Prečo pracujú #pelikanci práve pre Pelikána? Prečo je nás každým rokom viac a viac? Prečo sme najatraktívnejším zamestnávateľom v cestovnom ruchu 2018? Pýtali sme sa tých najpovolanejších a po prvej štvorici pelikáncov, ponúkame odpovede ďalších…

Miško – IT Back end

 Z môjho pohľadu Pelikán nie je len zamestnávateľ. Pre mňa je Pelikán partner, s ktorým môžem realizovať naše spoločné projekty. Pravidelne si nastavujeme spoločné ciele, ktoré sú prienikom hlavne mojich záujmov a biznisu Pelikánu. Nejde o direktívne odkomunikovanie zadaní, ako v „bežnom zamestnaní“, ide o vzájomnú víziu a dohodu. Celkovo toto nastavenie spolupráce, veľká možnosť sebarealizácie, priestor pre oddych keď to potrebujeme a docenenie vlastných nápadov sa mi páči asi najviac. Táto spolupráca už pripomína freelancing a to je dobré.

Ak by som mal porovnať prácu v Pelikáne s predchádzajúcimi zamestnaniami, práca na projektoch v iných firmách väčšinou fungovala jedným smerom. Biznis zadal požiadavky, analytik ich rozobral, architekt opäť zložil a výsledkom bolo zadanie pre programátora. Hoci programátor s tým zadaním nemusel byť úplne komfortný, slovo architekta malo vyššiu váhu. Zistil som, že tento štýl naozaj vyhovuje niektorým programátorom. Nemusia premýšľať, jednoducho to „nakódia“ tak, ako to je a zbavia sa akejkoľvek zodpovednosti v prípade nefunkčného výsledku. Nakoniec, každému aj tak vyhovuje niečo iné.

S Pelikánom vidím rozdiel v príležitosti. Tu „sedí“ biznis vedľa programátorov, a to dáva príležitosť každému programátorovi vyjadriť svoj názor aj na najvyššie miesta, alebo dokonca navrhnúť úplne iné riešenie a niečo tým zmeniť. Spoločne sa ako tím podieľame na nastavovaní procesov, prostredia či systému práce práve tak, aby nám čo najviac vyhovovali. Ja sám sa túto možnosť snažím pretaviť v JIRA taskoch, napr. zámenou slovíčok „Zadanie:“ za „Návrh riešenia:“. Znamená to príležitosť a naši programátori ju radi využívajú.

Mirka – Produktové oddelenie

 Atmosféra, ktorá v Pelikáne vládne je to, čo má ňom priťahuje najviac. Myslím, že každý z Pelikáncov miluje cestovanie a to je vášeň, ktorá nás všetkých spája. Na práci samotnej mám rada možnosť sebarealizácie, spoluprácu s kreatívnymi ľuďmi a to, že sa neustále môžem učiť nové veci. Páči sa mi, samozrejme, aj to, že môžem pracovať pre etablovanú a známu značku na trhu. Najviac ale oceňujem, že môžem robiť to, čo ma baví.

Ako benefit vnímam od príjemného pracovného prostredia, cez možnosť cestovania a spoznávania sveta. Samozrejme je veľmi príjemné, keď si v stredu môžeme spolu pochutnať na našich chutných stredách, či stretnúť sa na letnom teambuildingu, vianočnom večierku, či konferencii. V Pelikáne konečne viem, čo je to voľný čas, takže oceňujem aj vyváženosť pracovného a súkromného života.

Vladko – Letenky ZV 

Na Pelikánovi sa mi hlavne páči atmosféra, aká vládne medzi kolegami. Všimol som si to hneď prvé dni, keď sme začali po zaškolení pracovať na Zákazníckom servise. Nikto sa ozaj nad nikým nevyvyšoval, nikto nedával najavo, že je „starší kus“ a dával to služobne mladším vyžrať, ale všetci si navzájom pomáhali a ťahali za jeden povraz. Naozaj pred kolegami klobúk dole, že nás medzi seba prijali aj keď vtedy práve vrcholila „kauza“ Air Berlin-u.

Najväčším benefitom v Pelikáne si myslím, že je hlavne to, že sa človek môže zlepšovať v angličtine a nie len tej povedal by som kuchynskej, ale aj tej odbornejšej. Hlavne tá terminológia sa myslím si dostane rýchlo pod kožu. Naozaj pri komunikácií s leteckými spoločnosťami sa človek zlepšuje, keďže tréning robí majstra  A super je aj to, že každý deň prináša niečo nové, takže sa človek naozaj každým dňom niečo nové naučí. Pelikán nám umožňuje spoznávať nové miesta nielen spoza PC, ale taktiež naživo a na vlastnej koži.

Ak mám porovnať Pelikána a predošlých zamestnávateľov, najväčším rozdielom je hlavne rôznorodosť, čo ma v práci čaká. V minulej práci som vstával s myšlienkou, že ma stále čaká to isté, vedel som presne kedy čo budem robiť, takže naozaj to bol stereotyp. A ten práve zabíja. V Pelikáne je to úplne iné a každý deň je jedno veľké dobrodružstvo. Aj keď to od človeka, ktorý robí v kancelárii znie zvláštne.  Nikdy totiž nevieme kto zavolá, s akou náladou, akou špeciálnou požiadavkou nás prekvapí/poteší. Ďalšou výhodou je to, že sa naučíme zvládať svoje emócie, lebo naozaj, čo zákazník, to iná osobnosť a každý si vyžaduje osobitý a individuálny prístup. Ale práve tá rôznorodosť nás posúva ďalej a napredujeme.

Veľkým plusom napríklad pre mňa osobne bolo v lete ovocie, ktoré sme mali k dispozícií v kuchynke. Niekto si povie, okej taká maličkosť, ale podľa mňa práve tieto maličkosti rozhodujú o zásadných veciach. Taktiež je super možnosť využívať multisport kartu a pre nákupných maniakov možnosť zliav vo vybraných obchodoch. Najväčším plusom si aj tak myslím, že je kolektív, pretože u nás v kancli sme si sadli, sme jeden tím a jedna veľká pracovná rodina. Vieme sa podržať, pomôcť si, motivovať sa navzájom a spolu sa zlepšovať. Ak v ktoromkoľvek kolektíve nefunguje súdržnosť, tak to ľudia môžu zabaliť. Preto ma naozaj teší, že sa našej Monike podarilo vyskladať taký super tím, s ktorým môžeme čeliť všetkým výzvam v pracovnom živote.

Lucka – Letenky BA

Pelikán dáva príležitosť mladým a šikovným ľuďom spojiť prácu s vášňou pre cestovanie a teda príjemné s užitočným. Dáva príležitosť nahliadnuť do nevšedného sveta leteniek, leteckej prepravy a cestovania a naučiť sa popri tom mnoho užitočných vecí, ktoré aj už trochu scestovanému človeku otvoria dvere do úplne nového sveta a dajú pojmu „cestovanie“ nový rozmer.

Pelikán ma mnohému naučil. Pojem „cestovanie“ pre mňa v Pelikáne skutočne nabral úplne iný význam a aj rozmer. Naučila som sa obrovské množstvo nových vecí a stále sa učím, keďže aj letecká doprava, aj predaj leteniek aj cestovný ruch ako taký sa neustále rozvíja. Pelikán je vo svojej podstate moja najlepšia pracovná skúsenosť. Spoznala som tu veľa nových, dobrých a šikovných ľudí. Moji kolegovia na ZS v BA sú tí najlepší, akých som si mohla priať, pretože nielen, že sa mi s nimi dobre pracuje, ale veľmi dobre si rozumieme aj po pracovnej dobe. Je teda veľa vecí, za ktoré budem Pelikánovi navždy vďačná. Och a aby som nezabudla, angličtina! Angličtina so Silviou je super!

Zuzka  – Reklamačné oddelenie

Na Pelikánovi sa mi páči prístup k zamestnancom. Kladie dôraz na priateľstvo, človek tu necíti žiadne hierarchické správanie. Nálada medzi kolegovcami je veľmi „pohodová“. Pelikán je voči svojim zamestnancom flexibilný, čo mi ako mamine 2 malých detičiek nesmierne vyhovuje.

Ako veľký benefit vnímam, kde má Pelikán svoje hniezdočko  Veľmi sa mi páči Staré mesto. Človek si to ani neuvedomuje, ale miesto práce nenápadne ovplyvňuje  psychiku každého jedného z nás. Pracovať niekde, kde je komplikovaný prístup, či už mestskou dopravou alebo vlastným autom, kde sedíte v obrovskej presklenej oblude s ďalšími 200 kolegovcami na jednom poschodí ako v „králikárni“ a pomaly nikoho z kolegovcov poriadne nepoznáte, je odlišné, ako pracovať v Starom meste, kde máte všetko po ruke, v starej budove s dušou, s  milými kolegovcami. Akonáhle sa oteplí a môžem chodiť do práce bicyklom, pretože to mám kúsok, každá jedna cesta do práce je pre mňa potešením:) Kto by to bol niekedy povedal 🙂

Benefity ako zmrzlina v lete, ovocie a iné vitamínové bomby na jeseň, sladkosti na Valentína, Secret Santa na Vianoce, krásna Mikulášska akcia pre detičky, koláčiky hocikedy a iné sú úžasné. Pracovala som u viacerých zamestnávateľov, ale s takýmito milými benefitmi som sa ešte nestretla a naozaj zakaždým potešia. Veľmi sa mi páčila aj letná akcia, víkendový teambuilding. Bolo super vidieť, ako sa všetci vedia spolu zabávať, ako si tí ľudia spolu rozumejú, prišlo mi to ako jedna veľká rodina.

insta

Pelikán na instagrame