Tlačové správy

Zahraniční Slováci prichádzajú na 2. kolo volieb, ostatní svoje dovolenky odložili, ukazujú dáta Pelikan.sk 

4. apríla 2024
Zdielať

Bratislava, 4. apríla 2024 – Slováci zo zahraničia sa vracajú na voľby domov, prílety na slovenské a okolité letiská narástli v týždni pred voľbami o 70 percent, ukazujú dáta najväčšieho slovenského predajcu leteniek Pelikan.sk. A kým prílety na Slovensko počas volebného týždňa narastajú, pokles odletov dokazuje, že Slováci uprednostnili voľby aj pred dovolenkou v zahraničí.

V týždni počas konania druhého kola prezidentských volieb pricestujú zo zahraničia stovky Slovákov, prílety na okolité letiská rastú v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 70 percent – v týždni po volebnej sobote sa vracajú do pomyselného normálu a klesajú o viac ako 40 percent. 

Najviac zahraničných Slovákov pricestuje z Londýna, mnohí z nich volia aj leteckú linku na trase Praha – Košice, ktorá je dlhodobo najobľúbenejšou linku z východu Slovenska. Prílety z Prahy tak tvoria počas tohto týždňa polovicu všetkých príletov na košickom letisku.  

Voľbám prispôsobili svoje cesty aj slovenskí dovolenkári – tí odložili zahraničné dovolenky až po volebnej sobote. Počet odletov zo slovenských letísk tak počas volebného týždňa klesol o 30 percent v porovnaní s predchádzajúcim.

Slovenskí dovolenkári sa však už teraz pozerajú na povolebné dovolenky – vyhľadávania na webe Pelikána rastú v tomto týždni o 20 percent, a to aj kvôli cenám leteniek, ktoré aktuálne začínajú na cenovke od 29 eur spiatočne. Dovolenkári sa čoraz viac pozerajú na typicky letné destinácie na juhu Európy, top destinácia Malorka tak momentálne rastie o 70 percent. Vyhľadávaniam naďalej dominuje aj exotika na čele s thajským Bangkokom, Emiráty tak aj začiatkom apríla rastú o 20 percent.

Necelých 10 percent Slovákov odlietajúcich po voľbách sú zahraniční Slováci vracajúci sa domov. Dovolenkári zamieria v týždni po voľbách do top citybreakových destinácií ako Rím, Barcelona, letných destinácií v Španielsku, v ktorých už počas skorej jari panuje dovolenkové počasie. Diaľkovým letom dominuje New York, nasledujú top exotické destinácie Emiráty a thajský Bangkok, ktoré koncom sezóny lákajú na akciové letenky.


Kontakt:
Katarína Šuchterová
Pelicantravel.com s.r.o
Tel.: +421 914 340 661
[email protected]