…5 rokov ju lámali, až nakoniec prišla. Aj takto môžeme zhrnúť to, ako sa dostala naša CEO Tánička do Prievidze aby prišla podobne ako Miroslav Trnka, Adela, či Mišo Meško porozprávať žiakom obchodnej akadémie o svojej ceste k podnikaniu, o začiatkoch v cestovnom ruchu až po dnešok, kedy má Pelikán vyše 170 zamestnancov, už trinásty rok je jednotkou v cestovnom ruchu na Slovensku a obsluhuje viac ako 300 000 klientov ročne.

Táňa je známa tým, že nemá problém deliť sa o skúseností a otvorene odpovedať na rôzne otázky. Problém je však s nabitým rozvrhom, hlavne keď stále potrebujeme jej prítomnosť na toľkých meetingoch. Vie však oceniť trpezlivosť a húževnatosť ľudí, a to nielen pelikáncov, ak sa nadchnú pre správnu vec. Jedným z nich je nepochybne aj učiteľ Prievidzkej obchodnej akadémie, p. Malega, ktorý Táňu od roku 2013 pravidelne 2x ročne uháňal, aby prišla spraviť študentom stredných škôl prednášku do Prievidze  Keď jej tento rok v auguste opäť napísal, pochopila, že prednáška v Prievidzi ju neminie, našla dieru v rozvrhu a potvrdila mu termín 27. novembra.

Na miesto sme dorazili bez problémov, Waze je celkom spoľahlivý 🙂 Pôvodne sme chceli zobrať tak 30-40 zápisníkov aby sme mali niečo pre študákov. Našťastie sme ich nezobrali a nevyložili lebo by sme asi boli na smiech, keďže študentov prišlo tak do 300. Zaplnili celú aulu detašovaného pracoviska Žilinskej univerzity v Prievidzi.

Po krátkych technických problémoch sme nakoniec Táninu prezentáciu rozchodili a prednáška, alebo skôr rozprávanie jej príbehu mohlo začať.

Táňa najprv opísala svoju cestu pracovným životom, vysvetlila ako sa vlastne k podnikaniu dostala a prečo si vybrala cestovný ruch, aj to ako sa momentálne Pelikánu darí a čo všetko sa ešte chystá. Potom prišli na rad zvedavé otázky samotných študentov a aj niektorých učiteľov. Tých zaujímali hlavne jej najväčšie úspechy, koľko jazykov ovláda, chyby v podnikaní, priemerný pelikánsky plat, až po to, ako sa pasujeme v Pelikáne s našou konkurenciou. Bolo fascinujúce sledovať tváre v publiku, žhavé po skúsenostiach z pravej ruky. Najvďačnejší bol potlesk po každej odpovedi, ktorý dostával Táňu miestami do rozpakov.  Sem tam sa publikom šuchlo „workoholička“ „ako to stíha“ „nemá toho nejako veľa?“, ale na konci bola odpoveď, ktorú všetci dobre poznáme: „Robte to, čo vás baví a práca bude vašim koníčkom.“

Nakoniec môžno ešte Highligt dňa, kedy sa p. Malega lúčil s Táňou vetou: „Teraz opäť dva mesiace bude kľud, všetci budú chcieť byť, podnikateľmi a o dva mesiace sa vrátime do starých koľají.”

Z prednášky sme si priniesli dobrú náladu a Táňa aj pocit, že študentov aspoň trošku namotivovala. A zrejme tomu bolo ozaj tak, čítajúc feedback študentov:

 

„Podľa môjho názoru bola beseda skvelá. Pani Ondrejková rozprávala veľmi zaujímavo rozmýšľala, a keďže mňa osobne práca v cestovnom ruchu veľmi zaujíma a chcela by som sa jej v budúcnosti venovať. Dozvedela som sa veľmi veľa zaujímavých informácií, ktoré ma len utvrdili, že práca v cestovnom je to čo by ma bavilo. V budúcnosti by som sa s pani Ondrejkovou ešte určite rada stretla a dozvedela sa o nej niečo viac.“

„Perfektná, svieža a inšpirujúca 🙂 „

„Bolo to veľmi zábavné a poučné, dobre sa ju počúvalo. V budúcnosti by som aj ja chcela dosiahnúť niečo podobné ako dosiahla ona, nakoplo ma to učiť sa aj predmety, ktoré ma predtým neoslovili. Takže ďakujem, možno mi touto besedou začal nový štart do života.“

„Celkom ma to inšpirovalo a vidím že keď človeka niečo baví a ide si za tým, tak je všetko možné.“

„Veľmi príjemné stretnutie, kvalitná prezentácia, pri ktorej sme mali možnosť sa dozvedieť nové informácie zo sveta. Ten kto plánuje v budúcnosti podnikať, mal by mať motiváciu presne pri takýchto ľuďoch. Kto maká a nevzdáva to, má veľkú šancu uspieť. Samozrejme, že začiatky sú vždy najťažšie. Tak isto to pociťovala aj samotná Tatiana ONDREJKOVÁ. Ďakujeme pekne za Vašu prezentáciu a spoločné stretnutie.“

insta

Pelikán na instagrame