Zasaď strom make a home je krásny enviromentálny projekt na podporu výsadby stromčekov na Slovensku. Jeho cieľom je zalesniť vo Vysokých Tatrách a v mestách prázdne miesta. Zapojiť sa doň môže naozaj každý, kto má čo len trošku rád prírodu a naše lesy.

 

Pelikánci (teda my), ako správni milovníci prírody, sa do tohoto ušľachtilého projektu už druhý rok zapájame tiež. Stromčeky pre výsadbu pomáhame získavať prostredníctvom zberu papiera. Minulý rok sme spoločne nazbierali až 164 kg a v Tatranskej Javorine zasadili niekoľko krásnych 40 cm vysokých sadeničiek.

„Stromčeky pre výsadbu pomáhame získavať prostredníctvom zberu papiera.“

Tento rok sme sa výsadby opäť zúčastnili. Tentokrát v Dolnom Smokovci. Vo štvrtok sme sa spoločne v neskorých večerných hodinách dopravili na miesto činu a v piatok ráno sme sa už nevedeli dočkať, kedy zasadíme náš prvý stromček .

Pri pohľade na belasú oblohu a zasnežené vrcholce Tatier sme sa tešili, že nám v Pelikáne na tento deň objednali také krásne počasie . Pani organizátorka nám ale vysvetlila, že pre sadeničky je príliš teplo, a preto sa samotné sadenie presunulo úplne na začiatok programu.

 

„Pri pohľade na belasú oblohu a zasnežené vrcholce Tatier sme sa tešili, že nám v Pelikáne na tento deň objednali také krásne počasie.“ 

 

Navliekli sme si rukavice, vyfasovali krompáče, sadenice a vypočuli si prednášku a názornú ukážku sadenia. Úplne najťažšie na celom sadení bolo vybrať správne miesto, nakoľko stromčeky mali byť od seba 2 metre vzdialené a nech sme sa pozreli kamkoľvek, mali sme pocit, že sadeničky sú všade .

Veľakrát sme blúdili po lese a hľadali ten správny flek pre naše budúce stromy. Vybraný „Pelitím“ sa ukázal ako veľmi efektívny. Pri krompáčovaní a sadení sme sa dokola striedali a práca nám šla od ruky. Dnes sa môžeme hrdiť, že sme svojou troškou prispeli k budúcnosti našich lesov a strávili krásny deň v čarovných Tatrách. Pomaly sa sadeničky míňali, sily ubúdali, a tak sme si po starostlivo vykonanej práci dopriali trocha oddychu.

Nielen Vysoké Tatry, ale celé Slovensko je prekrásna hornatá krajina a zaslúži si od nás poriadnu dávku úcty, rešpektu a pomoci. A povedzme si otvorene, toto je najmenej, čo môžeme pre našu Zem urobiť. Vyseparovať odpad, ktorý by sme tak-či-tak vyhodili do smetí a ktorý takto pomôže aspoň svojou troškou vrátiť Tatrám ich pravú tvár, je tým správnym riešením.

„Nielen Vysoké Tatry, ale celé Slovensko je prekrásna hornatá krajina a zaslúži si od nás poriadnu dávku úcty, rešpektu a pomoci.“

 

 

 

insta

Pelikán na instagrame