru? Ako funguje semafor. Na to, aby sme vedeli, aké podmienky platia po príchode z jednotlivých krajín, vznikol takzvaný cestovateľský semafor. Ten rozdelil svet na tri farby, a to zelenú, červenú a čiernu.

So šampanským v ruke a s lahôdkami na tanieri. Obľúbená aerolinka ponúka nadštandardné služby aj v economy triede

03. jún 2021, startitup.sk

Zdá sa, že svet sa pomaly vracia „do normálu“. Opatrenia sa uvoľňujú a ľudia chcú „zameškané“ dohnať. Cestovné kancelárie či letecké spoločnosti lákajú turistov na rôzne benefity. S novinkou, ktorá poteší potencionálnych zákazníkov, prichádza aj spoločnosť Air France. Na dovolenky sa vo veľkom chystajú aj Slováci. Svedčí o tom aj najväčší cestovateľský prieskum Cestovnej kancelárie Pelikán . Podľa neho až 94 % Slovákov plánuje v tomto roku vycestovať. Do dotazníka s názvom Sčítanie cestovateľov sa zapojilo 6-tisíc ľudí zo strednej Európy zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Letecké spoločnosti teda začínajú o cestovateľov bojovať. „Zbraň ťažkého kalibru“ vytasila aj spoločnosť Air France. Ako informovala stránka pelipecky.sk , aerolinky danej spoločnosti posilnili lety, zmodernizovali kabínku a na palube sa začne podávať šampanské. Navyše oznámili, že letenky budú refundovateľné.

Doma sme sedeli viac ako rok, stačilo. Slováci sú pripravení vyraziť do sveta, na cesty sa chystá až 94 %

03. jún 2021, startitup.sk

S pandémiou sa nám úspešne darí bojovať. Zatvorení vo svojich domácnostiach sme boli viac ako rok. Hranice sa otvárajú a Slováci si začínajú plánovať letné dovolenky. Pre krajiny, ktoré sa spoliehajú na príjmy z cestovného ruchu mal koronavírus drastické následky. Aj preto prímorské štáty vítajú turistov s otvorenou náručou. Niektoré sa ich snažia prilákať tým, že im dajú vreckové, iné zas ponúkajú cestovateľské víza. Iné veria tomu, že ostali obľúbenými dovolenkovými destináciami.

Iba zbaliť kufor a ísť? tento rok to nebude také jednoduché

02. jún 2021, Denník SME

Cesta za letným oddychom pri mori nebude tento rok taká jednoduchá ako vlani. Pripraviť sa treba jednak na rôzne podmienky zo strany turistických destinácií, ktoré môžu vyžadovať od dovolenkárov registráciu, certifikát o očkovaní či negatívny test ešte pred nasadnutím do lietadla. Komplikovanejší ako vlani, keď štát cestujúcich vôbec nekontroloval, bude aj návrat naspäť domov. Každý dovolenkujúci sa musí tento raz pri príchode na Slovensko zaregistrovať. Ďalší postup potom závisí od aktuálnej epidemickej situácie krajiny, v ktorej človek oddychoval. Štáty sú totiž rozdelené cestovateľským semaforom podľa miery rizika na zelené, červené a čierne.

Kde sa Slováci chystajú na dovolenky? Bodujú európske destinácie, Egypt, ale aj Havaj

02. jún 2021, noizz.aktuality.sk

Turistický priemysel patrí medzi najviac postihnuté odvetvia, ktoré kvôli pandémii koronavírusu dostali ráznu stopku. Vo väčšine sveta je prakticky už viac než rok cestovanie považované za rizikové a sprevádza ho množstvo opatrení. Všetko však nasvedčuje tomu, že počas leta ti v rámci Európy bude postačovať očkovací preukaz alebo negatívny test.

Dovolenka pri mori? Letisko Bratislava spúšťa pravidelné linky

01. jún 2021, ekonomika.pravda.sk

Desiatky pravidelných a charterových liniek. Od júna Letisko M. R. Štefánika v Bratislave spúšťa letnú dovolenkovú sezónu. Najviac pravidelných liniek od 1. júna spúšťa írska nízkonákladovka Ryanair - dokopy ich bude 15. „V júni budú môcť využiť cestujúci z Bratislavy 28 pravidelných liniek a spustia sa aj charterové lety cestovných kancelárií,“ hovorí Veronika Ševčíková, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika.

Ak hľadáš LACNÉ letenky, tieto profily sa ti OPLATÍ sledovať

31. máj 2021, odzadu.startitup.sk

V našom predchádzajúcom článku si mohla naraziť na letné európske destinácie, kde si môžeš urobiť aj low-cost dovolenku. Ak neplánuješ ísť autom, jednou z najdôležitejších položiek celého výletu je jednoznačne letenka. Čo musíš urobiť pre to, aby si natrafila na lacnú a výhodnú letenku, vďaka ktorej ušetríš nejaké tie eurá?

Cestovky posudzujú cestovný semafor, Bubo vidí za kategorizovaním štátov kultúrne a rasistické predsudky

29. máj 2021, dennikstandard.sk

Slováci vo veľkom nakupujú lacné letenky do tejto krajiny. Ako bude fungovať cestovateľský semafor? Zrušenie zákazu rekreácie v zahraničí prinieslo zvýšený dopyt po dovolenkách. Kam sa chystajú obyvatelia Slovenska oddýchnuť si po najhoršom období pandémie a aké budú pravidlá pri vycestovaní a návrate? Obyvatelia Slovenska zostali do polovice mája uzamknutí vo vlastnej krajine, pretože vláda počas núdzového stavu cestovanie do zahraničia za rekreáciou zakázala s cieľom zamedziť šíreniu koronavírusu.

Kam na dovolenku a za akých podmienok? Záujem o cestovanie aj ceny v destináciách rastú

29. máj 2021, dennikstandard.sk

Posledný májový deň vstupuje do platnosti cestovateľský semafor a s ním aj uvoľnenejšie pravidlá pre návrat na Slovensko. Dovolenky v zahraničí sa tak znova stávajú realitou. Záujem o ne podľa cestovných kancelárií rastie. Ľudia však musia rátať s tým, že si v cudzine po pandémii priplatia.

Dovolenka preplatená firmou ako zamestnanecký benefit. Ako ho vyriešiť čo najjednoduchšie?

26. máj 2021, podnikam.sk

Jedným zo zaujímavých firemných benefitov môže byť aj dovolenka preplatená zamestnávateľom. Spôsobov, ako takýto benefit poskytnúť, môže byť viacero, všetko závisí od toho, či pôjde o rekreáciu na Slovensku alebo aj v zahraničí. Motiváciou pre voľbu zamestnávateľa z pohľadu budúcich zamestnancov môže byť nielen zaujímavý plat, ale aj množstvo benefitov. K tým, ktoré stoja za pozornosť, patrí čiastočné alebo úplné preplatenie dovolenky. Okrem už notoricky známych rekreačných preukazov, ktoré sú pre niektoré firmy povinné zo zákona, sú aj iné možnosti.

PREHĽAD: Slováci vo veľkom nakupujú lacné letenky do tejto krajiny. Ako bude fungovať cestovateľský semafor?

26. máj 2021, refresher.sk

Slováci vo veľkom nakupujú lacné letenky do tejto krajiny. Ako bude fungovať cestovateľský semafor? Zrušenie zákazu rekreácie v zahraničí prinieslo zvýšený dopyt po dovolenkách. Kam sa chystajú obyvatelia Slovenska oddýchnuť si po najhoršom období pandémie a aké budú pravidlá pri vycestovaní a návrate? Obyvatelia Slovenska zostali do polovice mája uzamknutí vo vlastnej krajine, pretože vláda počas núdzového stavu cestovanie do zahraničia za rekreáciou zakázala s cieľom zamedziť šíreniu koronavírusu.

Koronavírus stále ovplyvňuje cestovanie. Vybavte si testovanie ešte skôr, ako odídete do zahraničia

26. máj 2021, zdravoteka.sk

V tejto situácii je jednou z najviac komplikovaných činností cestovanie. Platí to najmä pre ľudí, ktorí stále nie sú plne zaočkovaní a zároveň neprekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch. V niektorých špecifických prípadoch sa testovaniu napriek tomu nevyhnete. Čo sa s tým dá robiť a kedy a kde sa treba otestovať?

Netradičná letná dovolenka nemusí človeka zruinovať

23. máj 2021, SME

Počas predchádzajúcich mesiacov boli hranice európskych krajín pre cestovateľov zatvorené, navštíviť ich mohli len s podmienkou karantény. Pandemické čísla sa však zlepšujú a s príchodom letných mesiacov začali štáty otvárať svoje hranice. Okrem klasických rodinných dovoleniek môžu Slováci siahnuť aj po netradičnejších a neopozeraných destináciách. Čo odporúčajú cestovatelia blogeri a letenkové portály? Pozrite si ich tipy.

Chcete ísť teraz na dovolenku k moru? Toto odporúčajú urobiť cestovky!

23. máj 2021, ereport.sk

Od minulého víkendu sa dá cestovať do cudziny na dovolenky a viaceré krajiny už otvorili letnú turistickú sezónu. Lenže tzv. zelené Covid pasy, ktoré by mali zaručiť voľný pohyb európanov po kontinente, budú k dispozícii najskôr v druhej polovici júna. A cestovanie Slovákom komplikujú aj nejednotné potvrdenia o očkovaní. Čo máme teda robiť ak chceme ísť na dovolenku? Portál eReport sa s tou otázkou obrátil na najväčšie slovenské cestovné kancelárie.

Letecké spoločnosti v stratách

22. máj 2021, Markíza

Počas letnej sezóny chcú ale cestujúcich opäť rátať v miliónoch. Odborníci hovoria, že nad lacnými letenkami, na aké boli ľudia zvyknutí, sa poriadne zmráka.

O dovolenkách rozhodne vláda

22. máj 2021, RTVS

Konzílium odborníkov prišlo s cestovateľským semaforom, zelenú má Európska únia aj štáty mimo nej, ako Izrael, Austrália, Nový Zéland či Japonsko. Otázne ostávajú niektoré časti Turecka a Thajsko, a stopku zatiaľ dostali USA či Afrika. Všetko bude jasnejšie na budúci týždeň, keď zasadne vláda.

Konzílium sa dohodlo na cestovateľskom semafore. Ešte ho musí schváliť vláda

21. máj 2021, ekonomika.pravda.sk

Rozdelenie krajín na zelené, červené a čierne. A možno aj oranžové, takzvané ``covid-free`` zóny. Od 27. mája by mal začať platiť cestovateľský covid automat. Vo štvrtok sa na tom dohodlo konzílium epidemiológov, ešte ho musí schváliť vláda.

Kde stráviť netradičnú dovolenku za priaznivé ceny?

20. máj 2021, index.sme.sk

Počas predchádzajúcich mesiacov boli hranice európskych krajín pre cestovateľov zatvorené, navštíviť ich mohli len s podmienkou karantény. Pandemické čísla sa však zlepšujú a s príchodom letných mesiacov začali štáty otvárať svoje hranice. Okrem klasických rodinných dovoleniek môžu Slováci siahnuť aj po netradičnejších a neopozeraných destináciách. Čo odporúčajú cestovatelia-blogeri a letenkové portály? Pozrite si ich tipy. V každom prípade si však pred dovolenkou zistite odpovede na otázky, aké podmienky má daná krajina na vstup a čo vás čaká po návrate na Slovensko.

Lacná dovolenka v Európe? Cestovatelia prezradili svoje tipy

20. máj 2021, index.sme.sk

Rok v pandémii utlmil cestovateľské plány Slovákov. Aj nad prichádzajúcou letnou sezónou ešte visia otázniky, no s postupujúcou vakcináciou a uvoľňovaním opatrení pribúda optimizmu. Vlani Slováci predovšetkým objavovali Slovensko, tento rok sa možno budú chcieť vo väčšom pozrieť za hranice. V kurze budú zrejme dlhodobo obľúbené Chorvátsko, Taliansko či Grécko. Aké destinácie na klasickú rodinnú dovolenku – bez preferencie hory verzus more a s dôrazom na rozumnú cenu – odporúčajú cestovatelia-blogeri a letenkové portály? Pozrite si ich tipy.

Očkovaní potrebujú pečiatku od lekára

18. máj 2021, Hospodárske noviny

Dovolenka do zahraničia zatiaľ nebude možná bez potvrdenia v Medzinárodnom očkovacom preukaze. V najbližších dňoch by však mohla prísť alternatíva v podobe univerzálneho tlačiva. Prekročenie hraníc iných štátov bolo od polovice marca len vzdialenou realitou. Slobodne sa prejsť po obľúbenej uličke v zahraničnom meste alebo sa dotknúť jemného piesku na pláži však už nemusí byť iba príjemnou predstavou. Od soboty je zrušený núdzový stav a s ním aj zákaz cestovania za rekreáciou do zahraničia. Každá krajina si pritom naďalej upravuje podmienky vstupu. Samozrejmosťou zostávajú antigénové testy nie staršie ako 24 hodín alebo RT-PCR testy, ktoré môžu mať maximálne 72 hodín. Viaceré štáty pritom vyžadujú registračné formuláre, ktoré je návštevník povinný vyplniť pred vstupom na ich územie.

Dovolenky v zahraničí? Zatiaľ je to problém, chýba semafor aj potvrdenie o očkovaní

18. máj 2021, slovensko.hnonline.sk

Dovolenka do zahraničia zatiaľ nebude možná bez potvrdenia v Medzinárodnom očkovacom preukaze. V najbližších dňoch by však mohla prísť alternatíva v podobe univerzálneho tlačiva. Prekročenie hraníc iných štátov bolo od polovice marca len vzdialenou realitou. Slobodne sa prejsť po obľúbenej uličke v zahraničnom meste alebo sa dotknúť jemného piesku na pláži však už nemusí byť iba príjemnou predstavou. Od soboty je zrušený núdzový stav a s ním aj zákaz cestovania za rekreáciou do zahraničia. Každá krajina si pritom naďalej upravuje podmienky vstupu. Samozrejmosťou zostávajú antigénové testy nie staršie ako 24 hodín alebo RT-PCR testy, ktoré môžu mať maximálne 72 hodín. Viaceré štáty pritom vyžadujú registračné formuláre, ktoré je návštevník povinný vyplniť pred vstupom na ich územie.

Uvoľnenie zákazu cestovania je na spadnutie. Do týchto destinácií sa v lete dostaneš za pár eur

12. máj 2021, startitup.sk

Štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus informoval, že zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája. V relácii TA3 vyhlásil, že konzílium odborníkov má vôľu, aby pandemická komisia navrhla uvoľnenie pravidiel od 15. mája. Dodal, že by mal byť zavedený aj tzv. cestovný semafor, ktorý by jednotlivé krajiny či územia diferencoval na základe epidemiologickej situácie.

Plánujete letnú dovolenku? Zrušenie zákazu cestovania príde pravdepodobne skôr

11. máj 2021, ekonomika.pravda.sk

More, slnko, pláž... Azda viac ako ktorýkoľvek rok doteraz ľudia čakajú na leto. Tohtoročná letná sezóna sa zatiaľ poriadne nerozbehla. Viacerí s nákupom dovolenky v zahraničí váhajú – stále totiž platí zákaz vycestovania na dovolenku. A to nateraz až do 28. mája. K uvoľneniu zákazu by pre lepšie pandemické čísla mohlo prísť už tento týždeň. Presný dátum ale nie je známy. Naznačil to nielen štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus, ale i hlavný hygienik Ján Mikas. Posledné slovo bude mať pandemická komisia.

Leto pri mori? Čaká sa len na otvorenie hraníc

11. máj 2021, Pravda

„Ľudia sú unavení z opatrení, ktoré im neumožňovali pohyb a cestovanie,“ hovorí Zuzana Ballaschová, predsedníčka Fóra cestovného ruchu SR. Vláda by sa mala preto jasne vyjadriť už v nasledujúcich dňoch – a to nielen k zrušeniu zákazu cestovania na dovolenku, ale i k podmienkam po návrate, upozorňuje Ballaschová. „Viac než obavy z ochorenia prevládajú obavy zo stále nejasných a meniacich sa podmienok návratu na Slovensko,“ hovorí.

Chorvátsko obídete aj s testom

04. máj 2021, Plus jeden deň

Zdá sa, že tohtoročnej dovolenkovej sezóne vďaka očkovaniu či pravidelným testom už nič nestojí v ceste. Jednou z najobľúbenejších destinácií Slovákov je Chorvátsko. Krajina konečne zverejnila, aké budú podmienky vstupu do krajiny. Čo budú Chorváti vyžadovať od dovolenkárov?

Na dovolenku do zahraničia sa možno dostaneme už v polovici mája

27. apríl 2021, dennikstandard.sk

S predĺžením núdzového stavu vláda v pondelok schválila aj zákaz cestovania na dovolenky v zahraničí. Do cudziny sa dá naďalej cestovať len za rodinou alebo na pracovné cesty. Toto opatrenie sa môže ešte zmeniť. Zákaz cestovania do zahraničia na rekreáciu naďalej platí. Vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) ho na pondelkovom zasadaní predĺžila o mesiac. Dovolenku mimo Slovenska si tak budú môcť ľudia užiť najskôr po 28. máji.

POTVRDENÉ: Zákaz cestovania do zahraničia sa predlžuje!

27. apríl 2021, funmagazin.sk

Vláda trvá na tom, že núdzový stav je potrebné predĺžiť, rovnako ale uvoľnila zákaz vychádzania a posunula ho na 21:00 . Otvorené zostávalo cestovanie do zahraničia, avšak aj toto je nateraz vyriešené. Zákaz cestovania do zahraničia za účelom rekreácie sa predlžuje o mesiac, platiť bude teda do 28. mája 2021. Vyplýva to z uznesenia Vlády SR, ktoré bolo prijaté 26. apríla.

CHYSTÁTE sa na dovolenku do zahraničia? Pozor, POKUTA vám hrozí aj ďalší mesiac!

27. apríl 2021, dnes24.sk

Vycestovanie mimo našu krajinu tak nie je možné až do 28. mája. Informuje o tom web cestovnej kancelárie Pelikán. Zákaz vychádzania sa POSÚVA! Vláda tiež rozhodla o predĺžení núdzového stavu „Do zahraničia bude možné cestovať aj naďalej, avšak nemalo by ísť o účel rekreácie. Polícia môže kontrolovať, kto s akým cieľom cestuje do zahraničia. Ak zistia, že nejde o cestu za prácou či za rodinou, ale za rekreáciou pri mori alebo v horách, môžu dostať cestujúci na mieste blokovú pokutu do výšky 1 000 eur,“ píše sa na oficiálnej stránke cestovky.

Zákaz cestovania do zahraničia na účely rekreácie sa predlžuje do 28. mája

27. apríl 2021, refresher.sk

Zákaz cestovania do zahraničia na účely rekreácie sa predlžuje o mesiac, platiť teda bude do 28. mája 2021. Vyplýva to z uznesenia vlády SR, ktoré bolo prijaté 26. apríla. Vláda predĺžila zákaz cestovania na účely rekreácie spoločne s núdzovým stavom o ďalší mesiac. Oficiálne teda nie je možné cestovať kvôli oddychu v rámci EÚ a celého sveta do 28. mája. Vyplýva to z uznesenia vlády SR, ktoré bolo prijaté 26. apríla, všimol si portál cestovnej kancelárie Pelikán .

Kríza trvá, letenky sú dostupnejšie

22. apríl 2021, touchit.sk

Bratislavské letisko vybavilo v roku 2020 spolu na príletoch a odletoch 405 097 cestujúcich, čo je pokles o 82 percent oproti roku 2019. „Z dôvodu zákazu civilných príletov v období pandémie koronavírusu, redukcie letov dopravcami či frekvencií letov prišlo letisko v porovnaní s rokom 2019 celkovo o 1 885 145 cestujúcich,“ tvrdí Veronika Ševčíková, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Podľa nej takýto nízky počet odbavených cestujúcich zaznamenalo ich letisko naposledy pred 18 rokmi. V prvom štvrťroku 2021 vybavili spolu 15 157 cestujúcich, čo je tiež pokles o 95 percent oproti rovnakému obdobiu vlani.

Bezpečná dovolenková bublina na jachte. Boataround odštartoval spoluprácu s Pelikánom

21. apríl 2021, touchit.sk

Súčasná pandémia je ťažkou skúškou pre mnohé segmenty podnikania. Jedným z nich je cestovný ruch, ktorý sa v minulom roku prakticky zastavil. Firmy hľadajú nové možnosti a pandémiu vnímajú ako príležitosť pre inovácie a netradičné spojenia. Aj preto dvaja zo silných online hráčov v oblasti turizmu rozbehli spoluprácu a prinášajú novú možnosť ako si tento rok bezpečne užiť letné prázdniny.

Ovládli moria, zátoky aj oceány. Jachtári zo Slovenska počas pandémie raketovo rástli

21. apríl 2021, trend.sk

Hoci je cestovný ruch na kolenách, záujem o dovolenky v izolácii na mori narástol. Dosvedčujú to aj dáta slovensko-českej spoločnosti Boataround, ktorá za minulý rok rástla o 120 percent. Dôvody sú prosté. Ľudia vyhľadávali dovolenku osamote, kde nie je miera nákazy vysoká. Čech Pavel Pribiš a Slovenka Jana Escher odišli z portálu Booking.com, aby založili vlastný portál na prenajímanie zážitkov na mori či oceáne. Tento krok sa im vyplatil a dnes tak môžu písať ďalší z úspešných domácich príbehov na globálnej úrovni.

Cestovanie 2021: Ako budú vyzerať tohtoročné letné dovolenky?

15. apríl 2021, unitedlife.sk

V momentálnej situácii síce nie je nič zaručené, no čísla nakazených postupne klesajú, opatrenia sa začínajú v určitej miere uvoľňovať a cestovateľom svitá na lepšie časy. Hranice sa pre turistov pravdepodobne v lete otvoria v plnej miere a cestovné kancelárie vo veľkom ponúkajú dovolenky za výhodné ceny. Je však otázne, ako sa k tejto situácii postaví verejnosť, keďže cestovanie u ľudí neustále vyvoláva značný rešpekt.

Európa chce globálnu platnosť covid pasu

14. apríl 2021, Hospodárske noviny

Slováci už mesiace držia cestovateľský pôst. Ten by sa však už začiatkom júna mohol skončiť. Ak sa niekto rozhodne vycestovať za hranice Slovenska, spoločnosť mu bude robiť cestovateľský certifikát, ktorý by mohol opäť rozprúdiť pohyb v Európskej únii a aj za jej hranice. Ľudia by tak mohli vycestovať aj do obľúbených dovolenkových destinácií, ako sú Egypt alebo Turecko.

Veľká anketa so šéfmi slovenských cestoviek: ako bude vyzerať letná sezóna?

09. apríl 2021, finweb.hnonline.sk

Slováci už mesiace držia cestovateľský pôst. Ten by však už začiatkom júna mohol skončiť. Ak sa niekto rozhodne vycestovať za hranice Slovenska, spoločnosť mu bude robiť cestovateľský certifikát, ktorý by mohol opäť rozprúdiť pohyb v Európskej únii a aj za jej hranice. Ľudia by tak mohli vycestovať aj do obľúbených dovolenkových destinácií ako je Egypt alebo Turecko.

Pelikán reaguje na Sulíkovo pozvanie na pizzu

29. marec 2021, startitup.sk

Vládna kríza, ktorou Slovensko prechádzalo posledné tri týždne, mala dohru včera večer, keď sa Igor Matovič vzdal postu premiéra a svoju funkciu prenechal Eduardovi Hegerovi. Matovič okrem toho na tlačovej konferencií spomenul niekoľko ďalších postupov, ktoré by mali udobriť vzťahy v koalícií.

Od soboty je zákaz dovoleniek v cudzine. Aký to má význam a čo majú robiť ľudia, ktorí ju už majú zaplatenú

20. marec 2021, webnoviny.sk

Dovolenky za hranicami majú od soboty stopku. V stredu o tom rozhodla vláda s tým, že zákaz bude platiť do 28. apríla. Či sa bude tento termín predlžovať bude závisieť najmä od epidemickej situácie. Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) zakázal rekreácie v zahraničí práve v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. A tiež už s platnými opatreniami, podľa ktorých sú zakázané cesty z okresu do okresu s výnimkou dochádzania za prácou.

Za exotickú dovolenku oddnes riskuješ pokutu 1 000 €. Zastaví ťa polícia, ak budeš chcieť zákaz obísť letom z Viedne?

20. marec 2021, refresher.sk

Od dnešného dňa až do 28. apríla platí zákaz ciest do zahraničia z dôvodu rekreácie. Na exotickú dovolenku môžu obyvatelia Slovenska na najbližší mesiac zabudnúť. Vláda sa v reakcii na epidemiologickú situáciu a čoraz väčšie množstvo nových mutácií v skúmaných vzorkách rozhodla zakázať cestovanie do zahraničia z dôvodu rekreácie od soboty 20. marca až do 28. apríla, keď sa končí núdzový stav.

Dovolenkári nedostanú svoje peniaze späť tak ľahko. Zákaz zahraničnej rekreácie komplikuje cestovkám život

19. marec 2021, bratislava.zoznam.sk

Dovolenkárom, influencerom, ale aj politikom, ktorí si počas pandémia dopriali oddych pri mori, vláda klepla po prstoch. K zákazu presúvania sa medzi okresmi pridala aj zákaz vycestovania do zahraničia za účelom rekreácie. Letiská budú po novom pod drobnohľadom a pokiaľ hliadkujúce policajné zložky zistia, že si plánujete užiť exotickú dovolenku, mastná pokuta vás neminie.

Za dovolenku v zahraničí hrozí pokuta 1000 eur, policajti budú od soboty kontrolovať aj letiská

18. marec 2021, dennikn.sk

Zákaz rekreácií v zahraničí bude platiť od soboty 20. marca do 28. apríla. Ak bude pandemická situácia aj naďalej nepriaznivá, zákaz zahraničných dovoleniek vláda predĺži. Od soboty 20. marca už na dovolenku na Maledivy či na Zanzibar tak ľahko neodletíte. V ten deň začne platiť zákaz vycestovať do zahraničia s cieľom rekreácie. Vláda odpovedá novým zákazom na kritizovaný paradox v protipandemických opatreniach – ľudia nemôžu cestovať na výlet z jedného okresu do druhého, na zahraničnú dovolenku však môžu ísť. Obmedziť dovolenky v zahraničí odporučila aj pandemická komisia vlády. Cieľom tohto odporúčania bolo zamedziť dovozu nových mutácií koronavírusu na Slovensko.

Bez testu a karantény. Zanzibar si dovolenkári zo Slovenska zamilovali, lebo tam neveria na koronu a cena je 1 000 eur na týždeň

07. marec 2021, refresher.sk

Niet pochýb, že v tomto období človek s dostatočným množstvom našetrených peňazí hľadá spôsoby, ako utiecť pred zákazom vychádzania na Slovensku a radšej sa pár dní či týždňov vyvaľovať na vyhriatom piesku. Pre takýchto odvážlivcov, ktorých od cestovania neodrádzajú ani opatrenia proti pandémii, v súčasnosti pripadá do úvahy viacero dovolenkových destinácií, ako sú Spojené arabské emiráty či ostrovy v Karibiku.

Toto sú najúspešnejšie ženy v slovenskom biznise. Miliardové obraty, stámiliónové zisky, ale aj šikovné startupistky

04. marec 2021, refresher.sk

Tieto ženy dominovali v slovenskom biznise. Magazín Forbes zostavil rebríček najúspešnejších slovenských podnikateliek, manažérok aj startupistiek, ktorých spoločnosti ročne dosahujú tržby v miliardách či stovkách miliónov eur. Aj keď zastúpenie žien vo vedení slovenských firiem stále neprevažuje oproti mužom, v krajine podľa Forbes máme množstvo šikovných odborníčok na biznis.

Kto patrí medzi top majiteľky slovenských firiem? Odpoveď nájdete v našom rebríčku

04. marec 2021, forbes.sk

Ženy majiteľky tvoria stále menšiu časť slovenského podnikateľského sveta. Tu je 10 z nich, ktoré podľa veľkosti biznisu, či už vlastného alebo rodinného, tvoria špičku tohto zoskupenia.

Z okresu do okresu nie, do sveta áno. Kam lietajú Slováci?

02. marec 2021, index.sme.sk

Síce z jedného do druhého okresu sa v rámci Slovenska ešte donedávna nedalo vôbec prechádzať, cestovanie do zahraničia sa úplne nezastavilo. Kým slovenské lyžiarske strediská či akvaparky sú zavreté a hotely prázdne, niektoré krajiny sa dovolenkárov neboja. Možnosti cestovania sú značne obmedzené, no k moru sa slovenskí turisti dostanú.

Exotický raj, kde sa o covide nehovorí. Cesty na Zanzibar už Česko zakázalo

26. február 2021, sme.sk

Patrí medzi najobľúbenejšie exotické destinácie aj pre slovenských turistov. Ostrov Zanzibar pri východnom pobreží Afriky láka nielen krásnymi plážami a nočným životom, ale aj tým, že nezaviedol žiadne obmedzenia v súvislosti s pandémiou.

Biznis hlási nálady na bode mrazu

25. február 2021, hnonline.sk

Predávať zájazdy nie je v súčasnosti naozaj žiadna výhra. Koronakríza sektor vlani zmietla a vyhliadky sú zatiaľ mizerné aj tento rok. Štatistický úrad dnes zverejnil indikátory, ktoré ukazujú nálady v jednotlivých odvetviach. Pokles nastal v priemysle, maloochode a na dne je dlhodobo aj stavebníctvo.

Ako budú vyzerať v lete dovolenky? Cestovky rátajú, že očkovanie bude výhodou, ale nie jedinou podmienkou

23. február 2021, dennikn.sk

Ani táto dovolenková sezóna nebude taká ako pred koronakrízou. Predaje sa podľa oslovených cestoviek dostanú najviac na 60 percent roka 2019. Spodný odhad je 20 percent. Stále by to však znamenalo oživenie, šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes odhadol, že v roku 2020 zažil sektor prepad o 90 až 95 percent.

Cestovateľský optimizmus? Trhy ožili, ľudia veria vakcíne a dopyt sa zvyšuje

11. február 2021, trend.sk

Nemusíme asi pripomínať, že tešiť sa na letnú dovolenku je ako veštenie z krištáľovej gule. Obzvlášť v časoch, kedy sa pravidlá na legislatívnej úrovni menia každým týždňom. Globálnej situácii v oblasti cestovného ruchu sa však dostáva čoraz väčšieho optimizmu. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať reálne, akciové trhy veľkých hráčov v sektore cestovného ruchu posilnili. Dôvody môžeme hľadať vo zvýšenom dopyte po cestovaní, ktorý súvisí s vakcináciou. Tá dodáva mieru nádeje, no na predčasnú párty to stále nie je.

Lyžovačka v nedohľadne. Zachráni strediská predpredaj?

09. február 2021, pravda.sk

Prázdne svahy, lyžiarske strediská a hotely bez ľudí. Kým po minulé roky lyžiarske strediská pukali vo švíkoch, dnes sa len kde-tu mihne nejaký návštevník. Strediská, ale aj hotely či penzióny ponúkajú ľuďom kúpu dovolenky dopredu – teda na dobu, keď sa opatrenia zmiernia.

Propagácia Slovenska za 14 miliónov. Slovakia Travel chce prilákať turistov z okolitých krajín

05. február 2021, trend.sk

Vláda Igora Matoviča sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že vytvorí novú štátnu agentúru pre cestovný ruch. Tá má šíriť v okolitých krajinách dobré meno Slovenska a motivovať zahraničných turistov, aby nás prišli navštíviť. Jej vznik je podmienený súhlasom ministerstva financií .

O Európu nie je záujem, Slovákov láka exotika. Aj napriek pandémii sú vybookované miesta v niektorých hoteloch na 90 %

31. január 2021, interez.sk

Pandémia cestovný ruch doslova ochromila. To, či sa ho podarí opätovne naštartovať a dostať do takej podoby, v akej bol pred koronou, závisí aj od cestovateľského správania dovolenkárov. Vyzerá to však tak, že cestovať sa počas leta 2021 bude a dokonca viac než minulý rok.

Ceny zájazdov sa v tomto roku prekvapivo zvýšia

28. január 2021, Trend

Hoci sa zdá, že by klienti cestovných kancelárií mohli v nastávajúcej sezóne zaplatiť za dovolenky menej, nebude to tak. Optimistami síce zatiaľ nie sú, ale vakcína ich priblížila k vytúženému cieľu. Cestovný ruch sa bude podľa odborníkov z dôsledkov pandémie zotavovať ešte niekoľko rokov. A to nielen na Slovensku. Žiadnej inej kríze sa doposiaľ nepodarilo napáchať také veľké škody ako koronakríze od marca 2020 za desať mesiacov.

Dopyt po Zanzibare vzrástol o 492 percent.  Slovensko počas koronavírusu objavuje exotiku

26. január 2021, trend.sk

Cestovanie Slovákov stále láka. A to aj v časoch jednej z najväčších kríz, ktoré sme doposiaľ zažili. Dosvedčujú to slová a skúsenosti slovenských cestovných kancelárií (CK), ktoré aj napriek obrovským prepadom tržieb zaznamenávajú rast dopytu po exotických destináciách. Tie síce boli v hľadáčiku Slovákov stále, najmä počas zimy, no v súčasnosti je záujem vyšší z dvoch dôvodov. Exotické krajiny sú podľa CK bezpečnejšie a deficit cestovania núti Slovákov vyhľadávať nové destinácie.

Miesto lyží more. Slováci utekajú pred vírusom do exotiky

26. január 2021, finweb.hnonline.sk

Biely piesok, tyrkysová voda a horizont, za ktorý oko nedovidí. Zámožnejší Slováci balia kufre a voľné školské dni plánujú stráviť pod tieňmi paliem. Vábi ich ďaleká, izolovaná exotika, kým európske destinácie a lyžovačky neťahajú prakticky vôbec. Najväčším lákadlom sa preto tento rok stal ostrovný Zanzibar. „Je suverénne našou najobľúbenejšou destináciou počas pandemickej zimy. V januári zaznamenal nárast predaja leteniek až takmer o 500 percent,`` povedal pre HN Pavol Mladý, prevádzkový riaditeľ cestovnej kancelárie Pelikán pre dovolenky.

Čaká nás veľký výpredaj leteniek? Niektoré klesli až o tretinu

22. január 2021, trend.sk

Predpoveď znela jasne. V priebehu roka 2021 budú ceny leteniek rásť. Tomu by mal predchádzať „veľký výpredaj“, ktorý bude mať jediný cieľ. Prinavrátiť dopyt po lietaní a obnoviť silu cestovného ruchu. Ak sa bude lietať, bude sa dariť aj turizmu. Po tomto poklese bude podľa mnohých odborníkov nasledovať rast cien v dôsledku hygienických opatrení, ktoré musia letecké spoločnosti prijať. A to stojí peniaze. Aj keď dnes nevieme, ako rýchlo budú ceny leteniek rásť, úroveň z predkrízového obdobia z roka 2019 sa neočakáva.

Vyľudnené mestá a prázdne pláže. Globálny turizmus sa potápa tak ako nikdy predtým

18. január 2021, trend.sk

Netrpí len Slovensko. Cestovný ruch, gastro a letecký priemysel sú oblasti, ktoré postihla koronakríza najsilnejšie a doplácajú na ňu všetky štáty sveta. Hoci sme si cez minulé leto mysleli, že situácia bude pokojná, druhá vlna pandémie nás vyviedla z tohto omylu. Dnes už dokážeme pomaly sledovať prepad jednotlivých sektorov a vyvodzovať závery z roka 2020. Síce očkovanie funguje na plné obrátky, tento rok sa reštart spomínaných sektorov neočakáva. Keď tak, môžeme zaznamenať veľmi pomalý rast.

Travel agencies struggle but expect improvement this year

18. január 2021, spectator.sme.sk

The coronavirus pandemic has paralysed tourism across the globe. Back in January 2020, travel agencies reported many people were purchasing first-time trips. “The annual sale of plane tickets and trips abroad was rising very fast in January, close to 20 percent,” Jozef Rybár of the Pelikán travel agency told the Index magazine. The first problems started to emerge a month later; travelling then stopped in March. The only flights that took place were the ones bringing Slovaks who either work abroad or were on holiday back home.

Aj 3 000 € za osobu na 7 dní. Ľudia zo Slovenska pred lockdownom utekajú do exotiky, na Silvestra potrebovali niekoľko lietadiel

13. január 2021, refresher.sk

Slovensko uviazlo v lockdowne. Nejde však o rozmar politikov, ale o dôležité rozhodnutie, ktoré má pomôcť zlepšiť situáciu v nemocniciach, znížiť nápor nových pacientov, ale aj samotný nárast nových pozitívne testovaných obyvateľov. Vláda krátko pred príchodom roku 2021 lockdown sprísnila, keď nariadila pozatváranie ubytovacích zariadení ako hotely, pričom ubytovaní hostia si mohli svoju dovolenku užiť až do 10. januára. Po tomto dátume už musel každý hosť ubytovacie zariadenia opustiť a hotely či penzióny tak svoje brány uzatvorili najmenej do 24. januára. Takýto pobyt pritom mohli dokončiť len hostia ubytovaní do 31. decembra minulého roka.

Pandémia mení plány. Aerolinky rušia jeden let za druhým

12. január 2021, ekonomika.pravda.sk

Čitateľka denníka Pravda Anna, ktorá žije v Londýne, nevidela svoju rodinu už vyše roka. „Rešpektujem všetky nariadenia o zmene letov a verím, že sa situácia dá čoskoro do poriadku,“ hovorí. V apríli chce cestovať na Slovensko, samozrejme, len ak to epidemiologická situácia dovolí. Tento termín vyzerá zatiaľ podľa vyjadrení aeroliniek reálne.

Z korony sa budú spamätávať roky

11. január 2021, INDEX SME

Cestovný ruch sa s nepredvídateľnými okolnosťami musí vyrovnávať relatívne často. Teroristické útoky, prírodné katastrofy, politické nepokoje či výbuchy sopky spôsobujú, že záujem dovolenkárov o tú-ktorú destináciu sa na prechodný čas zníži. Ide však o lokálne ohniská, ktoré dokážu posilniť cestovanie do iných destinácií. Naopak, pandémia nového koronavírusu ochromila turizmus na celom svete.

Letné pobyty zdražejú. Záujem je však veľký

08. január 2021, Hospodárske noviny

Dlhé mesiace nikto neotváral ich dvere. Cestovné kancelárie opustili nielen zákazníci, ale aj zamestnanci, ktorí nemali komu zájazdy predávať. Väčšina dovoleniek totiž musela byť vlani zrušená alebo preložená. Záujem klientov sa výrazne nezvýšil ani v lete po uvoľnení opatrení. Sezóna 2021 však vyzerá optimistickejšie a cestovky už začali s predajom letných pobytov. Už teraz evidujú záujem, a to nielen zo strany držiteľov náhradných zájazdov. Hlásia sa aj noví klienti, ktorých zaujala ponuka First minute. Prináša totiž so sebou nižšie ceny pre tých, ktorí sa rozhodnú v predstihu. Poskytovatelia služieb však tento rok museli pristúpiť k ich upravovaniu. „Vzhľadom na celkové zdražovanie našich partnerov sme aj my museli pristúpiť k miernemu zvýšeniu,“ povedal pre HN David Gavaľa, konateľ cestovnej kancelárie Daka.

Koronakríza ničí turizmus. Skôr ako v druhej polovici roka sa situácia nezlepší

06. január 2021, webnoviny.sk

Cestovný ruch vo svete sa pre drastické následky pandémie koronavírusu prepadol medziročne o 70 percent. Spadol tak na úroveň spred viac ako tridsiatich rokov v roku 1990. Táto kríza významne postihla aj Slovensko.

Za hranice po vpichu. Brusel kreslí nový pas

05. január 2021, Hospodárske noviny

Keď chcel ísť človek v minulosti na koncert obľúbenej kapely do cudziny, kúpil si naň lístok. Ak mal chuť užiť si dovolenku v exotickej krajine, preukázal sa na letisku pasom alebo občianskym preukazom. Stačilo to. Pandémia však zrejme zmení pravidlá hry. Cestujúci bažiaci po zážitkoch si so sebou budú musieť pribaliť ešte jeden dokument. Digitálny očkovací pas, ktorý potvrdí, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu, by mohol v budúcnosti slúžiť ako priepustka do zahraničia aj na množstvo hromadných akcií.

Krízový rok pre cestovný ruch

01. január 2021, Markíza

Cestovné kancelárie, letecké spoločnosti, ale aj hotely či reštaurácie cítia negatívny dopad koronakrízy asi najvýraznejšie. Na dovolenky sme počas celého roka chodili iba minimálne. Ľudia podľa prieskumov nemali strach lietať či cestovať, skôr sa obávali opatrení, ktoré by ich čakali doma.

Sen o silvestrovskej exotike je reálny. Slováci poškuľujú po Maldivách i Zanzibare

02. december 2020, forbes.sk

Predstavte si, že by bol rok 2020 „normálny“. Žiadna pandémia ani straty na životoch, žiadne ekonomické dôsledky. Namiesto toho fungovanie „na plné obrátky“ a veľa cestovania. Niektorí z nás by v týchto dňoch už odrátavali dni nielen do Vianoc, ale aj do silvestrovskej dovolenky — či už tradične na horách alebo v exotike.

Kam doletíte zo Slovenska

02. december 2020, Denník SME

Nová linka do Odesy, denné lety do Moskvy, dovolenka v Izraeli. Tak vyzeral zimný letový poriadok bratislavského letiska pred rokom. Z hlavného mesta sa od konca vlaňajšieho októbra do marca tohto roka dalo využiť 29 pravidelných liniek. Túto jeseň je situácia diametrálne odlišná. Bratislavské Letisko M. R. Štefánika s posúvaním času prešlo z letného letového poriadku na zimný. A ten je značne oklieštený. Počas novembra sa dalo z metropoly Slovenska letieť len na Britské ostrovy, a to štyrmi linkami. Ryaniar mal v ponuke Londýn (Stansted), Manchester a Dublin, Wizz Air lietal do Londýna (Luton).

Ľudia so silvestrovskými pobytmi váhajú

27. november 2020, Denník SME

Kto si chcel v minulých rokoch rezervovať pobyt na vianočné sviatky či Silvestra koncom novembra, veľký výber možností mu nezostal. Tento rok ľudia zatiaľ s rezerváciami váhajú, keďže situácia je pre pandémiu neistá a neustále sa mení. Potvrdzujú to zástupcovia cestovných kancelárií (CK) aj ubytovacieho portálu.

Pár skalných ostalo, cestuje sa podľa európskeho semaforu

27. november 2020, Denník SME

Zupršaného, zablateného predvianočného Slovenska sa ostatné roky niektorí ľudia radšej presunuli na slnečné pláže, lyžovačku na ľadovci či poznávací pobyt po svete. Tento rok pandémia cestovateľské plány výrazne naštrbila a zúžila ponuku destinácií, v ktorých si Slováci môžu na konci roka bezpečne oddýchnuť.

Cestovkám dochádza dych. Pomoc je pomalá

30. október 2020, hnonline.sk 

Steny cestovných kancelárií zdobia mapy, fotografie a artefakty zo všetkých svetadielov. „Vandrovka“ sa často začína práve tam, pozeraním na tieto predmety. Nikto však dlhší čas už nesedí v kreslách ich pobočiek ani nechodí na ich webové stránky. Aj keď letné mesiace priniesli so sebou možnosť opäť cestovať, ľudia takmer nevyužívali služby predajcov zájazdov. „Podarilo sa nám rozlietať dve destinácie v Grécku. V porovnaní s minulými rokmi sa však bavíme o 95-percentnom poklese obratu,“ hodnotí situáciu obchodný riaditeľ spoločnosti Kartago Juraj Sliacky.

Slováci môžu cestovať, počas zákazu vychádzania však musíš odísť v noci. Cestovky majú lepší nápad

27. október 2020, startitup.sk

Z piatka na sobotu začal na Slovensku platiť zákaz vychádzania. Každý deň hodinu po polnoci má však každý z nás šancu odísť za oddychom za hranicami. Transfer na už zakúpený zájazd či pobyt je ale potrebné stihnúť najneskôr do piatej hodiny ráno. Následne opäť platí zákaz vychádzania, a to až do jednej v noci nasledujúceho dňa. Tento, vskutku absurdný kolobeh by mal trvať minimálne do nedele 1. novembra. Na rozdiel od nevyhnutných ciest do práce, lekárne či na nákup potravín totiž cestám do zahraničia vláda nedala výnimku, ktorú pri lockdowne schválilo Česko.

Here’s where you can fly from Slovakia during the pandemic

26. október 2020, spectator.sk

The new winter schedule of the Bratislava airport seems to be more curtailed than last year. While it was possible to book seats on 29 regular flights between October 2019 and March 2020, passengers will be able to use only four regular lines to the British Isles this season. Ryanair will offer flights to London (Stansted), Manchester and Dublin, while Wizz Air will operate flights to London (Luton), the Index magazine reported.

Lietanie zamŕza. Kam sa dostanete zo Slovenska?

23. október 2020, SME.sk

Nová linka do Odesy, denné lety do Moskvy, dovolenka v Izraeli. Tak vyzeral zimný letový poriadok bratislavského letiska pred rokom. Z hlavného mesta sa od konca vlaňajšieho októbra do marca tohto roka dalo využiť 29 pravidelných liniek. Túto jeseň je situácia diametrálne odlišná. Letisko M. R. Štefánika s posúvaním času opäť prechádza z letného letového poriadku na zimný. A ten je značne oklieštený.

Portál Pelikán odporúča ľuďom zakúpené letenky zrušiť

23. október 2020, Pravda.sk

Internetový predajca leteniek Pelikán upozorňuje, že pravidlá zákazu vychádzania sa v plnej miere vzťahujú i na cesty mimo Slovenska. Ľuďom s už zakúpenými letenkami a zájazdmi ich odporúča zrušiť. Podľa portálu je štvorhodinový voľný pohyb, ktorý platí od jednej do piatej rána, pre uskutočnenie zahraničnej cesty absurdný.

Ceny leteniek aktuálne výrazne poklesli

25. september 2020, Hospodárske noviny

„Najlepšie sa nám darilo situáciu zvládať v Česku, tam k pandémii pristupujú menej striktne ako Slováci,“ hovorí pre HN spolumajiteľka CK Pelikán Tatiana Ondrejková.

Smart

24. september 2020, Computer

Slovenský Pelikan je největším prodejcem letenek na Slovensku – ve vyhledávání ideálního spoje předkládá výsledky z více než osmi set společností. Zároveň provozuje web Pelipecky (existuje i v české mutaci), na kterém doporučuje nejzajímavější destinace i radí a poskytuje mnoho cestovatelských tipů.

Červené Rakúsko? Chystá sa plán na koridor zo Schwechatu

24. september 2020, hnonline.sk

Červená pre našich najbližších susedov by nemusela byť až taká prísna. V hre sú výnimky z chystaných obmedzení pre Rakúsko a Maďarsko. Po Česku mieria na zoznam rizikových krajín pre Slovensko ďalší dvaja susedia. Ministerstvo zdravotníctva a hygienici naň zvažujú zaradiť aj Rakúsko s Maďarskom. Kým u nás pripadá za posledné dva týždne 40 nových nakazených koronavírusom na stotisíc obyvateľov, Budapešť aj Viedeň hlásia viac ako sto prípadov. Pred tvrdými obmedzeniami však varuje rezort zahraničných vecí.

Diplomacia žiada hygienu o koridor zo Schwechatu

24. september 2020, hnonline.sk

Červená pre našich najbližších susedov by nemusela byť až taká prísna. V hre sú výnimky z chystaných obmedzení pre Rakúsko a Maďarsko. Po Česku mieria na zoznam rizikových krajín pre Slovensko ďalší dvaja susedia. Ministerstvo zdravotníctva a hygienici naň zvažujú zaradiť aj Rakúsko s Maďarskom. Kým u nás pripadá za posledné dva týždne 40 nových nakazených koronavírusom na stotisíc obyvateľov, Budapešť aj Viedeň hlásia viac ako sto prípadov. Pred tvrdými obmedzeniami však varuje rezort zahraničných vecí.

Šéfka Pelikánu: Niektoré refundácie platíme z vlastného vrecka. Zažívame krízu ako po 11.septembri

22. september 2020, startitup.sk

Koncom septembra si si už zvyčajne plánoval dovolenku na Vianoce, Silvestra alebo ďalšie leto. Teraz to je vzhľadom na kritickú pandemickú situáciu náročné. Rozprávali sme sa so šéfkou CK Pelikán, ktorá prezradila, ako sa turizmus vyvíja, čo ho čaká a aké destinácie bude možné v sezóne 2021 navštíviť.

Do Chorvátska sa už nelieta. Ako pandémia zasiahla letisko?

20. september 2020, sme.sk

V lete na bratislavské letisko po ôsmich rokoch vrátili priame spojenie s Chorvátskom. Keď AirExplore v júli začal lietať do Splitu, reagoval tak na situáciu, ktorú spustila pandémia.

Čo počúvajú slovenskí manažéri? Investičné podcasty môže vystriedať aj metal

10. september 2020, forbes.sk

Jazz, metal, klasický pop či filmové skladby. Spravodajské podcasty, investovanie, ale aj zábava. Playlisty slovenských manažérov sa líšia nielen hudobným obsahom, ale aj v pestrej palete obľúbených podcastov. Prečítajte si tipy na audio zážitky, ktoré je podľa ich názoru dobré počuť.

Mnohé pláže nenávratne zmiznú. Áno, aj v Chorvátsku

04. september 2020, dennikn.sk

Ak máte v telefóne fotky z pláže, ktorú si pamätáte ako „tú najkrajšiu na svete”, dobre si ich odložte. Vaše deti a vnúčatá totiž mnohé dnešné pláže vinou globálneho otepľovania neuvidia.

Tipy na voľný čas

31. august 2020, Báječná žena

Kam počas krízy lietajú Slováci ? Našinci sa po vnútornom otvorení EÚ už mierne rozlietali, ich cesty sa však neriadili len epidemiologickou situáciou. Aktuálnym rekordérom v poklese počtu slovenských pasažierov je Francúzsko s prepadom asi 71 %.

Odvrátená strana cestovania

27. august 2020, hnonline.sk 

S rozmachom turizmu však prišila aj vlna nevôle zo strany domáceho obyvateľstva. V hlavných cestovateľských metropolách sa objavili nápisy posielajúce návštevníkov domov a niektoré lokality aj prijali regulácie, ktoré turizmus obmedzujú.

Aplikace Pelipecky poskytne vyhledávač letů i užitečné informace

25. august 2020, appliste.cz 

Ať už se chystáte vyrazit na dovolenou, nebo vás jen zajímá dění kolem cestování, aplikace Pelipecky vám poskytne vše. Vyhledání letu, tipy, kam vyrazit i zajímavé cestopisy. Internetový portál Pelikan.cz vznikl už v roce 2006 proto, aby lidem ulehčil cestování – za byznysem, zábavou, nebo historií. Poskytuje kompletní zabezpečení obchodní, či soukromé cesty včetně letenky, ubytování a rezervace auta.

Pandémia zmení turizmus nadlho

24. august 2020, Hospodárske noviny

Cestovný ruch zažil šok, z ktorého sa bude spamätávať ešte dlho. Koronavírus však podľa odborníkov prinesie do cestovania trvalé zmeny. No sú to tie, čo sektor potrebuje?

Zisťovali sme, kde toto leto dovolenkujú Slováci. Obľúbený Egypt či Turecko dostali stopku

22. august 2020, noizz.aktuality.sk

Pár mesiacov dozadu všetky informácie nasvedčovali tomu, že si letné dovolenky tento rok neužijeme. Obmedzenia v dôsledku ochorenia COVID-19 sa našťastie postupne začali uvoľňovať a hranice Slovenka sa opäť otvorili. To pochopiteľne využili aj slovenské cestovné kancelárie.

Leto cestovaniu nepomohlo. Straty naďalej rastú

20. august 2020, pravda.sk

Letiská, cestovné kancelárie, hotely či podnikatelia v cestovnom ruchu zažívajú najväčšiu krízu za posledné desiatky rokov. Následky pandémie koronavírusu bude cestovný ruch pociťovať ešte dlhé roky. Pred niekoľkými týždňami dávala letiskám a podnikateľom nádej blížiaca sa letná sezóna. V polovici augusta je jasné, že Slováci sa počas leta k cestovaniu nevrátili. Letiská aj naďalej zívajú prázdnotou a spolu s cestovnými kanceláriami a hotelmi počítajú straty.

Cestovanie v lete 2020. Ako ho zmenila pandémia?

17. august 2020, indexmag.sk

Cestovanie sa stalo dostupnou aktivitou pre širokú verejnosť. Máme (alebo sme mali) chuť spoznávať nové destinácie. Letná dovolenka pri mori je (alebo bola) často najväčším zadosťučinením za celoročnú prácu. Ako pandémia koronavírusu ovplyvňuje celkový cestovný ruch a naše správanie ako cestujúcich?

Riskovať sa nikomu nechce. Dovolenkári idú k moru na istotu

07. august 2020, sme.sk

V januári cestovné kancelárie hlásili, že Slováci húfne nakupujú first minute pobyty. Dokonca tak, že vyčkávajúcim klientom veľký výber letných last minutov neostane. Víťazom tohtoročného leta malo byť Turecko.

Letenky k moru výrazne zlacneli. Kde dovolenkujú Slováci počas pandémie?

06. august 2020, pravda.sk

Najobľúbenejšou leteckou destináciou Slovákov tohto leta je zatiaľ Španielsko, najmä jeho ostrovné oblasti – Malorka, Menorka a Kanárske ostrovy.

Dovolenky sa pomaly rozbiehajú

05. august 2020, TA3

Letná sezóna je pre mnohé cestovné kancelárie zatiaľ katastrofálna. Počet cestujúcich do zahraničia klesol vo väčšine prípadov o sedemdesiat až deväťdesiat percent. Aj keď v uplynulých týždňoch sa situácia začala zlepšovať, firmy upozorňujú na veľmi silnú antikampaň voči zahraničným dovolenkám.

Slovensko má druhú šancu zmeniť sa na modernú krajinu

05. august 2020, hnonline.sk 

O vývoji domáceho cestovného ruchu sme sa rozprávali s hovorcom cestovnej kancelárie Pelikán Jozefom Rybárom. Venujeme slovenskému turizmu dostatok financií? Vyzerá to totiž tak, že Bojnice sú zanedbané, pričom ide o celosvetový unikát.

Neriskujú a volia istotu

05. august 2020,  Profit SK

Dovolenka v čase korony. Koronakríza prevrátila turizmus naruby, cestovným kanceláriám sa prepadli predaje. Sezónu v zahraničí vyhráva Grécko a Chorvátsko, mnohí však ostali oddychovať na Slovensku.

Košické nebo zasiahol cenový boj Ryanairu

04. august 2020, Hospodárske noviny

Východ Slovenska včera odštartoval novú linku do Prahy. Z košického letiska začal do stovežatej lietať nízkonákladový dopravca Ryanair. Rovnaké spojenie pritom už využívajú České aerolínie. Lacné lietanie však môže priniesť konkurenciu aj populárnym vlakom.

Pelikán spustil veľký výpredaj leteniek za extrémne nízke ceny, tak skoro sa už nemusí opakovať

01. august 2020, startitup.sk

Rakúsko je po koronakríze odhodlané oveľa viac dbať na ochranu životného prostredia. Rozhodlo sa preto urobiť veľké zmeny aj v pravidlách leteckej dopravy. Rakúšania majú v pláne zakázať aerolinkám predávať lacné letenky. Po novom majú stáť minimálne 40 eur, aby cena odrazila aj náklady na poplatky.

Kam v srpnu doletíme? Z Prahy už do světa létá polovina spojů

31. júl 2020, idnes.cz

Leteckých spojů znovu přibývá, z Česka se létá do 36 zemí, především těch evropských. Pokud se nezhorší epidemiologická situace, nové spoje by měly přibývat. Naopak ani do konce roku se pravděpodobně nepodaří obnovit lety do Spojených států amerických nebo Kanady, nelétá se zatím ani do Ruska a Číny.

Nebe ožilo. Kam si můžete zaletět

31. júl 2020, MF – DNES

New York, Hanoj nebo egyptská Hurghada. Ještě minulý rok touhle dobou stačilo jediné kliknutí a turista mohl z Česka pohodlně letět přímou linkou na všechny kontinenty s výjimkou nejvzdálenější Austrálie. Letos to vypadá, jako by se celý svět o něco vzdálil. Ze čtyř kontinentů zbyly dva, Asie a Evropa.

Rakúsko sprísnilo opatrenia na letisku: Týmto sa musia riadiť Slováci vo Viedni!

29. júl 2020, pluska.sk 

Rakúsko sprísnilo pravidlá pre cestujúcich. Týmto sa musia riadiť Slováci na letisku vo Viedni. Okrem toho Rakúšania zverejnili 32 rizikových destinácií. Na zozname rizikových krajín pre Rakúsko sa nachádza napríklad väčšina balkánskych krajín, obľúbené letoviská ako Bulharsko, Egypt či Portugalsko, ale aj Čína, Ruská federácia a Spojené štáty americké, píšu aktuality.sk.

Lety sa prepadli o 87 percent. Sezóna sa rozbieha pomaly

28. júl 2020, Pravda

V pondelok odletelo druhé lietadlo z Bratislavy s dovolenkármi na Rodos. V pláne sú aj lety na Cyprus a Krétu. O nejakom rozbehu charterových letov na Letisku M. R. Štefánika sa však hovoriť nedá. Nielenže sezóna mešká o dva mesiace, ale počet plánovaných letov medziročne klesol o 87 percent. Naplánovaných ich je totiž len 308. Vlani to len počas leta boli vyše dve tisícky.

Lietanie po novom

25. júl 2020, TV Markíza

Epidemiológovia v Banskej Bystrici sa pozreli na to, ako sa za posledný mesiac u nás vyvíjala situácia s koronavírusom. Až v 18 slovenských okresoch sa v tomto čase ochorenie nevyskytlo vôbec. Spomeňme, Levice, Zvolen, Detvu, Bytču, Hlohovec, Ružomberok, Svidník či Sobrance. Odborníci hovoria, že napriek vyšším číslam je situácia stabilná.

Británia má zelenú. Karanténa zatiaľ ostáva

15. júl 2020, Hospodárske noviny

Letiská v Bratislave a Košiciach môžu výrazne ožiť. Zoznam menej rizikových krajín sa totiž od budúceho týždňa rozšíri o Veľkú Britániu, ktorá je medzi Slovákmi dlhodobo najpopulárnejšou destináciou. Slováci alebo turisti tak budú môcť pricestovať z Britských ostrovov bez toho, aby museli absolvovať povinnú izoláciu či podstúpiť test na COVID-19. Ešte minulý týždeň pritom premiér Igor Matovič avizoval ďalšie sprísňovanie podmienok. Čierne scenáre sa napokon nenaplnili, situácia sa upokojila a epidemiológovia dali zelenú Spojenému kráľovstvu.

Slováci začnú lietať do Splitu

14. júl 2020, SME

Na bratislavské letisko sa po ôsmich rokoch vracia pravidelná linka do Chorvátska. Priame spojenie so Splitom spustí v nedeľu slovenská spoločnosť AirExplore. Tá sa doteraz špecializovala na prenájom lietadiel s posádkou iným leteckým spoločnostiam. Koronakríza však aj tejto spoločnosti zmenila plány, preto sa púšťa do biznisu s pravidelnými spojeniami.

Chce Bratislava konkurovať Viedni?

14. júl 2020, Pravda

Letiskové poplatky okolo 40 eur za jeden let ukončili časy lacných liniek z rakúskeho hlavného mesta. Letecké spoločnosti už nemôžu túto sumu podliezť. „Dopravcovia vo Viedni, najmä lowcost aerolinky, prehodnotia svoju pomerne agresívnu cenovú politiku a stanú sa férovejšími voči konkurencii,“ vysvetľuje Jozef Rybár z portálu Pelikan.sk.

Do Chorvátska už aj lietadlom

13. júl 2020, TV Markíza

Ešte koncom týždňa vypravil pre enormný záujem súkromný prepravca do Chorvátska ďalšie vlaky. Do Rijeky, pri Istrijský polostrov, tak premáva žltý expres už každý jeden deň v týždni. Od najbližšej nedele pribudnú nové linky aj na oblohe. Slovenská spoločnosť doteraz iba prenajímala lietadlá aj s personálom. Koronakríza im však zmenila plány. Po novom teda rozbiehajú aj vlastné pravidelné linky 2-krát do týždňa do Chorvátska.

Aj vy ste sa rozhodli pre dovolenku na Slovensku? Tieto 4 najlepšie miesta musíte určite vidieť!

13. júl 2020, lexikon.sk

O tom, že v týchto časoch je letná dovolenka na Slovensku najrozumnejším riešením, určite počúvate aj vy na každom rohu. Otázka však znie – ktoré konkrétne miesta počas leta navštíviť? Vybrali sme pre vás 4 najlepšie, ktoré by ste pri poznávaní našej krásnej krajiny rozhodne nemali vynechať!

Od nedele sa bude lietať z Bratislavy priamo do Splitu v Chorvátsku, so slovenskou spoločnosťou

13. júl 2020, trend.sk 

Od nedele 19. júla bude slovenská letecká spoločnosť lietať z Bratislavy do chorvátskeho mesta Split. Lety budú prevádzkované dvakrát týždenne a sprevádzať ich budú aj bezpečnostné opatrenia ako rúška či dezinfekcia rúk.

Slováci sa chystajú dovolenkovať doma. Hľadajú najmä chaty

10. júl 2020, sme.sk

Kapacity na tohtoročnú dovolenkovú sezónu sa v zariadeniach na Slovensku napĺňajú oveľa rýchlejšie ako po minulé roky. ``Za máj a jún bol o sto percent väčší záujem o ubytovanie v porovnaní s minulým rokom,`` skonštatoval Pavol Paradeiser z portálu UbytovanieNaSlovensku.eu. Očakáva, že táto sezóna bude historicky najlepšia. Trojmesačný výpadok spôsobený vládnymi opatreniami proti koronavírusu sa podľa Paradeisera pomaly dobieha a určite dobehne do konca leta.

Skončia pre pandémiu lacné letenky?

04. júl 2020, Pravda

Londýn za desať eur, Paríž za dvadsať... Tak vyzerali ceny leteniek v posledných rokoch. Pandémia však všetko zmenila. A hoci sa život na letiskách pomaly vracia do normálu, na lacné letenky môžu cestovatelia zabudnúť.

Koniec lacných letov z Viedne

01. júl 2020, Profit SK

Letecká doprava Rakúska vláda poskytne záchranný balík pre národného dopravcu Austrian Airlines. Podmienkou je aj antidampingové pravidlo, ktoré zvyšuje minimálnu cenu letenky. Austrian by mal dostať od štátu 450 miliónov eur, pričom ďalších 150 miliónov eur má poskytnúť nemecká materská spoločnosť Lufthansa. Tento balík by mal zabezpečiť nevyhnutnú likviditu na obnovenie letov aerolínií od 15. júna. Pri rokovaniach o finančnej pomoci si vládna koalícia, v ktorej Rakúskej ľudovej strane (ÖVP) sekunduje strana Zelených, presadila ekologické a antidampingové aspekty, ktoré ovplyvnia aj slovenského cestovateľa. Vo finále to môže znamenať koniec lacného lietania, ale aj šancu pre bratislavské letisko.

Cestovné kancelárie o situácii po korone: Ako bude vyzerať letná dovolenková sezóna 2020?

30. jún 2020, Noizz.sk

Práve takto znie aktuálne druhá - teraz už našťastie a najmä vďaka tvrdej práci našich kolegov na zákazníckom servise či partnerov na ich zákazníckych servisoch - menšia časť otázok našich klientov. V podstate sa už viac ako tri mesiace stretávame opakovane s tou istou otázkou: Kedy sa konečne dostanem k náhrade môjho zájazdu alebo letenky, ktoré museli byť kvôli koronakríze zrušené, či už vo forme zmeny destinácie, termínu alebo finančnej refundácie? Tu nám aktuálne veľmi pomáha prístup našich dlhoročných partnerov, najmä tradičných a overených aeroliniek, ktoré postupne, aj vďaka pomerne mohutnej pomoci a záchranným balíkom financií od vlád niektorých štátov, dokážu zákonným nárokom i ďalším požiadavkám našich klientov vyhovieť čoraz častejšie a najmä čoraz rýchlejšie.

Slováci chcú dovolenkovať na Slovensku, pomôcť im majú rekreačné poukazy

29. jún 2020, finreport.sk

Leto je predo dvermi. Tento rok však bude iné ako tie, na ktoré sme si zvykli v minulosti. Plány na dovolenky pri mori či v exotických destináciách zahatala pandémia. Červená zóna neodporúčaných krajín, rušenie zájazdov, pozastavenie letov vytvorili viacero otáznikov. Pôjdeme vôbec niekam? Nezostaneme radšej doma? Nebolo by lepšie šetriť?

Letné dovolenky: Máme ich stornovať či iba presunúť?

21. jún 2020, zena.pluska.sk

Asi najväčší škrt cez rozpočet urobila koronakríza cestovkám. Zrejme aj preto už mnohé v týchto dňoch rozbiehajú kampane, no ponúkajú aj vzduch - letenky a pobyty v destináciách, ktoré nie sú ešte celkom otvorené. Napríklad Laudamotion (aj cez slovenský Pelikán) promuje výhodné letenky do Španielska už na jún, v krajine však do 21. júna trvá núdzový stav, do 1. júla karanténne opatrenia a v niektorých regiónoch sa nemôže cestovať. Spoločnosti skrátka potrebujú rozprúdiť tok peňazí – cash flow, lebo bez neho a rezervy či dotácie sa nepohnú z miesta.

Bezpečnostné pravidlá v zahraničí

21. jún 2020, Markíza

Epidemiológovia nám zoznam bezpečných krajín v piatok rozšírili. K pôvodnej devätnástke tak pribudlo aj Poľsko, Čierna Hora, Monako a Faerské ostrovy, no nie všade platia úplne rovnaké bezpečnostné štandardy napríklad v súvislosti s nosením rúška. Česi ich od júla zrušia úplne.

Koniec veľkých výpredajov. Budeme lietať za reálne ceny

21. jún 2020, hnonline.sk

Zatiaľ sme svedkami výhodných ponúk leteniek či zájazdov. V budúcnosti by sa to však mohlo zmeniť, povedal v rozhovore pre HN PR manažér cestovnej kancelárie Pelikán Jozef Rybár.

Biznis s letenkami opäť naberá druhý dych. Slováci však zmenili zvyklosti

19. jún 2020, trend.sk

Zastavené lety z čias vrcholiacej koronakrízy sa stávajú minulosťou a aj slovenské letenkové portály opäť naberajú na sile. Pandémia koronavírusu značne v uplynulých mesiacoch zasiahla aj leteckú dopravu. Keďže mnohé letecké spoločnosti musia stimulovať dopyt lacnými letenkami, bude pre ne ťažké vrátiť sa k zisku. To sa očakáva najskôr v roku 2022. Istý náznak optimizmu zatiaľ badať aj u slovenských online predajcov leteniek.

Ondrejková z Pelikánu: Cestovné kancelárie si nemôžu dovoliť to prehnať s cenami

15. jún 2020, forbes.sk

Situácia sa mení z hodiny na hodinu a musíme sa tomu automaticky prispôsobovať, hovorí v rozhovore pre Forbes CEO cestovnej kancelárie Pelikán Tatiana Ondrejková. Tvrdí, že neočakáva výrazné pohyby cien smerom nahor, ale ani nadol. Pre dobrodruhov má však dobrú správu. Tento rok nemusí byť vylúčená ani exotika.

Stopka lacným letom

14. jún 2020, Markíza

Z Viedne si už za pár drobných nezalietame. Dôvod je ekologický. Tamojšia vláda navrhuje zaviesť minimálnu cenu letenky. Tá nesmie byť nižšia ako 40 eur, čiže výška letiskových poplatkov vo Viedni. Zisťovali sme, či sa lacné lety presunú na Slovensko.

Plno leteniek za 9 či 10 eur. Ryanair a Wizz Air vracajú úder extra zľavami

11. jún 2020, sme.sk

Len pred pár dňami sa rakúska vláda dohodla na záchrane leteckej spoločnosti Austrian Airlines. Súčasťou dohody boli zvýšené ekologické dane a takzvané antidumpingové pravidlo, ktoré presadila strana Zelených. Cieľom bolo obmedziť lety na krátke vzdialenosti zvýšením ich ceny. Ceny leteniek sa tam nesmú dostať pod úroveň 40 eur (spiatočne 80 eur).

Cestovatelská horečka po otevření hranic

10. jún 2020, TV Nova

Otevírání hranic spustilo cestovatelskou horečku. Roste prodej letenek i dovolených, ať už tuzemských, nebo zahraničních. Češi se nejčastěji chystají do Chorvatska nebo Řecka, ale také do Španělska nebo Itálie, které epidemie zasáhla nejvíce.

Koniec lacných letov? Z Viedne nebude stáť letenka menej než 40 eur

10. jún 2020, sme.sk

Rakúska vláda poskytne záchranný balík pre národného dopravcu Austrian Airlines. Celkovo ide o 450 miliónov eur, pričom ďalších 150 miliónov eur má poskytnúť nemecká materská spoločnosť Lufthansa. Tento balík by mal zabezpečiť nevyhnutnú likviditu pre obnovenie letov Austrianu od 15. júna. Pri vyjednávaní o finančnej pomoci si vládna koalícia, v ktorej Rakúskej ľudovej strane (ÖVP) sekunduje strana Zelených, presadila ekologické a antidumpingové aspekty, ktoré ovplyvnia aj slovenského cestovateľa. Vo finále to môže znamenať koniec lacného lietania, ale aj šancu pre bratislavské letisko.

Češi vzali letenky útokem, nebojí se ani do Itálie. Prodeje stouply o sto procent

10. jún 2020, blesk.cz

Zprávy o otevřených hranicích nalákaly Čechy k nákupu letenek. Prodeje, které byly v květnu minimální, najednou vyskočily o více než sto procent. Možnost vycestovat se chystají využít jak lidé, kteří míří do zahraničí kvůli práci či rodině, tak dovolenkáři. Shodují se na tom zástupci prodejců letenek, které Blesk Zprávy oslovily. Podle nich je největší zájem o destinace typu Řecko a Malta, ale i Itálii, která ještě donedávna patřila mezi země nejvíce postižené koronavirem. A samozřejmě nechybí Chorvatsko.

Pandémia koronavírusu stále nedosiahla vrchol

09. jún 2020, RTVS

Pandémia koronavírusu vo svete ešte nedosiahla vrchol. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že situácia sa zhoršuje napriek tomu, že v Európe sa šírenie nákazy spomalilo. Cez víkend celkovo pribudlo dosiaľ najviac nových prípadov od začiatku pandémie, väčšina pochádza z Latinskej Ameriky. Do Európy by sa cestujúci zo zámoria nemali dostať.

Z bratislavského letiska sa obnovujú lety: Poletíme na Cyprus či do Bulharska

09. jún 2020, interez.sk

Premiér Igor Matovič dnes oznámil úplné otvorenie hraníc Slovenska s ďalšími 16 krajinami. Otvorením hraníc by mala byť umožnená aj medzinárodná doprava, vrátane leteckej dopravy. Medzi krajinami, s ktorými budú hranice Slovenska otvorené, sú aj Bulharsko, Grécko a Cyprus, kam má od júla naplánované pravidelné lety z Letiska M. R. Štefánika dopravca Ryanair, do bulharskej Sofie a z nej má od 15. júna v pláne lety dopravca Wizz Air.

Slovensko takmer bez obmedzení. Vláda ruší karanténu, školy sa otvoria aj pre starších žiakov

09. jún 2020, forbes.sk

Nové prípady nákazy koronavírusom pribúdajú na Slovensku v posledných dňoch len v jednotkách. Postupné rušenie zavedených opatrení sa preto dostáva do svojho záveru. Premiér Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii oznámil otváranie hraníc s ďalšími 16 krajinami, takisto aj návrat všetkých žiakov do škôl.

Semafor pre Slovensko. Krajiny EÚ sa rozdelia podľa bezpečnosti

08. jún 2020, hnonline.sk

Slovensko by mohlo mať podobný systém otvárania hraníc, ako majú Česi. Európu si rozdelíme podľa farieb. Zelená, oranžová a červená. Takto si Česi „vyfarbili“ mapu Európskej únie podľa toho, aká je v jednotlivých krajinách epidemiologická situácia. Napríklad zelená farba ukazuje bezpečné štáty, do ktorých môžu ľudia vycestovať a vrátiť sa bez akýchkoľvek dokladov. Slovensko sa rozhodlo ísť podobnou cestou a dnes rokovalo konzílium epidemiológov o termíne aj konkrétnych krajinách, voči ktorým sa Slovensko úplne otvorí.

Do Chorvátska a naspäť bez obmedzení

06. jún 2020, RTVS

Zo susedných krajín sa dá voľne cestovať bez testu a izolácie do Maďarska, Česka a Rakúska. To je známe. Keďže na hraniciach kontroly nie sú, podľa ministerstva zahraničných vecí sa môžete dostať aj do Chorvátska a späť bez obmedzení. Letecké zájazdy začnú cestovné kancelárie spúšťať zrejme už v júli.

Lietanie po korone

17. máj 2020, Markíza

Lietanie po korone sa zmení. Letecké spoločnosti už ukazujú pokrízové opatrenia na palube. Samozrejmosťou budú rúška či dezinfekcie. Írsky Ryanair ale zásadne odmieta nechať medzi pasažiermi prázdne sedadlá. Nereálny je vraj aj nápad s plexisklami medzi cestujúcimi. Lietanie pre koronu môže časom zdražieť. Budú to zrejme najväčšie zmeny od čias teroristických útokov v New Yorku a pokusoch vyrobiť bombu z tekutiny na linke z Londýna. Európska komisia už predstavila širšie návrhy, ako by mohlo vyzerať lietanie v tieni korony.

Aerolinky budú trpieť niekoľko rokov

19. máj 2020, hnonline.sk

Vírus zasadil tvrdú ranu leteckému biznisu. A ten sa nepozbiera skôr ako v roku 2023. Vyplýva to z výhľadu Medzinárodného združenia leteckých dopravcov. Predpovedá, že návrat na predkrízovú úroveň bude pre aerolinky v porovnaní s inými odvetviami oveľa pomalší. „Letecký priemysel je citlivý na trh, rýchlo reaguje na prepad, ale pri obnove má veľkú zotrvačnosť,“ priblížil Andrej Novák, vedúci Katedry leteckej dopravy Žilinskej univerzity. Podľa združenia za tým stojí najmä problematické obnovenie spotrebiteľskej dôvery. Experti očakávajú, že ľudia budú mať strach z cestovania. Makroekonóm VÚB Michal Lehuta upozornil, že dopyt môžu negatívne ovplyvniť aj nové formy profesionálnej spolupráce, ktoré obmedzia biznis cestovanie.

Letná dovolenka – doma či aj v cudzine?

21. máj 2020, SME

Letenky na letnú dovolenky už nemusia byť zrušené, ak cestujúci nenastúpi, peniaze späť dostať nemusí. Ako budú vyzerať výlety, dovolenky či pracovné cesty v lete? Zatiaľ sa hranice otvárajú len postupne a pri ich prekročení platia v rôznych krajinách rôzne pravidlá. Cudzinci sa musia napríklad preukazovať negatívnym testom na ochorenie Covid-19, prípadne musia absolvovať karanténu. Po návrate na Slovensko zatiaľ Slovákov, ktorí boli v zahraničí dlhšie ako 24 hodín, čaká povinná štátna karanténa v niektorom zariadení. Čoskoro pribudne aj možnosť tzv. smart karantény, keď pohyb „navrátilca“ môže štát sledovať cez jeho múdry telefón. Aká bude situácia v lete, zatiaľ jasné nie je a situácia sa mení z týždňa na týždeň.

Do lietadla len s rúškom. Letenky budú drahšie

22. máj 2020, pravda.sk

Žiadna príručná batožina, zrušené salóniky na letiskách, len bezkontaktné platby, meranie teploty, povinné rúško a dezinfekcia. Tak by malo vyzerať cestovanie lietadlom po novom. Na letisku okrem toho treba byť štyri hodiny vopred. Teda o dve hodiny skôr ako doteraz. Opatrenia sú tak ešte prísnejšie ako tie, ktoré sa zaviedli po 11. septembri 2001. Pripraviť sa treba aj na drahšie letenky. „Ceny leteniek budú vo všeobecnosti po obnovení komerčnej leteckej dopravy vyššie,“ hovorí manažér cestovnej kancelárie Pelikán Jozef Rybár. Zatlačia na ne aj náklady na zvýšenú hygienu. Ráta sa aj s tým, že pre obavy z koronavírusu bude lietať o čosi menej ľudí.

Forbes Reštart 2.0: Aerolínie sa budú spamätávať roky, no ceny leteniek rásť nemusia

22. máj 2020, forbes.sk

Ako sú na tom aerolínie? Bude sa tento rok lietať a pôjdeme na dovolenky? Aj to boli témy, ktoré odzneli v prvej časti podujatia magazínu Forbes Reštart vol. 2. Diskutoval o nich šéfredaktor Juraj Porubský spolu s Martinom Štochmaľom, CFO cestovnej kancelárie Pelikán a Martinom Sedlackým, poradcom a v minulosti top manažérom aerolínií airBaltic.

Bubliny a koridory sa rysujú. Zachrániť sa môže časť letnej sezóny aj milióny pracovných miest

24. máj 2020, forbes.sk

Musíme sa zmieriť s tým, že dovolenkovať sa bude tento rok na Slovensku. Vyhlásenie, ktoré zaznelo na tlačovej konferencii len pred niekoľkými týždňami niektorých Slovákov pobúrilo, majiteľov hotelov a reštaurácií nadchlo. Zdá sa však, že scenár, pri ktorom by celé Slovensko strávilo prázdniny na rodnej hrudi, sa zrejme nenaplní. Reálne kontúry totiž začínajú nadobúdať cestovné koridory, vďaka ktorým by sme sa mohli dostať na dovolenku do niektorých zahraničných krajín. Cestovné kancelárie vo svojich odhadoch dokonca zachádzajú ešte ďalej. Všetko samozrejme závisí od epidemiologickej situácie, no zdá sa, že minimálne do štátov, ktoré sú na tom podobne ako my, sa tento rok pozrieme.

Najväčšie parkovisko na Slovensku

15. máj 2020, TV JOJ

V Bratislave sprístupnili najväčšie parkovisko na Slovensku. Namiesto áut však na ňom budú parkovať lietadlá. Dôvodom je nelichotivá ekonomická situácia letísk, ktorá ich núti obzerať sa po iných zdrojoch príjmov. Ich terminály totiž zívajú prázdnotou a výpadky v príjmoch dosahujú státisíce eur. Na stole je tak opäť téma možného vstupu zahraničného kapitálu do letiska v Bratislave.

Ako bude vyzerať tohtoročné leto? Dovolenka v Grécku či v Chorvátsku vyzerá byť reálna

16. máj 2020, europskenoviny.sk

Viacerí odborníci odporúčajú plánovať si dovolenky tu na Slovensku, ale Martin Klus z Ministerstva zahraničných vecí, ale aj Milan Bez Mapy to vidia pozitívne! Martin Klus by si vedel predstaviť leto v krajinách EÚ, v ktorých je situácia podobná ako na Slovensku, a to napríklad v Grécku, v Bulharsku či prípadne v Chorvátsku. “Uvažuje sa o otvorení leteckej dopravy do týchto krajín”, dodal štátny tajomník rezortu zahraničia, Martin Klus.

Zaplatili ste za lístky aj do zahraničia? Tu je návod, ako o ne neprísť

15. máj 2020, hnonline.sk

Spotrebiteľ má niekoľko možností, ako získať svoje peniaze späť. Viaceré vstupenky na podujatia či letenky, alebo rôzne pobyty či detské tábory, sú však zakúpené z internetových portálov, ktoré ich predaj iba sprostredkovali. Ak teda spotrebiteľ realizoval nákup cez portál, je potrebné pozrieť si všeobecné obchodné podmienky, ktoré sú zverejnené na každom portáli, a riadiť sa nimi.

Dovolenka V Grécku, Turecku či dokonca v Thajsku môže byž tento rok možná, tvrdí Jozef Rybár z cestovnej kancelárie Pelikán

15. máj 2020, europskenoviny.sk

Veľmi pozorne sledujeme situáciu na celom svete a diskutujeme o tom každý deň. Veľmi by sme si želali, aby sa už v lete 2020 dalo minimálne začať cestovanie a dovolenkovanie opäť plánovať. Angličtina má na to pomerne dobrý výraz: Hope for the best, but prepare for the worst. Aj my v Pelikánovi sa vždy pripravujeme na najhorší možný scenár, ktorý aktuálne znamená cestovanie až niekedy koncom jesene, prípadne počas zimy. Zároveň však dúfame, že najneskôr v júli sa už postupne cestovateľské reštrikcie začnú uvoľňovať a pomaly sa začne opäť cestovať a dovolenkovať. V kontexte aktuálneho uvoľňovania karanténnych opatrení nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých krajinách Európy či vybraných regiónov sveta ako juhovýchodná Ázia či Čína, sme svedkami návratu leteckých spoločností naspäť na nebo. Ak sa podarí pandémiu v týchto a ďalších regiónoch udržať pod kontrolou, cestovný ruch sa začne v najbližších mesiacoch spamätávať, no návrat do stavu pred koronakrízou potrvá roky.

Nalievanie peňazí do národných leteckých dopravcov je nefér, myslia si analytici aj Ryanair

15. máj 2020, trend.sk

Leteckí dopravcovia budú využívať ponúknutú pomoc národných vlád a EÚ, aby sa dostali z krízy spôsobenej prijatými opatreniami proti novému koronavírusu a zastabilizovali tak svoju situáciu. Práve finančná pomoc štátov sa nepáči írskemu prepravcovi Ryanair. Ten si myslí, že národná pomoc poškodí konkurenčné prostredie v Európe na poli leteckých dopravcov.

Koronavirus může přinést konec levných letů, prázdná sedadla i plexiskla mezi pasažéry

13. máj 2020, dennikn.cz

V Evropě klesl počet letů meziročně zhruba o 85 procent, během některých dubnových dní to bylo dokonce více než 90 procent. Letecké společnosti už teď zavedly některá opatření přesně v duchu toho, co se v uplynulých týdnech stalo běžnou součástí našeho života – roušky, dezinfekce a odstup od jiných lidí.

Rušenie letných dovoleniek

13. máj 2020, RTVS

Pandémia koronavírusu prekazila plány na letnú dovolenku miliónom ľudí. Cestovné kancelárie ponúkajú možnosť bezplatného zrušenia zájazdu, no pri takzvanom cestovaní na vlastnú päsť je to o niečo komplikovanejšie. Niektoré aerolínie ponúkajú možnosť bezplatnej zmeny letu či vrátenie peňazí, Európska komisia navrhuje vouchere, teda cestovateľské poukážky.

Národné aerolinky zachráni štát, ale pomôžu aj miliardové rezervy či emisie dlhopisov

13. máj 2020, trend.sk

Letecké spoločnosti zasiahla koronakríza v obrovskom rozsahu, pričom národné bezpečnostné opatrenia proti novému koronavírusu sú pre leteckých dopravcov priam devastačné. Už teraz vieme, že takmer všetci leteckí dopravcovia v Európe – štandardní aj nízkonákladoví – budú žiadať o formu finančnej pomoci od národných vlád a Európskej únie. Otázkou teda zostáva, ktorí prežijú a ktorí sa budú musieť z trhu stiahnuť.

Rúška, nové kontroly a menej liniek. Ako by mohlo vyzerať lietanie po pandémii koronavírusu

11. máj 2020, dennikn.sk

Pandémia koronavírusu ochromila leteckú dopravu. V Európe počet letov podľa údajov Eurocontrolu medziročne klesol o približne 85 percent, počas niektorých aprílových dní to bolo dokonca viac ako 90 percent. Dnes ešte nevieme, kedy sa znovu začne lietať vo veľkom, no aerolinky už teraz zvažujú, aké opatrenia budú potrebné. Niektoré z nich už platia a podobajú sa na to, čo sa v uplynulých týždňoch stalo súčasťou nášho života – rúška, dezinfekcia a odstup od iných ľudí.

Vláda oznámila pomoc pre cestovné kancelárie. Ľudia si môžu zájazdy odložiť až o 16 mesiacov

07. máj 2020, Forbes.sk

Kúpenie času pre zákazníka aj pre cestovnú kanceláriu. Takto nazval prvotnú pomoc vlády pre firmy podnikajúce v cestovnom ruchu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec (SaS). Prvotnú pomoc pre cestovné kancelárie, ktorú predstavil vo štvrtok (7.5.) na tlačovej besede, musí ešte schváliť vláda a parlament. Aktuálnu situáciu, ktorá vznikla v cestovnom ruchu, to rieši čiastočne. Prvé kroky totiž podnikla vláda až po niekoľkých týždňoch od vypuknutia koronakrízy. Ako na tlačovej konferencii vyhlásil štátny tajomník ministerstva hospodárstva, nebolo možné prijať ideálne riešenie a riziko sa muselo rozdeliť medzi všetkých zúčastnených.

Krízové manažérky

07. máj 2020, Forbes

Opatrenia verzus ekonomické záujmy leteckých spoločností. Ich medzinárodné združenie nesúhlasí s odporúčaním, aby každé trojsedadlo malo stred prázdny. Tvrdia, že sa tým nič nevyrieši a doprava bude nerentabilná. Nemajú však problém s povinným meraním teploty a nosením rúšok pre všetkých - cestujúcich i posádku.

Zmeny v leteckej preprave

06. máj 2020, RTVS

Opatrenia verzus ekonomické záujmy leteckých spoločností. Ich medzinárodné združenie nesúhlasí s odporúčaním, aby každé trojsedadlo malo stred prázdny. Tvrdia, že sa tým nič nevyrieši a doprava bude nerentabilná. Nemajú však problém s povinným meraním teploty a nosením rúšok pre všetkých - cestujúcich i posádku.

Cestovateľské bubliny, rozdelené pláže. Aké budú dovolenky s Covid-19

28. apríl 2020, sme.sk

Bufetové stoly nahradia jedlami na objednávku, stoly v reštaurácii presúvajú tak, aby boli aspoň meter a pol od seba, a zásobujú sa teplomermi, rúškami aj dezinfekčnými prostriedkami. Portugalská hotelová sieť Vila Galé verí tomu, že od júna bude môcť hotely otvoriť a že aj tento rok bude mať letnú turistickú sezónu. „Verím, že nám to vykryje aspoň náklady. A potom sa budeme spoliehať na to, že všetko sa v roku 2021 vráti do normálu,“ hovorí pre agentúru Reuters Goncalo Rebelo de Almeida zo správnej rady spoločnosti.

Zaplatili ste za vytúžený pobyt pri mori a teraz neviete, čo s tým? Jasný odkaz Európskej komisie cestovkám

25. apríl 2020, cas.sk

Vo Francúzsku, v Belgicku, Nemecku či v Česku už prijali zákony, ktoré cestovkám umožňujú vydávať poukážky - tzv. vouchery. Na Slovensku sa riešenie zatiaľ hľadá. Eurokomisár pre spravodlivosť a spotrebiteľov Didier Reynders odmieta celoplošné zavedenie poukazov. „Rozhodnutia členských štátov musia byť súlade s európskou legislatívou, teda spotrebiteľ musí mať právo na výber medzi poukazom a vrátením peňazí,“ povedal ešte pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Koronavírus a slovenské firmy

23. apríl 2020, karierainfo.zoznam.sk

Koronavírus výrazne zasiahol do ekonomiky a chodu mnohých spoločností. Nová situácia si vynútila prijatie rozličných bezpečnostných opatrení, ale aj zmenu fungovania firiem. Kým spoločnosti v niektorých odvetviach museli pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov či úprave pracovných pomerov, iné na zvládnutie aktuálnej situácie potrebujú výpomoc a prijímajú ďalších pracovníkov.

Fórum: Refundácia leteniek

22. apríl 2020, Regina Západ

Ak ste si kupovali letenku, no pre koronavírus ste napokon nikam neleteli, k vašim peniazom sa zrejme tak rýchlo nedostanete. Väčšina aeroliniek totiž zastavila vyplácanie peňažných refundácií. Medzi prvými bola aj americká spoločnosť United Airlines.

Šéfka Pelikánu: Zákazníci sa nám vyhrážajú súdom za oneskorené refundácie. Po kríze ceny leteniek porastú

20. apríl 2020, startitup.sk 

Koronakríza zmení cestovateľské správanie Slovákov. Lietať sa nemôže a je otázne, kedy sa znovu začne. Rozprávali sme sa s Tatianou Ondrejkovou, CEO CK Pelikán.

Dovolenka v čase pandémie: Doplatiť preddavok, alebo ju stornovať, kedy vám cestovky vrátia peniaze?

17. apríl 2020, cas.sk

Živnostníci, malé firmy, veľké podniky - okruh podnikateľov, ktorým vláda prisľúbila pomoc, sa postupne rozširuje. Cestovné kancelárie medzi nimi nie sú. Nevyhovujú podmienkam štátnej pomoci, na rozdiel od mnohých prevádzok si nemôžu dovoliť nechať zamestnancov doma. Štát avizuje opatrenia na záchranu cestoviek aj ich klientov. Cestovkám hrozí kolaps! Ak im štát nepomôže, nemusia mať dosť peňazí na to, aby klientom vrátili peniaze.

Letecký priemysel čaká masívne prepúšťanie

16. apríl 2020, RTVS

Pandémia koronavírusu ťažko zasiahla aj letecký priemysel, aerolínie po celom svete počítajú so stratami asi polovice príjmov. Krehká finančná situácia navyše zapríčiní masívne prepúšťanie. V sektore zrejme príde o prácu približne dvadsaťpäť miliónov ľudí.

Pandémia biznis výrazne zasiahla. Lacným letenkám však neodzvonilo, hovorí šéfka Pelikána

16. apríl 2020, hnonline.sk

Pandémia biznis výrazne zasiahla. Lacným letenkám však neodzvonilo, hovorí šéfka Pelikána. Ondrejková verí, že dopyt sa po uvoľnení reštrikcií opäť naštartuje a ľudia radi vycestujú do krajín, ktoré budú považovať za bezpečné. Kým ešte začiatkom tohto roka predali 1 500 leteniek denne, dnes sa počty pohybujú skôr v jednotkách. Pandémia zastavila letecký biznis a ľudia sú pri plánovaní ciest opatrní.

Pelikán, Martinus, Pizza Mizza či Volkswagen: Ako sa veľké firmy vyrovnávajú s koronakrízou?

12. apríl 2020, noizz.sk

Kríza na Slovensku už nejaký čas trvá a vyzerá to tak, že sa v najbližších dňoch, ba možno ani týždňoch príliš nezlepší. Okrem bežných ľudí sa však situácia vážne dotkla aj podnikateľov, ktorí už teraz rátajú miliónové straty a nevedia, ako bude situácia vyzerať o niekoľko mesiacov. Ako vnímajú aktuálnu situáciu rôzne veľké spoločnosti pôsobiace na Slovensku? Portál Noizz.sk položil niekoľko otázok viacerým firmám a zaujímali sme sa o vnímanie situácie aj o možné straty, ktoré firmy očakávajú.

Koronavírus: Ako funguje refundácia zrušených leteniek

01. apríl 2020, aktuality.sk

Ak ste si kupovali letenku, no pre koronavírus ste napokon nikam neleteli, k peniazom za letenku sa tak rýchlo zrejme nedostanete. Väčšina klasických aeroliniek zastavila vyplácanie peňažných refundácií. Namiesto toho niektorí dopravcovia začínajú ponúkať vouchery v hodnote zrušených leteniek. O voucheroch, ktoré by cestovným kanceláriám pomohli prežiť ťažké obdobie, sa čoraz viac začína hovoriť aj u nás.

Cestovanie prestalo existovať, ale cestovky sa snažia byť flexibilné

01. apríl 2020, trend.sk

Každý deň sa objavujú nové správy o zrušených leteckých linkách, zatvorených letiskách či hraniciach, ktoré mnohým ľuďom komplikujú návrat. Aj vlády jedna po druhej varujú občanov pred cestovaním a odporúčajú, aby zostali doma – ak nie priamo pre ohrozenie koronavírusom, tak pre komplikácie pri ceste tam a späť. Navyše pre stále sa šíriacu nákazu sa Európania stali v mnohých štátoch nachádzajúcich sa južne od európskeho kontinentu nežiaducimi. Tieto štáty zakázali napríklad lety, prestali vydávať víza alebo nariaďujú automaticky po príchode dvojtýždňovú karanténu

Aerolinky môžu padať ako domino

30. marec 2020, hnonline.sk

Trojmesačné obmedzenia v leteckej doprave budú likvidačné až pre polovicu leteckých spoločností. Strata je čoraz hlbšia. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov IATA uviedlo, že ochorenie COVID-19 spôsobilo bezprecedentný šok. Odhaduje, že ak reštrikcie budú trvať tri mesiace, globálne aerolinky prídu o 252 miliárd dolárov. Ide o medziročný pokles príjmov z pasažierov o 44 percent. Združenie preto apeluje na vlády, aby okamžite prijali opatrenia na zmiernenie dosahov. „Urgentne potrebujeme rozsiahle opatrenia,“ vyhlásil generálny riaditeľ IATA Alexandre de Juniac. Dodal, že až polovici aeroliniek hrozí platobná neschopnosť.

Leteckým spoločnostiam hrozí bankrot

29. marec 2020, Markíza

Letecký sektor bude jedným z najviac zasiahnutých pandémiou koronavírusu. Počet cestujúcich pre prísne opatrenia prudko klesol. Bez finančnej pomoci môže podľa analytikov väčšina svetových prevádzkových spoločností zbankrotovať. Odrazilo by sa to aj na vyšších cenách leteniek.

Situácia s koronavírusom sa dotkne aj tých, ktorí chceli testovať. Takto je to s preplácaním dovoleniek

27. marec 2020, noviny.sk

Koronavírus zrazil na kolená mnohé cestovné kancelárie a dotkne sa to aj turistov. Napriek neštandardným okolnostiam totiž nemáme vždy nárok na vrátenie plnej sumy peňazí. Kým v minulosti už mnohí z nás v tomto čase mali jasno kam pôjdu v lete na dovolenku, tento rok to s istotou nevie povedať nikto. Cestovný ruch dostáva v posledných týždňoch na frak a nie je isté, kedy sa bude môcť začať zviechať. Nielen Slováci preto už museli zrušiť svoje dovolenky v najbližších týždňoch a ďalší o tom smerom k letu tuho uvažujú. Netreba sa však unáhliť, pretože týmto krokom môžeme prísť o peniaze. Kedy máme nárok na vrátenie celej sumy peňazí za zájazd?

Koronavírus: Lietadlá duchov vo vzduchu a letiská zívajúce prázdnotou

26. marec 2020, aktuality.sk

Piati pasažieri na palube a 17-členná posádka. V takejto zostave letel cestovateľ Martin Navrátil z Moskvy do Dohy v Katare. Letecké spoločnosti postupne ukončujú pravidelné lety a sústreďujú sa len na repatriačné lety, o ktoré ich žiadajú vlády. Takto v Európe funguje napríklad rakúska národná letecká spoločnosť Austrian Airlines alebo írsky dopravca Ryanair.

Cestovanie sa zastavilo. Kedy je možné stornovať zájazd?

25. marec 2020, trend.sk

Zatvorené letiská, rušenie leteckých liniek či zastavovanie prevádzky celých leteckých spoločností, uzatváranie hraníc... Cestovanie po svete sa v podstate zastavilo. Čo to znamená pre zájazdy od cestovných kancelárií a ich klientov? Kedy sa dá zrušiť dovolenka bez stornopoplatkov? A čo má robiť cestovná kancelária a čo jej klienti, ak sa objednaný zájazd neuskutoční, lebo do cieľovej destinácie sa v naplánovanom termíne už nedá dostať?

Cestovanie prestalo existovať, ale cestovky sa snažia byť flexibilné

25. marec 2020, trend.sk

Jeho posolstvo bolo zhruba takéto: Ak na to máte, utečte s nami pred koronavírusom na juh. Niektorí považovali jeho vyjadrenia za nevhodne či nešikovne sformulované, iní za poburujúce. S odstupom zopár dní sa dá povedať jedno: rozhodne sa ukázali ako nešťastne načasované. Dnes by na bezproblémové odcestovanie na juh a návrat na Slovensko nikomu nestačila ani zlatá kreditka, ani príslušnosť k „elite“. Potreboval by najmä pevné nervy a kus šťastia. Nákaza koronavírusom absolútne zmenila svet cestovania – zastavila ho.

Zavreté hranice uväznili Slovákov vo svete. Lety rušia, vláda posiela autobusy

18. marec 2020, sme.sk 

Dva dni sa snažili získať informácie od úradov aj ambasád, informácie im nevedeli dať ani letecké spoločnosti. Skupina šiestich Slovákov sa napokon z Thajska dostala aspoň do katarskej Dohy. Po devätnástich hodinách čakania na letisku im zmenili rezerváciu z Budapešti do Viedne – v Maďarsku by ich zrejme z lietadla nepustili.

Tisícky Slovákov sa pokúšajú dostať domov. Viedeň zatvára letisko, pomoc našťastie poskytne Praha

18. marec 2020, webnoviny.sk

Podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa v zahraničí dočasne nachádza viac ako 200-tisíc Slovákov. Tisíce z nich už požiadali o pomoc s návratom domov priamo ministerstvo. Ako informovala cestovná kancelária Pelikán , medzi nimi sú aj ich klienti, ktorí sa kvôli zrušeným letom, zatvoreným letiskám alebo vládnym obmedzeniam nemajú ako vrátiť domov.

Koronavírus: Uviaznutí Slováci sa môžu dostať domov cez Prahu

18. marec 2020, Aktuality.sk

Česko upravilo svoje obmedzenie a od dnes pustí cez svoje územie všetkých obyvateľov EÚ, ktorí sa potrebujú dostať do svojich domovských krajín. Tisícky Slovákov sa pre zrušené lety a zatvorené letiská už nemajú ako dostať domov. Včera sme písali o jedenástich Slovákoch, ktorí uviazli na letisku v Istanbule. Situácia sa však mení z hodiny na hodinu. Vďaka úprave obmedzení, ku ktorým dnes pristúpilo Česko, bude návrat domov jednoduchší aj pre mnohých Slovákov.

Koronavírus: Aerolinky rušia lety, ministerstvo vyzýva na individuálne návraty

16. marec 2020, Aktuality.sk

Tí, ktorí sa plánujú dostať domov letecky, by si mali zabezpečiť letenku čím skôr, pretože zajtra už môže byť iná situácia, tvrdí odborník na leteckú dopravu Patrik Vas. Situácia sa mení doslova z hodiny na hodinu. Rušenie letov dnes oznámila rakúska spoločnosť Austrian Airlines, predpokladá to aj írsky dopravca Ryanair. Obe spoločnosti počítajú s dočasným uzemnením lietadiel zatiaľ na 10 dní.

Telefóny v cestovkách zvonia, na pomoc sa čaká týždne. Cestujúcim sa odporúča trpezlivosť a pevné nervy

13. marec 2020, startitup.sk

V situácii, ktorá nastala, je otázka, či cestovať alebo radšej ostať doma viac ako na mieste. Piatkom, 13. marca, sa rušia všetky lety z Ameriky do Európy a späť, Trump to vyhlásil na štvrtkovom brífingu. Počnúc týmto dňom sa tak obmedzuje letový plán ešte výraznejšie. Niet divu, že cestujúci podliehajú panike.

Spoločnosť Pelikán prosí zákazníkov o strpenie. Na túto situáciu sa žiadna firma nedokáže pripraviť, reaguje šéfka

12. marec 2020, hnonline.sk

Pelikán žiada svojich zákazníkov o strpenie a v prípade, ak zákaznícky servis už kontaktovali, nemajú to robiť opakovane. Predajca leteniek Pelikán sa rozhodol v reakcii na vývoj epidémie koronavírusu a obmedzenia súvisiace s ním reagovať. Obmedzenia sa týkajú rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa obmedziť lety z Európy do Spojených štátov, vyhlásenia mimoriadnej situácie na Slovensku a označeniu epidémie koronavírusu za globálnu pandémiu .

Koronavírus: Pre nákazu vypravujú poloprázdne lietadlá, Brusel to chce zastaviť

11. marec 2020, Aktuality.sk

Európska komisia sa v utorok 10. marca dohodla na pozastavení pravidiel, podľa ktorých letecké spoločnosti musia prevádzkovať aj prázdne lety. Chcú tak zmierniť dopad koronavírusu na hospodárstvo, ale aj na životné prostredie. Hoci koronavírus skomplikoval a pomenil cestovné plány mnohým ľuďom, letecké spoločnosti musia prevádzkovať svoje lety aj naďalej. A to aj v prípade, že sú poloprázdne alebo letia len s posádkou.

Čo robiť, keď vám zrušia let, alebo sa bojíte a aká je taktika aeroliniek

11. marec 2020, sme.sk

Pre strach z rýchlo sa šíriacej choroby a obáv o vlastné zdravie viacerí cestovatelia stornujú svoje letenky. Prípadne letecké spoločnosti samy rušia plánované odlety. Situácia je pomerne chaotická a vyvíja sa každým dňom. Od pondelka sú zakázané všetky lety zo Slovenska do Talianska , čo sa týka Ryanairu i maďarského Wizz Air.

Video: Kazma to vo One Man Show vychytal. V novom videu napálil kúzelníka Copperfielda a zadarmo precestoval svet

11. marec 2020, 24hod.sk

Nové Kazmove video opäť ukazuje, aký skazený je dnešný svet. Mladí žijú sociálnymi sieťami, obzvlášť Instagramom a už mnohokrát sa médiami prehnali správy o tom, ako sa ten-ktorý (samozvaný) influencer pokúšal získať luxusné služby zadarmo. Známy český komik sa preto rozhodl, že to vyskúša na vlastnej koži – a na prekvapenie všetkých to dokázal ešte aj povýšiť na vyšší level, čo sa nie každému influencerovi podarí.

Kazma to vo One Man Show opäť všetkým natrel. V novom videu napálil Copperfielda a zadarmo precestoval svet

11. marec 2020, Interez.sk

Nové Kazmove video opäť ukazuje, aký skazený je dnešný svet. Mladí žijú sociálnymi sieťami, obzvlášť Instagramom a už mnohokrát sa médiami prehnali správy o tom, ako sa ten-ktorý (samozvaný) influencer pokúšal získať luxusné služby zadarmo. Známy český komik sa preto rozhodl, že to vyskúša na vlastnej koži – a na prekvapenie všetkých to dokázal ešte aj povýšiť na vyšší level, čo sa nie každému influencerovi podarí.

Zrušia zájazdy a letné dovolenky kvôli koronavírusu? Opýtali sme sa slovenských cestovných kancelárií

11. marec 2020, Refresher.sk

Koronavírus spôsobuje paniku. Ľudia vykupujú obchody, zásobia sa jedlom a dokonca zvažujú, či vôbec pôjdu na letnú dovolenku. Najmä situácia na severe Talianska Slovákov poriadne vystrašila a viaceré slovenské cestovné kancelárie pre Refresher priznali, že predaj letných zájazdov im nateraz klesol. Opýtali sme sa ich, ako ich ešte ochorenie CoVid-19 ovplyvňuje a či kvôli nemu zmenili podmienky stornovania dovoleniek.

Koronavírus mení turistickú mapu. Strach nikto nepreplatí

09. marec 2020, Aktuality.sk

Už viac ako sto krajín potvrdilo prípad nakazenia koronavírusom, vrátane Slovenska. Pred svetom sa zatiaľ uzavrela len Čína a Taliansko, cestovať je tak stále možné aj do krajín, ktoré postupne oznamujú svoje prvé prípady nákazy. Hoci záujem o letenky poklesol, Slováci sa zatiaľ šíriacej nákazy nezľakli. Cestujú menej, ale do tých krajín, kde sa vírus zatiaľ prejavuje minimálne. S kúpou zájazdov na leto sú zdržanlivejší.

Do Talianska sa lieta menej

03. marec 2020, Markíza

Po prepuknutí koronavírusu v Číne mnohí zneisteli a svoje lety do krajiny pre istotu zrušili, alebo presunuli na neskorší dátum. Záujem o letenky sa výrazne prepadol. Podobná situácia teraz nastala v prípade Talianska, najviac zasiahnutej krajiny v Európe. Kým predaj leteniek a zájazdov do Talianska od začiatku roka atakoval 80 %-ný medziročný nárast, o rovnaké číslo sa teraz predaj leteniek do zasiahnutej krajiny prepadol. Podľa jednej z cestovných kancelárií je to stále nič oproti masívnemu rušeniu letov do Číny spred pár týždňov.

Veľkonočný výpredaj leteniek a pobytov je tu! Do európskych miest či k moru za pár eur

03. marec 2020, interez.sk

Veľká noc so sebou prináša aj veľké zľavy. Jedny z najväčších dnes zverejnil predajca leteniek Pelikan.sk. Ponúka letenky do európskych veľkomiest či pobyty pri mori skutočne len za pár eur. Pozreli sme sa na tie najvýhodnejšie akciové letenky a pobyty, z ktorých si vy môžete vybrať tie, ktoré vás najviac zaujmú.

Stojí za najväčším slovenským online predajcom leteniek. Čo radí podnikateľom?

03. marec 2020, forbes.sk

Časy, keď začínala budovať cestovnú kanceláriu Pelikán, sa síce líšia od tých dnešných, no niektoré veci v podnikaní podľa nej zostávajú rovnaké. „Napríklad to, že ak sa pre to človek rozhodne, mal by mať v prvom rade zodpovedanú otázku, prečo,“ vysvetľuje Táňa Ondrejková a dodáva, že ona v tom čase ani len netušila, do čoho vlastne ide a čo všetko bude musieť riešiť. Poučila sa a začínajúcim podnikateľom ponúka týchto päť rád.

Zahraniční Slováci prilietajú na voľby v rekordných počtoch

28. február 2020, teraz.sk

Slováci sa vracajú zo zahraničia na voľby v rekordných počtoch. Informoval o tom predajca leteniek a zájazdov Pelikán na základe svojich štatistík. Záujem o letenky na Slovensko značne prevyšuje aj ten z prezidentských volieb. Štyria z piatich Slovákov si kúpili iba jednosmerný lístok.

Ak by som mal dôvod vycestovať do Milána či Benátok, tak idem aj teraz, hovorí prevádzkový šéf Pelikána

28. február 2020, dennikn.sk

Keď sa začali rušiť lety do Číny, v cestovnej kancelárii Pelikán zažili pravdepodobne najväčší nápor na zákaznícky servis vo svojej histórii. Prevádzkový riaditeľ Pelikána pre dovolenky Pavol Mladý vysvetľuje, či je na mieste pochybovať o naplánovanej dovolenke do Talianska a inde, na čo sa najviac pýtajú cestovatelia, akú sú šance získať peniaze späť, ak sa človek rozhodne dovolenku zrušiť, či ľudia váhajú s kúpou letných dovoleniek a ako to môže zmeniť ich ceny.

A record number of Slovaks fly home for the 2020 elections

27. február 2020, Spectator.sme.sk

Some 86,000 Slovaks living abroad have already been reported to have cast their vote by post. A record number of Slovaks living abroad decided to return home before the February 29 elections. The number of Slovaks who booked a flight for the February 29-March 1 weekend is 133 percent higher compared to the 2016 period, when the last parliamentary elections took place, the statistics of the Pelikán travel agency show. The company took into account airports in Vienna, Bratislava, Budapest, and Košice.

Koronavírus dobýva Taliansko. Turizmus je ohrozený

26. február 2020, Hospodárske noviny

Nákaza sa začala rýchlejšie šíriť po Európe. Počas víkendu zasiahlo respiračné ochorenie sever Talianska a včera sa potvrdili prvé prípady aj v Španielsku na ostrove Tenerife, v Rakúsku, Švajčiarsku a Chorvátsku. Vírus tak prenikol aj do populárnych európskych dovolenkových destinácií. Celosvetovo počet infikovaných presiahol tento týždeň 80-tisíc a dosiaľ mu podľahlo vyše 2 700 osôb. Prevažná väčšina prípadov je evidovaná v epicentre nákazy, čínskej provincii Chu-pej.

Lovci leteniek majú z čoho vyberať, pokiaľ sa neboja.

25. február 2020, Business Insider Polska

Lety a organizované výlety najmä do oblastí ohrozených epidémiou koronavírusom sú lacnejšie. Dôvod prečo? Ľudia sa vo veľkom vzdávajú svojich cestovných plánov, a to aj napriek tomu, že letecké spoločnosti nie vždy vracajú peniaze za zrušené letenky.

Desať oblastí, kde cítime koronavírus

13. február 2020, Hospodárske noviny

Viac ako 43-tisíc potvrdených prípadov po celom svete. Šírenie nového vírusu zmrazilo ekonomický život Číny, ktorá je najväčším spotrebiteľom, ako aj výrobcom tovarov od elektroniky až po potraviny. To začínajú cítiť aj podniky na Slovensku. Motoristov môžu potešiť nižšie ceny palív, na druhej strane klesli akcie v II. pilieri. Preto sme si pre Vás pripravili rozhovor o tom, ako cestovať najmä ak ste starší, pretože máme pocit, že práve starší ľudia majú strach cestovať a či to je tak sa teraz opýtame Jozefa Rybára.

Pelikánovi narástli krídla, nie však na úkor zdravia firmy

12. február 2020, TREND

Väčšinová majiteľka spoločnosti Pelicantravel.com (predošlý názov Pelikan.sk) spomína, že keď sa rozhodla založiť vlastnú firmu na predaj leteniek, mala na to okolo dvetisíc slovenských korún. To stačilo iba na zaplatenie poplatkov na založenie živnosti. „Mala som svojím spôsobom šťastie, že som poznala známeho, ktorý prenajímal kancelárske priestory. Presvedčila som ho, aby mi požičal zariadenú kanceláriu s počítačom a telefónom s tým, že mu zaplatím o tri mesiace. Tak sa aj stalo a celú dlžobu som mu do toho času vrátila,“ hovorí pre TREND.

Dámsky klub: Pelikán

12. február 2020, RTVS

Zaspomínali sme si na staré časy, kedy ten život bol jednoduchší, teraz je to komplikovanejšie, a to najmä s leteckým cestovaním. Preto sme si pre Vás pripravili rozhovor o tom, ako cestovať najmä ak ste starší, pretože máme pocit, že práve starší ľudia majú strach cestovať a či to je tak sa teraz opýtame Jozefa Rybára.

Až 400 Slovákov zrušilo svoje lety, boja sa koronavírusu. Ako neprísť o peniaze alebo dovolenku?

07. február 2020, Startitup.sk 

Hainan Airlines z Viedne do Šen-čenu a z Prahy do Pekingu, China Eastern z Budapešti do Šanghaja či China Southern z Viedne cez Urumči do Kantonu. Tak vyzerá len časť zoznamu zrušených letov čínskych dopravcov na najbližšie dni a týždne kvôli situácii ohľadom koronavírusu. Netýka sa to len letov, ktorých konečnou destináciou je Čína. Ide aj o iné cieľové krajiny, no s prestupom na rizikových letiskách. Slováci sa boja, no riešenie existuje.

Pre koronavírus aerolinky rušia lety do Číny

07. február 2020, Pravda

Najbližšie dni a týždne sa do Číny ľudia len tak ľahko nedostanú. Pre vírus už zrušilo lety týmto smerom viacero aeroliniek. Sú za tým obavy z nákazy cestujúcich koronavírusom. „Len do konca februára na slovenskom trhu evidujeme asi 400 klientov s letenkami dotknutých čínskych aeroliniek,” hovorí PR manažér spoločnosti Pelikán Jozef Rybár. Väčšina zákazníkov si podľa neho vyberá storno čínskej letenky a následne si kúpi novú.

Vírus trhá Slovákom letenky. Namiesto cesty pátrajú, ako neprísť o peniaze

06. február 2020, Hospodárske noviny

Rušenie leteckých spojení do Číny v reakcii na šírenie koronavírusu narušilo plány aj stovkám Slovákov. Svoje o tom vie tiež Michal Illa, ktorý má na marec naplánovanú cestu na Filipíny s prestupom v Pekingu. Letenku si rezervoval priamo cez aerolínie Air China. „Keď som im volal, nevedeli mi jednoznačne povedať, ako mám postupovať a čo bude s mojím letom,“ povedal pre HN.

Reflex: Štrajk vo Francúzsku

05. február 2020, Markíza

Možno patríte medzi tých, ktorí mali v týchto dňoch vycestovať do Číny. Kto mohol pred mesiacmi, keď ste si cestu objednávali a zaplatili tušiť, že nastane koronavírus. V podobnej situácii sa ocitli aj ženy, ktoré si koncom minulého roka naplánovali cestu do Alsaska. boli uprostred výletu, keď ich zaskočili nečakané politické udalosti vo Francúzsku. Ich cesta sa skomplikovala natoľko, že sa rozhodli o svojej skúsenosti povedať aj ostatným.

Komplikovaný návrat cez Čínu

04. február 2020, JOJ 

Koronavírus začína robiť problémy aj čoraz väčšiemu počtu turistov po celom svete. Na uzavretie niektorých letísk a rušenie letov cez Čínu doplácajú najmä dovolenkári v exotických destináciách. Lacné letenky s čínskymi aerolinkami nebudú môcť zrejme využiť ani Slováci, ktorí momentálne dovolenkujú na Filipínach alebo indonézskom Bali.

Vírus mení zaužívaný chod sveta

31. január 2020,  Hospodárske noviny

Slovenky Katarína a Paula odišli v auguste 2019 študovať na univerzitu v Šanghaji. V rámci ročného pobytu si tu mali zdokonaliť čínštinu, ktorej štúdiu sa venujú aj v Bratislave. Aktuálna situácia s koronavírusom ich však pred pár dňami prinútila vrátiť sa späť na Slovensko. „Učiteľ nám odporučil ísť domov a nevrátiť sa až do začiatku nového semestra. Ten sa zatiaľ posunul na neurčitý čas,“ uviedla pre HN Katarína.

Koronavírus sťažil cestovanie

31. január 2020,  Denník SME

Na koronavírus, ktorý sa od začiatku roka šíri z čínskeho Wu-chanu, ochorelo už najmenej 7700 ľudí. Vírus zasiahol všetky čínske regióny a rozšíril sa aj do pätnástich ďalších krajín. Čína zatvára letiská, okolité krajiny zatvárajú hranice a letecké spoločnosti rušia lety. Mali by ľudia zrušiť cesty do Číny, vrátia vám cestovné kancelárie peniaze a je koronavírus nebezpečnejší ako bežná chrípka? Prinášame otázky a odpovede.

Slováci aj napriek hrozbe koronavírusu stále cestujú do Číny. Niektoré aerolinky vracajú peniaze

30. január 2020,  interez.sk

Nový koronavírus 2019-nCoV sa stále rozširuje. V Číne si vyžiadal už 170 obetí na životoch, celosvetovo počet nakazených prekročil hranicu 7 700 ľudí. V súvislosti so šírením nákazy zastavujú lety do Číny viaceré letecké spoločnosti, v samotnej Číne sa prípady nákazy totiž objavili už vo všetkých provinciách.

Slováci vracajú peniaze za letenky do čínskych miest. Ako ohrozuje koronavírus turizmus a biznis?

27. január 2020, startitup.sk

Koronavírus ovplyvnil asi každú sféru podnikania – negatívne ale aj pozitívne. Turistický priemysel utrpel značne, informuje o tom britský portál BBC. Oficiálne štatistiky z piatku minulého týždňa hovoria o 830 prípadoch nakazených týmto vírusom a 26 úmrtí. Karanténa sa zatiaľ rozšírila celkovo na 12 miest a zahŕňa viac ako 40 miliónov ľudí.

Reflex: Zimné dovolenky

27. január 2020,  Reflex

Stretnúť v zime opálených Slovákov v našich uliciach už nie je nič nové. Tí sa čoraz častejšie vyberajú na zimné dovolenky na ďaleké pláže. Za posledných 5 rokov stúpol počet zimných dovolenkárov medziročne o takmer 15 percent.

Pelikán spustil imidžovú kampaň. Hlavnou postavou sa stal Kali

24. január 2020, strategie.hnonline.sk

Pri príležitosti 15 rokov na trhu spustila cestovná kancelária Pelikán, najväčší slovenský online predajca zájazdov a leteniek, imidžovú kampaň so známym raperom. Odvoláva sa na primárny benefit cestovania, a to rozširovanie obzorov, poznávanie odmietaného a toleranciu medzi ľuďmi. Hlavnou tvárou kampane sa stal v minulosti pomerne kontroverzne vnímaný raper Kali, ktorý venoval svoj hlas manifestu Pelikána s názvom #stacivyrazit. Ten reprezentujú aj rôzne tváre neznámych ľudí, ktoré jeho slovami sami sebe aj ostatným prehovárajú do duše.

Aerolinky kvůli Íránu upravily trasy, cestovní kanceláře jsou v klidu

9. január 2020, seznamspravy.cz

Neklid na Blízkém východě přiměl některé aerolinky ke změnám letových tras. Část letů upravila i největší česká letecká společnost Smartwings. Na situaci zareagovali i prodejci letenek, kteří zákazníkům umožňují bezplatnou změnu či storno letenek pro lety do Íránu a Iráku.

Jar vo veľkomestách, exotika až po prázdninách. Toto sú cestovateľské hity na rok 2020

7. január 2020, Forbes.sk

Jar v európskych metropolách, leto na spoznávanie, jeseň pre tých, ktorí nemajú radi preplnené miesta a zima na Slovensku. Aj takto môže vyzerať cestovateľský plán 2020. Mnoho ľudí si aj tento rok dalo ako novoročné predsavzatie viac cestovať. Či už ste fanúšikom bielych pieskových pláží tisíce kilometrov od domova alebo skôr radi objavujete zákutia miest, Forbes pre vás pripravil odporúčania na cestovanie v každom ročnom období v novom roku.

Televízne noviny Markíza: First moment dovolenky

25. december 2019, Markíza

Cestovné kancelárie nás v tomto období lákajú na kvalitné zájazdy s takmer polovičnou zľavou. Sú takzvané first moment dovolenky skutočne najvýhodnejšie, alebo ide iba o marketingový ťah?

Sem sa bude cestovať v roku 2020

21. december 2019, Startitup.sk 

To, že Slováci dovolenkujú v Chorvátsku je čím ďalej tým väčším mýtom. Hoci je táto krajina stále obľúbená a nie až tak úplne nami objavená, pomaličky stráca na popularite.

TOP 10 destinácii roku 2019, ktoré Slováci navštevovali najviac

19. december 2019, Startitup.sk 

Slováci slobodne cestujú už 30 rokov. A vyberajú si nielen z ponuky európskych krajín, ale dnes už veľmi často cestujú do celého sveta. Preto sme sa opýtali tých najpovolanejších a vybrali sme pre teba nielen TOP destináciu roku 2019. Okrem toho aj desať najnavštevovanejších krajín za pomaly sa míňajúci rok. Samozrejme, z pohľadu zainteresovaných a s pridaním „Startitup touch“.

Desaťeurová letenka lietadlo nezaplatí

04. december 2019, Profit SK

Začínala ako radová zamestnankyňa cestovnej kancelárie, kde klientom pomáhala kupovať letenky. Pred pätnástimi rokmi spustila prvý online predaj leteniek na Slovensku. Dnes platforma Pelikán funguje na trhoch V4, v Rakúsku i v Nemecku. V rozhovore pre INDEX šéfka spoločnosti Pelikán Tatiana Ondrejková hovorí, ako sa mení cestovanie i podnikanie.

Kam ísť na Silvestra? Ubytovacie kapacity sú už takmer zaplnené

29. november 2019, finance.sk

Už viete kde budete tráviť posledný deň v roku 2019? Ak áno, máte vystarané. Kapacity ubytovania na Silvestra sú na Slovensku už na 90% zaplnené. Mnoho ľudí sa začne zaujímať o program na Silvestra až príliš neskoro. Kapacity ubytovania v najlepších slovenských lokalitách sú už totiž zväčša obsadené mesiace a v niektorých prípadoch aj rok vopred. Kedy teda riešiť ubytovanie a program na Silvestra? Čo najskôr. Koncom novembra už zostávajú v predaji počas posledného veľného víkendu v roku posledné voľné apartmány či hotelové izby.

Do Dubaja už Slováci cestujú aj na predĺžený víkend

28. november 2019, Denník SME

Trendom skúsených cestovateľov sú multicity dovolenky. Na plánovanie Silvestra v exotike je v novembri už neskoro. Ceny vianočných a silvestrovských pobytov bývajú oproti zvyšku roka dvojnásobné. Ak sa Slováci vyberú v zime do tepla, najčastejšie volia Blízky východ, konkrétne Spojené arabské emiráty alebo Omán. Objavili však už aj africké krajiny, boduje i Karibik.

Jediná talkshow v Banskej Bystrici pokračuje. Odpovie na otázku, ako vybudovať úspešnú značku

28. november 2019, interez.sk

Jej najnovšie vydanie ponúkne opäť množstvo zaujímavostí. Okrem magického dátumu 5.12., čo je deň pred Mikulášom, ponúka hosťom možnosť nazrieť do sveta veľkých značiek prostredníctvom 3 inšpiratívnych hostí a zároveň aj odpoveď na otázku, ktorá je aj témou chystanej epizódy Povec ty, a to: Ako vybudovať úspešnú značku? Marek Polomský si pozval do hosťovského kresla 3 osobnosti a nielen slovenských rozmerov.

Pelikán v spolupráci s O2 ponúka pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie zľavy

17. november 2019, omediach.com

Cestovná kancelária Pelikán počas víkendových osláv 30. výročia Nežnej revolúcie a Novembra 89 sprístupnila zákazníkom telekomunikačného operátora O2 v rámci jeho programu Extra výhody a kampane #SlobodaNieJeSamozrejmosť zľavu v symbolickej hodnote 17 eur na akékoľvek letenky a 50 eur na akékoľvek letecké zájazdy zakúpené počas 72 hodín od piatka 15. do nedele 17. novembra.

Našinci obsadili hotely

15. november 2019, Hospodárske noviny

Podstatne plnšie hotely a dostupnejšie dovolenky na Slovensku. Zrejme takto sa zapíše rok 2019 do histórie vývoja cestovného ruchu. Od prvého januára totiž vedia zamestnaní Slováci ušetriť na tuzemských dovolenkách a výletoch. Umožňujú to rekreačné poukazy, ktorými zamestnávatelia prispievajú svojim zamestnancom na trávenie voľného času.

Tatiana Ondrejková: EÚ je úžasný projekt, no štátom dáva často aj nástroje na šikanu podnikateľov

7. november 2019, heroes.sk

Tatiana Ondrejková je spoluzakladateľka a CEO cestovnej kancelárie Pelikán, ktorá dnes pôsobí na šiestich zahraničných trhoch a zamestnáva 170 ľudí. S Tatianou sme sa rozprávali o tom, ako začínala v 90. rokoch podnikať, aký rozdiel vidí v podnikateľskom prostredí vtedy a dnes, čo hovorí na sociálnu zodpovednosť firmy voči ľuďom a krajine, ale aj o tom, ako sú vnímaní podnikatelia v našej krajine.

8.-10.11.2019 Cestovateľský festival Cestou necestou v Bratislave – až 50 prednášok v troch sálach

7. november 2019, dennikn.sk 

Cestovateľská lahôdka v podobe najväčšieho podujatia jesennej šnúry od 8.-10.11.2019 po 14.krát v bratislavskom DK Ružinov s 50timi prednáškami až v 3och sálach zaručene prevetrajú aj skúsených cestovateľov, ktorí čo to už preskákali!

Brexit môže ovplyvniť aj záujem o cestovanie, leteckí dopravcovia sa však na odchod pripravovali

28. október 2019, webnoviny.sk

Leteckí dopravcovia sa na odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (brexit) pripravovali dlhodobo. Spoločnosti, najmä nízkonákladové, ktoré prevádzkujú lety medzi Veľkou Britániou a inými členskými krajinami EÚ, si podľa cestovnej kancelárie Pelikán už zabezpečili príslušné prevádzkové povolenia a licencie. Tieto lety tak budú môcť po brexite prevádzkovať bez obmedzenia. Dopadom brexitu môže byť aj nižší záujem o cestovanie v stave neistoty.

Pomalé cestovanie ako nový trend. Všeobecná hanba presúva ľudí do vlakov

24. október 2019, etrend.sk

Flygskam, tagskryt či smygflyga. Škandinávske termíny, ktoré robia z cestovania lietadlom zahanbujúcu aktivitu, zrejme zafungovali. Ľudí, ktorí prehodnocujú svoje dovolenkové zámery v prospech životného prostredia a cestujú alternatívnym spôsobom, pribúda.

Bookuj teraz a baľ kufre. O dva mesiace vyrážaš za teplom

20. október 2019, Startitup.sk

Dovolenka za hranicami Európy je drahý špás. Pokiaľ samozrejme nemáš v obľube prehliadať a sledovať portály, porovnávať ceny a strategicky vyčkávať na najlepšie ponuky. Toto chce naozajstnú dávku investigatívy a niekoľko hodín denne strávených za počítačom. Na konci dňa ti aj tak väčšinou kamoš oznámi, že našiel niečo lepšie.

Velké zprávy TV Prima: Lety z Německa budou zřejmě dražší

19. október 2019, Prima

Lety z Německa budou zřejmě dražší. Tamní vláda odsouhlasila takzvaný klimatický balíček opatření na snížení emisí. Jedním z nich jsou vyšší odletové poplatky, které mohou ceny letenek u krátkých letů až zdvojnásobit.

Pes v kancelárii – posilňuje ducha tímu a rozbíja bariéry

18. október 2019, Podnikajte.sk 

Psy sa dnes už neobmedzujú len na domáce prostredie, ale vo veľkom sa začínajú objavovať aj v práci. Ako však zvládnuť prítomnosť psíka v kancelárii tak, aby boli všetci kolegovia v pohode?

Krach cestovky Thomas Cook predraží dovolenku v exotike

30. september 2019, Hospodárske Noviny

Tisíce pokazených dovoleniek či strata pracovných miest. Taká je dohra po minulotýždňovom krachu gigantickej cestovnej kancelárie Thomas Cook. Krátkodobo by tak diera na trhu mohla vytlačiť ceny dovoleniek nahor. Sektor by sa však mal do budúcoročnej letnej dovolenkovej sezóny spamätať.

Prevádzkový šéf Pelikána: Verilo sa, že Thomas Cook je priveľký, aby ho nechali padnúť

26. september 2019, DennikN.sk

„Pavol Mladý je prevádzkovým riaditeľom pre dovolenky v cestovnej kancelárii Pelikán. Pozoroval, ako Thomas Cook žiadal v Spojených štátoch o ochranu pred veriteľmi a bojoval s problémami pre brexit a oslabenie libry. Krach tejto veľkej cestovky je podľa neho v niečom podobný kríze z roku 2009.“

Prví slovenskí turisti letia pre krach cestovky domov

25. september 2019, Pravda

Krach britského dovolenkového gigantu Thomas Cook rozpútal nočnú moru. Na dovolenke zostalo visieť 600–tisíc ľudí, medzi nimi podľa odhadov aj stovky až tisíce Slovákov. Presné počty stále nie sú známe.

Správy RTVS: Krach Thomas Cook ovplyvnil aj Slovensko

24. september 2019, RTVS

Krach cestovnej kancelárie Thomas Cook spôsobil problémy dcérskym spoločnostiam aj u nás. Neckermann Slovakia dnes na svojej stránke zverejnil oznam, v ktorom odporúča na zájazdy niektorých spoločností s odletmi do tridsiateho septembra nenastúpiť.

Dovolenkári, pozor! Krach cestovky Thomas Cook sa môže dotknúť stoviek až tisícov Slovákov

24. september 2019, topky.sk

Krach najstaršej svetovej cestovnej kancelárie Thomas Cook môže ovplyvniť stovky až tisíce slovenských dovolenkárov. Predpokladá to cestovná kancelária Pelikán, najväčší predajca leteniek na Slovensku. Podobne ako samotný cestovateľský gigant dotknutým klientom do konca mesiaca vycestovať neodporúča.

Nestihol si letnú dovolenku? Máme pre teba pláž, more a slnko za super cenu

22. september 2019, STARTITUP.sk

„Len máloktorá európska destinácia má toľko slnka aj v septembri či októbri. Kým ostatné stredomorské letoviská v tom čase už pomaly ohlasujú záver sezóny, na Cyprus sa lieta za plnohodnotnou dovolenkou ešte aj počas neskorej jesene,“ hovorí Petra Belková, pobytová špecialistka cestovnej agentúry Pelikán.

Letom svetom: Skôr než vyrazíte za oceán

19. september 2019, SME

„Víza, lety, aplikácie. Sprievodca výletom do New Yorku. 1. Ako zohnať lacné letenky? Na hľadanie leteniek sme využili web Pelikán.sk, kde sme zohnali priame lety zo Schwechatu (Viedne) za 340 eur. Tam aj späť, dokopy.“

HR manažment: IS THE AGILITY JUST A BUZZWORD 4 CULTURE AND TRUST?

18. september 2019, HRcomm & TREND konferencie

„Globálne a lokálne ekonomické zmeny, ktoré sa odzrkadľujú v našom každodennom pracovnom živote, si vyžadujú zmeny nášho zaužívaného spôsobu práce. Zároveň je dôležité, aby HR a pracovisko boli zamerané predovšetkým na ľudí, nie na zdroje.“

Ako sa nám pomocou jedného článku podarilo predať 50 leteniek a pobyty v hodnote 2700 €

09. september 2019, Interez.sk

„A výsledky? Článok na webe interez.sk dosiahol viac ako 37 000 zobrazení, z toho viac ako 4-tisíc preklikov na linky v článku. Prostredníctvom článku sa predalo 50 akciových leteniek cez Pelikán. Zároveň sa podarilo predať aj 3 samostatné pobyty v hodnote 2700€.“

Turizmu pomáhajú nízkonákladovky

08. september 2019, Hospodárske noviny

Podľa Jakuba Dudíka, vedúceho analytického oddelenia cestovnej kancelárie Pelikán, sa Francúzsko drží v ich letenkovom rebríčku obľúbenosti európskych destinácií tejto sezóny na štvrtej priečke.

Juh Francúzska objavujú aj Slováci

27. august 2019, Hospodárske noviny

„Počet Slovákov, ktorí si u nás kupujú celé dovolenkové balíky do južného Francúzska, z roka na rok rastie. Za prvých sedem mesiacov tohto roka evidujeme v porovnaní s rokom 2018 až 25-percentný nárast počtu zákazníkov,“ informovala Miroslava Grajciarová, produktová špecialistka cestovnej kancelárie Pelikán.

Volafka s Tatianou Ondrejkovou: O jej začiatkoch, podnikaní aj sociálnej zodpovednosti (podcast)

18. august 2019, Volafka

Jej príbeh znie ako americký sen z filmového plátna. Ako však v 90-tych rokoch začínala podnikať, aký rozdiel vidí v podnikateľskom prostredí vtedy a dnes, ako vníma sociálnu zodpovednosť firmy voči ľuďom a krajine, či ako sú podľa nej často vnímaní slovenskí podnikatelia v zahraničí?

EVA: Women power po slovensky

15. august 2019, EVA

„Začínala som sama. Potom sme so spoločníkom Patrikom v Pelikánovi mali dvoch zamestnancov, do roka nás bolo 20 a následne to už išlo dosť rýchlo. Dnes nás je približne dvesto a expandovali sme do Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska a Nemecka.“ spomína Tatiana Ondrejková, CEO cestovnej kancelárie Pelikán.

Prečo sú rekreačné poukazy ranou pod pás podnikateľom

07. august 2019, Profit

„Podľa nášho názoru takáto forma podpory nie celkom reflektuje dopyt a potreby slovenských cestovateľov, ich spôsob využitia voľného času a trávenia dovolenky, najmä z pohľadu destinácií,“ hovorí Miroslava Grajciarová, produktová špecialistka cestovnej kancelárie Pelikán.

Hypermoderné istanbulské letisko je najväčšie na svete. Megaprojekt však zatiaľ infraštruktúrne zlyháva

31. júl 2019, STARTITUP.sk

„Je jasné, že najväčšie letisko na svete sa nedá vybudovať do dokonalosti za 4 roky, teda čas, ktorý ubehol od oficiálneho začiatku jeho výstavby po dnešný stav,“ povedal pre Startitup Strategic Partner Manager cestovnej kancelárie Pelikán Patrik Vas.

Pobyty na poslednú chvíľu sa stále nájdu: Otázna je ich kvalita a cena, hovorí odborník

29. júl 2019, topky.sk

„Vo všeobecnosti sa dá očakávať, že trend drahších last minute dovoleniek bude pretrvávať približne do polovice augusta, kedy by sa mali začať objavovať aj cenovo zaujímavejšie možnosti a do viacerých zaujímavých destinácií,“ predpokladá náš kolega a prevádzkový riaditeľ pre dovolenky, zájazdy a pobyty Pavol Mladý.

Ryanair hovorí o škrtaní letov, Turkish už lety z Košíc zrušil

22. júl 2019, SME

„Ryanair môže napríklad debatovať o znížení letiskových poplatkov. Môže tiež chcieť, aby sa letiská snažili urobiť viac pre nalákanie cestujúcich, čím by zvýšili ziskovosť linky,“ vysvetľuje náš kolega a PR Manager Jozef Rybár.

Televízne noviny Markíza: Letenky cez internet

22. júl 2019, Markíza

„U nás služba online check-in nie je zahrnutá v cene letenky. Každopádne, ak má klient záujem, môže si kúpiť našu prémiovú službu,“ približuje situáciu náš kolega PR Manager Jozef Rybár. Viac o potencionálnych problémoch, s ktorými sa môžete stretnúť pri kúpe letenky, sa dozviete v reportáži televízie Markíza.

Ako na dovolenke zabudnúť na prácu? Radia slovenskí podnikatelia a manažéri

19. júl 2019, Podnikajte.sk

„Začnete byť nervózny a nepríjemný na svojich kolegov, čím spôsobíte dusnú atmosféru. A tá určite nepridá na kreatívnej nálade, ktorá je dôležitá v týchto dynamických časoch. Ak sa chce človek podobným nepríjemnostiam vyhnúť, musí vedieť aj aktívne oddychovať,“ hovorí naša CEO Táňa Ondrejková.

Pelikán má veľké plány: expandovať na Balkán a predávať viac dovoleniek na Slovensku

15. júl 2019, Forbes

„Naším cieľom je vybudovať si líderskú pozíciu v rámci celého stredoeurópskeho regiónu,“ hovorí Táňa Ondrejková, spolumajiteľka a šéfka cestovnej kancelárie Pelikán, ktorá za vlaňajšok vykázala tržby na úrovni 88 miliónov eur.

Noviny TV JOJ: Zavedú daň z leteniek

14. júl 2019, JOJ

„Táto daň bude platiť od budúceho roka iba na odlety z Francúzska, čiže slovenských dovolenkárov a cestujúcich sa príliš nedotkne,“ vysvetľuje PR manažér cestovnej kancelárie Pelikán Jozef Rybár.

S letenkami sa nezahráva. Dopravcovia hrozia pokutami aj nevpustením na palubu

11. júl 2019, TREND.sk

Vo všeobecnosti platí, že lety je potrebné využiť v presnom poradí, v akom sú vystavené. V prípade nenastúpenia na ktorýkoľvek úsek letu na letenke, má letecký dopravca právo na okamžité zrušenie nasledovných úsekov letu, bez akejkoľvek náhrady prípadnej škody.

Francúzsko zavádza ekologickú daň na letenky. Ako sa novinka dotkne slovenských pasažierov?

10. júl 2019, STARTITUP.sk

„V najbližších mesiacoch a rokoch bude zaujímavé a zmysluplné sledovať ďalšie opatrenia, ktoré k podobnému zdaňovaniu spotreby, v tomto prípade lietania, pribudnú. A tiež bude zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa využijú takto vyzbierané finančné prostriedky,“ hovorí Jozef Rybár, PR Manager cestovnej kancelárie Pelikán.

Focus Power Room: LIETAŤ DO SVETA

04. júl 2019, Forbes

Práve táto kancelária je miestom, odkiaľ sa „lieta“ do celého sveta. Patrí Táni Ondrejkovej, spolumajiteľke a šéfke najväčšieho slovenského predajcu leteniek Pelikán, ktorý vlani vykázal tržby vyše 88 miliónov eur.

Slováci si čoraz viac dovolenku vyskladajú samostatne, hitom sú nízkonákladové letenky

24. jún 2019, WebNoviny.sk

Stále viac Slovákov uprednostňuje samostatnú kúpu leteniek do tradičných stredomorských destinácií v kombinácii s dodatočnými rezerváciami ubytovania alebo auta. Zaužívané zvyky našich dovolenkárov podľa cestovnej kancelárie Pelikán mení najmä tvrdý konkurenčný boj nízkonákladových leteckých spoločností.

Dovolenkové chute sa menia: Slováci podľahli čaru lowcostov a obsadzujú ostrovy Stredomoria

24. jún 2019, Dromedár.sk

Čoraz viac Slovákov preferuje samostatnú kúpu leteniek do tradičných stredomorských destinácií v kombinácii s dodatočnými rezerváciami ubytovania alebo auta. Viac o tejto téme vám prezradí náš kolega a CFO cestovnej kancelárie Pelikán Martin Štochmaľ.

Televízne noviny Markíza: Dovolenkové trendy Slovákov

23. jún 2019, Markíza

Slováci objavili čaro low costov a vďaka lacným letenkám obsadzujú ostrovy Stredomoria. Tvrdý boj aeroliniek zráža ceny dolu a napríklad na letisku vo Viedni za posledné 3 roky pribudlo až 100 nových destinácií nízkonákladoviek. Viac o téme vám prezradí náš kolega a PR Manager cestovnej kancelárie Pelikán Jozef Rybár.

Noviny TV JOJ: Uzemnené lietadlá dvíhajú ceny

17. jún 2019, JOJ

„Pri atypických dĺžkach pobytov, napríklad 11-dňové dovolenky, boli klientom ponúknuté náhradné termíny na tie typické 7- alebo 14-dňové. Zároveň sa treba skôr pripraviť na skutočnosť, že last minute ponuka dovoleniek bude toto leto naozaj limitovaná,“ vysvetľuje situáciu na slovenskom dovolenkovom trhu náš kolega Jozef Rybár.

Najväčší slovenský predajca leteniek chce ochrániť slony

14. jún 2019, STARTITUP.sk

„Odmietnutie asistencie s prepravou akýchkoľvek zbraní do Botswany sa v našom prípade týka nielen Slovenska, ale aj Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska a Nemecka,“ upresnil náš kolega Jozef Rybár s tým, že toto obmedzenie ich asistenciu s prepravou športových zbraní do iných destinácií neovplyvní.

Pelikán nechce pomáhať zabíjaniu slonov v Botswane

13. jún 2019, Interez.sk

„Je naozaj otázne, či tých približne 16 miliónov eur ročne, ktoré by malo opätovné povolenie lovu slonov priniesť, pomôže turizmu tejto malebnej africkej krajiny. My v Pelikánovi sme presvedčení, že podpora naozaj dlhodobo udržateľného turizmu vyzerá diametrálne odlišne,“ vysvetľuje náš postoj kolega Jozef Rybár.

Pelikán po opätovnom povolení lovu slonov v Botswane zruší možnosť prepravy zbraní do krajiny

13. jún 2019, DennikN.sk

„Vzhľadom na aktuálnu celosvetovú diskusiu o klimatických zmenách, ktorá zahŕňa i ochranu živočíšnych druhov, sa nám zdá rozhodnutie botswanskej vlády o to viac nepochopiteľné,“ vysvetľuje náš postoj kolega Jozef Rybár.

Na last minute sa nespoliehajte

13. jún 2019, Plus jeden deň

„Neprehliadnuteľným trendom je čoraz väčší príklon slovenských cestovateľov k individuálnemu zabezpečeniu svojich dovolenkových ciest,“ opisuje situáciu na dovolenkovom trhu v rámci CEE regiónu náš kolega Martin Štochmaľ.

Televízne noviny Markíza: Dovolenkárom menia plány

12. jún 2019, Markíza

„Čoraz viac cestujúcich sa obracia na našich profesionálov na zákazníckych linkách, aby sa uistili, že itinerár alebo let, ktorým poletia, nebude obsluhovaný práve dotknutým lietadlom,“ opisuje komplikácie s lietadlami typu Boeing 737 MAX náš kolega Martin Štochmaľ.

Trojdňový víkend. Budúcnosť či utópia

31. máj 2019, HN magazín

„Snažíme sa byť otvorení zmenám, preto napríklad naši zamestnanci pracujúci na zmeny odpracujú priemerne o 1 – 2 dni v mesiaci menej ako ich kolegovia,“ vysvetľuje naša CEO Tatiana Ondrejková.

TA3: E-shopom na Slovensku sa darí, tie najlepšie ocenili

30. máj 2019, TA3

„Víťazstvom ceny v kategorií Exporters sme dokázali, že cestovná kancelária Pelikán má ambíciu sa rozširovať v rámci celého CEE regiónu. Vynaložili sme nemalé investície do automatizácie a systémov, s ktorými chceme našim zákazníkom zlepšiť a zefektívniť ich výber letenky a dovolenky. K tomu patrí aj hľadanie nových jedinečných produktov, ktoré chceme priniesť aj do ďalších krajín mimo nášho regiónu,“ hovorí náš Marketing Director Pavol Škorpík.

Od despotického šéfa k vlastnej nadnárodnej firme

26. máj 2019, Podnikajte.sk

V dvadsiatich rokoch vzala veci do vlastných rúk a začala podnikať. Založila firmu ITC Travel, tak trochu aj preto, aby bývalému šéfovi ukázala, ako sa to robí poriadne. „Moja jediná ambícia bola, že chcem robiť, čo ma baví,“ vysvetľuje Tatiana Ondrejková, naša CEO.

Zostať každý deň v obraze je fuška

24. máj 2019, HN magazín

„Najdôležitejšie rozhodnutia robím najradšej v kruhu najkľúčovejších ľudí. Je mi jedno, kde to je, pre mňa je dôležité, že ich chcem robiť s týmito ľuďmi. Pelikán už nie je len o mne, ale je najmä o šikovných mladých ľuďoch a ja im rada dávam priestor, pretože v mnohom sú šikovnejší ako ja,“ hovorí o svojom biznis dni naša CEO Tatiana Ondrejková.

Ryanair hlási rapídny pokles zisku. Turbulencie v leteckom biznise sa dotknú aj Slovákov

20. máj 2019, STARTITUP.sk

„V skratke, slovenské cestovné kancelárie takpovediac prídu o dovolenkové kapacity vo veľkosti približne tri štvrtiny lietadla v porovnaní s pôvodným plánom na leto 2019, čo znamená pokles o takmer 20 percent,“ hovorí prevádzkový riaditeľ cestovnej kancelárie Pelikán pre dovolenky a pobyty Pavol Mladý.

Lietadlá stoja, dovoleniek bude menej. Na last momenty sa spoliehať netreba

22. máj 2019, SME

Plány dovolenkárov v tejto sezóne prepisujú letecké spoločnosti. Po nehode lietadla v Etiópii z marca tohto roka je časť strojov typu Boeing 737 MAX mimo prevádzky. Zmeny pocítili aj slovenskí turisti. Väčšina z nich spočíva v zmene termínu alebo miesta odletu.

TOP ŽENY PODNIKATEĽKY

01. máj 2019, Forbes

Ženy majiteľky tvoria stále menšiu časť slovenského podnikateľského sveta. Tu je 10 z nich, ktoré podľa veľkosti biznisu, či už vlastného alebo rodinného, tvoria špičku tohto zoskupenia. Napríklad šéfka najväčšieho slovenského predajcu leteniek Pelikán, Tatiana Ondrejková.

Televízne noviny Markíza: Problémy s Boeingom

27. apríl 2019, Markíza

Citeľná zmena pre slovenských cestujúcich na dotknutých linkách môže momentálne nastať napríklad v nutnosti technického medzipristátia na dotankovanie, a to z dôvodu kratšieho doletu Boeing 737-800, ktorými boli lietadlá MAX nahradené.

Turisti postavili ekonomiku Srí Lanky na nohy. Prídu aj po útokoch?

24. apríl 2019, SME

V čase teroristických útokov bolo na Srí Lanke 126 ľudí zo Slovenska. Cez cestovnú kanceláriu Pelikán na ostrov prišlo za minulý rok približne 700 turistov a do konca roka si tam cez Pelikán objednalo dovolenku 41 Slovákov a Sloveniek. Ako ich a cestovný ruch na Srí Lanke ovplyvnia tragické udalosti?

Televízne noviny Markíza: Veľkonočné výlety

17. apríl 2019, Markíza

Čoraz viac Slovákov počas veľkonočných sviatkov cestuje do sveta. Štyri skrátené pracovné týždne za sebou ich v roku 2019 motivujú dovolenkovať ešte väčšmi. Aké sú ich obľúbené destinácie a prečo? Oplatí sa vyraziť na dovolenku mimo hlavnej letnej sezóny?

Istanbul čaká veľké sťahovanie. Dotkne sa i stoviek Slovákov

04. apríl 2019, Dromedár.sk

Atatürk Airport, najväčšie istanbulské letisko a domovský hub leteckej spoločnosti Turkish Airlines, v sobotu 06. apríla končí. Nahradí ho nové letisko Istanbul Airport, ktoré má ambíciu stať sa najväčším svetovým letiskom vôbec. Veľké sťahovanie sa vo forme desiatok zrušených či meškajúcich letov dotkne tisícov cestujúcich vrátane stoviek Slovákov. Upozornila na to cestovná kancelária Pelikán.

Letisko Atatürk končí. Sťahujú ho do nových, modernejších priestorov

01. apríl 2019, Aktuality.sk

Nedotkne sa to len aerolinky Turkish Airlines, ktorého pasažieri tu najčastejšie prestupujú, ale aj ďalších veľkých leteckých spoločností. Viaceré museli kvôli veľkému sťahovaniu svoje lety zrušiť alebo presunúť. Jednou z nich je nemecká spoločnosť Lufhansa. Tá musela podľa slov PR manažéra cestovnej kancelárie Pelikán Jozefa Rybára zrušiť najmenej 12 letov s približne 1600 cestujúcimi.

Voliť prišli aj zo zahraničia: Slováci minuli tisíce eur na letenky aj z Argentíny či Ameriky!

30. marec 2019, Pluska.sk

Na druhé kolo prezidentských volieb priletelo najviac Slovákov z Kanady a Spojených štátov. V porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb však záujem o spiatočné letenky z cudziny do Bratislavy a Viedne v medziročnom porovnaní nenarástol. Vyplýva to zo štatistík cestovnej kancelárie Pelikán.

Na druhé kolo volieb prileteli hlavne Slováci zo zámoria, neodradili ich ani drahé ceny leteniek

30. marec 2019, STARTITUP.sk

„V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2018 sme nezaznamenali zvýšený predaj spiatočných leteniek s príletom do Bratislavy či Viedne niekoľko dní pred druhým kolom a návratom do cudziny pár dní po ňom,“ povedal Jozef Rybár, PR Manager cestovnej kancelárie Pelikán.

Enorme Absatzsteigerung bei Flugtickets am Wahlwochenende

19. marec 2019, Radio Slovakia International

Am vergangenen Wahlwochenende (16. bis 17. März) haben Slowaken um 94 Prozent mehr Flugtickets aus dem Ausland nach Bratislava oder Wien gekauft als im Vergleichszeitraum vor einem Jahr. Dies geht aus der Statistik des größten slowakischen Anbieters von Flugtickets, dem Reisebüro Pelikan, hervor.

Zahraniční Slováci prileteli kvôli voľbám späť do krajiny v rekordnom počte. Na letenky minuli aj tisíce eur

19. marec 2019, STARTITUP.sk

Na prvý pre­zi­dent­ský vo­lebný ví­kend si kú­pilo spia­točnú le­tenku zo za­hra­ni­čia do Bra­ti­slavy alebo Viedne až o 94 % viac ľudí, ako tomu bolo v rov­na­kom ča­so­vom ob­dobí roka 2018. Vy­plýva to zo šta­tis­tík ces­tov­nej kan­ce­lá­rie Pe­li­kán, naj­väč­šieho slo­ven­ského pre­dajcu le­te­niek.

Slovaks invested in flight ticket due to elections. Some cost hundreds of euros

18. marec 2019, The Slovak Spectator

Many of them seem to have flown back home to cast their ballot during the first election weekend, according to data gathered by Pelikán, a website used to search for cheap air tickets.

Zahraniční Slováci investovali pre voľby do leteniek, niektorí aj stovky eur

18. marec 2019, Aktuality.sk

Na prvý prezidentský volebný víkend si kúpilo spiatočnú letenku zo zahraničia do Bratislavy alebo Viedne až o 94 % viac ľudí, ako tomu bolo v rovnakom čase v roku 2018. Upozornila na to cestovná kancelária Pelikán.

Televízne noviny Markíza: Chaos v leteckej doprave

13. marec 2019, Markíza

Ako udalosti okolo tragického pádu moderného Boeingu 737 MAX 8 v Etiópii ovplyvnili cestujúcich na pravidelných linkách? Majú dotknutí pasažieri nárok na odškodnenie alebo inú formu kompenzácie?

Zakladateľka Pelikan.sk: Letenky sú najdrahšie cez sviatky a od piatka do nedele

11. marec 2019, hepy.sk

Aká je budúcnosť tradičných rodinných dovoleniek na kľúč v čase rozmachu individuálne poskladaných pobytov? Dá sa veriť letenkám za 10 eur? Aké sú overené triky na získanie najlepšej ceny?

Pri výbere dovolenky nečakajte na last minute ponuky. Ušetríte peniaze i sklamanie

20. február 2019, eTREND.sk

Čakať s výberom dovolenky do poslednej chvíle sa podľa cestovnej kancelárie Pelikán toto leto neoplatí. Dovolenkári, ktorí preferujú takzvané last minute ponuky, riskujú vyššiu cenu i menší výber.

Slovenské cestovné kancelárie spoznávajú Facebook a Apple vďaka dovolenkárom

04. február 2019, eTREND.sk

Technologické inovácie umožňujú slovenským cestovným kanceláriám v čo najväčšej možnej miere reflektovať potreby klientov, ktoré sa čoraz viac sústreďujú najmä na kvalitu zákazníckych servisov. Dôkazom toho je práve Pelikán.

Cestovateľské hity Slovákov: Spojené štáty na čele s New Yorkom a letenky za babku

04. február 2019, Dromedár.sk

Pelikán.sk exkluzívne: Slováci čoraz viac prihliadajú na kvalitu služieb a zákazníckych servisov cestovných kancelárií pred samotnou cenou dovoleniek a skokanom roka leteckých destinácií sa stali Spojené štáty na čele s New York City.

Slováci začínajú pri dovolenkách pozerať viac na kvalitu ako na cenu

01. február 2019, TA3

Slováci sa pozerajú čoraz viac na kvalitu ako na cenu. Platí to aj pri výbere dovolenky. Podľa výsledkov aktuálneho prieskumu spoločnosti Pelikan.sk zožala vlani najväčší úspech dovolenka v Spojených štátoch. Krajinu navštívilo o približne 40 percent Slovákov viac ako v roku 2017.

Londýn je dlhodobo najobľúbenejšou destináciou v Európe

31. január 2019, TASR

Londýn v roku 2018 tiež obhájil pozíciu najobľúbenejšej destinácie v kategórii jednosmerných leteniek, keďže ide o destináciu, do ktorej množstvo Slovákov lieta najmä za prácou, čo často znamená, že vopred nevedia, kedy sa vrátia.

Spoločnosť pelicantravel.com predala vlani 308 215 leteniek

31. január 2019, TASR

Rastúci dopyt po letenkách do Ameriky súvisí podľa CEO a spolumajiteľky spoločnosti pelicantravel.com Tatiany Ondrejkovej s ich dlhodobo klesajúcou cenou.

Spoločnosť pelicantravel.com vlani predala o takmer 13 % viac leteniek ako v roku 2017

31. január 2019, SITA

Počet predaných leteniek spoločnosti pelicantravel.com v minulom roku v šiestich krajinách strednej Európy, vrátane Slovenska, stúpol na vyše 308- tisíc. Medziročne to znamená nárast o 35-tisíc predaných leteniek.

Turecko aj Egypt je späť. Prázdninové termíny sú už niekde vypredané

22. január 2019, Aktuality.sk

Dovolenková ponuka bude tohto roku menšia. Destinácie vo first momente idú na dračku. Nečakajte na last minute, radia cestovné kancelárie na čele s Pelikánom.

Londýn a Rím minulý rok očarili najviac

16. január 2019, denník SME

Pelikán radí: Keď má človek šťastie, na Malorku sa dostane aj za desať eur. S poriadnym predstihom môže letenka do USA vyjsť na 200 až 300 eur.

Nové letecké linky hýbu štatistikami vyhľadávania

10.1.2019

Ktoré destinácie boli najväčšími skokanmi roka 2018 vo vyhľadávaniach z Bratislavského letiska alebo naopak, ktorej novej linke to príliš nevyšlo?

Šport či lepšie manažovanie času. Aké sú predsavzatia top slovenských CEO?

9.1.2019

Aké predsavzatia si dáva v súkromnom či pracovnom živote naša CEO Tatiana Ondrejková?

Manažujte čas ako CEO. Inšpirujte sa slovenskými podnikateľmi a manažérmi

9.1.2019

V Pelikáne je známe, že Tatiana Ondrejková stíha viac agendy ako ktorýkoľvek smrteľník, ako to zvláda a čo jej v tom pomáha?

Ako vytvoriť skvelý softvérový produkt?

12.12.2018

Náhľad pod pokličku vytvárania nových produktov. Čo sú multicity a ako sa v Pelikáne rodili? Aké sú prekážky a úskalia pri tvorbe nových produktov? Ako vlastne začať a prečo ich tvoriť? O tomto a mnohom ďalšom diskutovala naša Business Analitička Baška Marečáková, Miška Kočiová zo Sygicu a Robo Čapla z Exponei.

49 hrdiniek slovenského biznisu: Tatiana Ondrejková

26.11.2018

Do Bratislavy sa presťahovala kvôli tancu. Neskôr sa od zamestnania pretancovala až k založeniu úspešnej cestovnej kancelárie. Priniesla inovácie, ktoré zmenili trh. Nielen slovenský...

O lietaní a dovolenkovaní hovorila s Evitou naša CEO Tatiana Ondrejková

5.11.2018

O nakupovaní lacných leteniek, o preprave psíkov, o jabĺčku na letisku, o Novom Zélande, ale aj o travel bloggeroch a pyžame v lietadle... Vypočuj si zaujímavý rozhovor v Rádiu Expres s Tatianou Ondrejkovou.

Pelikán má nového šéfa marketingu pre digital

5.11.2018

Hovorí ti niečo meno Pavol Škorpík? Pár viet o jeho histórii si môžeš prečítať v tejto tlačovej správe, aj keď pre nás je dôležitejšie aj tak to, čo bude od-te-raz. Vitaj, Pali, v našej Peli-rodine, a nech ťa oddelenie marketingu poslúcha! 🙂

Prípad Pelikánka

10.9.2018

Povedala som si, že to dosiahnem a ani mi nenapadlo, že by som to dosiahnuť nemusela.“ Nežná žena navonok, nekonečná sila vnútri, ona je naša boss. Jej neuveriteľná cesta, ktorá viedla k vybudovaniu Pelikána, bola rovnako silná a nezdolná, ako jej vyžarovanie.

Tatiana Ondrejková

10.9.2018

Spoločenské tance, dievčenské sny, prvé pracovné pozície a boje, tvrdohlavosť a ťažké rozhodnutia, vstup do online sveta, ženskosť, minulosť a budúcnosť... Pozri si zaujímavý rozhovor s Tatianou Ondrejkovou, spoluzakladateľkou nášho Pelikána. Pochopíš, prečo sme pelican, a nie pelican’t.

It Is Very Difficult to Gain Trust Of a Person, But You Can Lose It In a Second

10.9.2018

Ak si chce dnes niekto na Slovensku kúpiť letenku, prvá stránka, ktorú navštívi, bude s najväčšou pravdepodobnosťou pelikan.sk. Vybudovať takúto firmu, dosiahnuť takýto úspech a dostať sa medzi Titans of Tomorrow sa však nedá zo dňa na deň. Spoznaj náš príbeh od začiatkov z pohľadu osoby, ktorá za tým všetkým stojí...

Na podnikanie musíte mať guráž

10.9.2018

Myšlienky profesionála, skúsenosti lídra, rady neoblomnej ženy, ktorá podnikanie prirovnáva k adrenalínovému športu. Z tohto úprimného rozhovoru získaš prehľad o fungovaní našej firmy a cestovného ruchu, ale aj informácie, ktoré budú pre teba veľmi užitočné, ak rozmýšľaš nad vlastným podnikaním.

SmartTalk: Večer úspešných žien

10.9.2018

Za všetkým hľadaj ženu! Síce Pelikán je mužského rodu, on sám sa zrodil v hlave šarmantnej blondíny, inšpiratívnej osoby, ktorá nemá čo skrývať.

REBRÍČEK: Toto sú top podnikateľky Slovenska. Šéfujú miliónom v tržbách

10.9.2018

Sme hrdí na všeličo možné. Napríklad na našu oduševnenosť, na instagramové fotky našich nadšených zákazníkov, na to, že sme eco a sadíme stromy. Ale sme obzvlášť hrdí na také rebríčky, akým je aj tento...

Tatiana Kyseľová: Nemala som čo stratiť

10.9.2018

Čo má spoločné ITC Travel, internet alebo 11. september s Pelikánom? Prečo práve tento pôvabný vták s veľkým bruchom? Dozvieš sa, len čítaj ďalej...

Americký sen po slovensky

10.9.2018

Úspešný príbeh úspešného Pelikána, vytrvalosť a húževnatosť v podnikaní spoluzakladateľky a spolumajiteľky našej firmy, o tom sme si už veľakrát čítali a počuli. Ak ťa ale zaujímajú aj nejaké pikošky z jej súkromia, odporúčame ti tento článok s trefným názvom „Americký sen po slovensky“.

Byť zákazníkom je ťažké

10.9.2018

Čísla, grafy, prepravné podmienky, právne predpisy, toto všetko je súčasťou nášho každodenného pracovného života. Ale vieš, čo je ešte dôležitejšie? Vnímať našich zákazníkov ako členov našej Peli-rodiny.

Chceme byť online

10.9.2018

Zaujímavý rozhovor s Tatianou Ondrejkovou z čias, kedy náš Pelikán mal 43 zamestnancov. Každopádne odporúčame toto príjemné čítanie každému, ktorého zaujíma téma online cestovných kancelárií. Alebo len podobne, ako my, miluje Pelikán.

Krídla jej nepristrihla ani kríza

10.9.2018

Vieš, čo je optimistický prístup? „Kríza na mňa pôsobí dobre. Veľa sa pri nej naučím.“ Obdivuhodný, silný a nezlomný prístup. Ale v Pelikáne je to už len tak.
insta

Pelikán na instagrame