Tlačové správy

Slováci pred dovolenkou v zahraničí uprednostnili voľby, ukazujú dáta Pelikána

28. septembra 2023
Zdielať

Bratislava, 28. september – Slovenskí cestovatelia odložili svoje nadchádzajúce dovolenky až po voľbách, ukazujú dáta najväčšieho slovenského predajcu leteniek Pelikan.sk. A kým v týždni pred volebnou sobotou počet odletov zo Slovenska a okolitých letísk poklesol, odlety po parlamentných voľbách rastú už počas nasledujúcich dní o viac ako 40 percent v porovnaní s predchádzajúcimi dňami.

Vyhľadávania sa počas volebného týždňa nemenili. Slováci sa najviac pozerali po letenkách do New Yorku, Londýna, Paríža a exotiky. Krajinou s najviac dominantným nárastom v počte vyhľadávaní je Thajsko. Počas volebného týždňa zaznamenal Pelikán pri Bangkoku 20 percentný nárast a pri Phukete 13 percentný. Exotickú trojku uzatvára už tradične Dubaj.

Slovenskí cestovatelia so svojimi dovolenkami čakajú až po parlamentných voľbách. Nárast odletov je vidieť už v nedeľu 1. októbra, kedy zo slovenských a okolitých letísk odlieta o 43 percent viac Slovákov ako deň predtým. 

V nedeľu, teda deň po predčasných voľbách, navyše odletí zo Slovenska a okolia o 70 percent viac dovolenkárov ako v nedeľu predchádzajúci týždeň. 

15 percent Slovákov, ktorí odlietajú po voľbách, sú zahraniční Slováci vracajúci sa domov. Destinácia s najväčším počtom odletov tesne po voľbách je Londýn, ale destinácia s najväčším počtom jednosmerných leteniek je Malaga. Práve tá je počas zimy obľúbeným útočiskom pre digitálnych nomádov.

Ostatné odlety tvoria dovolenkári, ktorí počkali a svoje posledné letné dovolenky si naplánovali až po voľbách. 

Polovica z nich si vybrala top letné destinácie v Taliansku, Španielsku, Grécku, Portugalsku a na Malte, ktoré lákajú na teplé počasie až do neskorého októbra.


Kontakt:
Katarína Šuchterová
Pelicantravel.com s.r.o
Tel.: +421 914 340 661
[email protected]