Pravda | Od budúceho pondelka totiž zafarbí krajiny do zelena, červena a čierna. Členské štáty Európskej únie budú zelené všetky. Bez ohľadu na epidemiologickú situáciu. „Krajiny, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti, sme zaradili medzi zelené. Tie, ktoré nemajú dôveryhodné údaje, sú čierne,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Pri návrate zo zahraničia by sa mali všetci registrovať na stránke korona. gov.sk. Ten, kto má dve očkovania za sebou, môže sa od 1. júla voľne pohybovať po krajinách Európskej únie. Nepotrebuje test, nemusí ísť do karantény.

Slováci, ktorí sú zaočkovaní jednou dávkou, sa už môžu voľne pohybovať v rámci Českej republiky, Maďarska, Rakúska a Chorvátska. Vyplýva to z dohôd, ktoré uzavreli tieto krajiny medzi sebou.
Najťažšie sa bude cestovať ľuďom, ktorí nie sú zaočkovaní. Komplikácie spôsobí aj vakcinácia Sputnikom V. Ten je priepustkou iba do Maďarska a Chorvátska.
Nezaočkovaní, ale aj ľudia vakcinovaní len jednou dávkou, sa pri návrate zo zelenej krajiny musia preukázať negatívnym testom. Pri návrate z červenej krajiny musí ísť každý cestovateľ do karantény. Bez ohľadu na to, či je očkovaný, alebo prekonal ochorenie COVID–19. Vykúpením môže byť iba negatívny PCR test na ôsmy deň. No a pri návrate z čiernej krajiny platí povinná dvojtýždňová karanténa. Bez ohľadu na výsledok testu.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, určite odporúčame prečítať si celý článok z dielne denníka Pravda.

insta

Pelikán na instagrame