Hospodárske noviny | Slováci už mesiace držia cestovateľský pôst. Ten by sa však už začiatkom júna mohol skončiť. Ak sa niekto rozhodne vycestovať za hranice Slovenska, spoločnosť mu bude robiť cestovateľský certifikát, ktorý by mohol opäť rozprúdiť pohyb v Európskej únii a aj za jej hranice. Ľudia by tak mohli vycestovať aj do obľúbených dovolenkových destinácií, ako sú Egypt alebo Turecko.

Jednotné riešenie má zjednodušiť prechádzanie medzi krajinami Únie. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus uviedol, že zavedenie cestovateľských preukazov nebude znamenať obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach. „Všetci občania majú základné právo na voľný pohyb. A to platí aj bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní. Preukaz iba uľahčí cestovanie.“ Povolenie by mohli podľa Klusa využívať aj európske krajiny mimo spoločenstva, a to Island, Lichtenštajnsko, Nórsko či Švajčiarsko.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, určite odporúčame prečítať si celý článok z dielne denníka Hospodárske noviny.

insta

Pelikán na instagrame