Blogy

Po týždni v Pelikáne priamo do Londýna

Blog
Zdielať

Prečo sa oplatí robiť pre Pelikána? Niečo o tom vie aj naša Janka, ktorá k nám prišla 1.12.2018 aby sa už o týždeň tešila z leteniek do Londýna, ktoré vyhrala v našej Vianočnej tombole. Svoj Londýn trip absolvovala len nedávno spoločne s Pelikánom 🙂

 

Aj napriek debatám o Brexite je Veľká Británia stále krajinou, kam si môžeme bez problémov “zaletieť”, pokojne aj na víkend. Väčšinou si ten let asi spájate s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami, ktoré letia na známy Heathrow alebo Gatwick. Ja som si vyskúšala o niečo netradičnejšie spojenie s pristátím priamo pri Temži.

Bol to let s poľskou aerolinkou LOT Polish, ktorá nepatrí medzi nízkonákladové a pristáva na letisku London City Airport. Pristávacie dráhy sú obklopené vodou a to robí toto letisko ešte výnimočnejším. Výhodou je určite poloha takmer v centre, čiže v úplnom srdci Londýna ste za chvíľu. K nášmu hostelu pri Hyde Parku cesta trvala necelú hodinku metrom.

Za pár dní v Londýne skutočne môžete objaviť veľkú časť viac aj menej turistických zastávok. Na tento výlet som si ako spoločníka vybrala môjho priateľa, ktorý je zároveň spoľahlivým parťákom na cesty, ale tiež som bola rada, že v Londýne už bol, rovnako ako ja. Nechceli sme teda polovicu dňa stáť v rade na London Eye a ani nám nebolo tak ľúto, že Big Ben je obalený lešením. (pozn.: až do roku 2021)

 

Snažili sme sa teda spojiť bežné aj menej bežné turistické miesta. Prvý deň sme začali plnením mojich detských snov návštevou stanice Kings Cross. Samotná stanica nie je až tak očarujúca ako by dúfal každý fanúšik tejto ságy. Bola som však vopred pripravená na menšie sklamanie, pretože som čítala o tom, že nástupište 9 ¾ ani zďaleka nie je čarovné. Aj keď sme na miesto prišli už v ranných hodinách, rad na fotografiu so stenou a vozíkom v nej bol už poriadne dlhý. Stratené ilúzie som si aspoň trochu obnovila v  Harry Potter obchodíku vedľa “foto múru”. V prípade, že ste tiež vyrastali na tomto čarovnom príbehu, navštívte asi radšej Warner Bros štúdiá v Londýne, v ktorých sa natáčali filmy. Hlavne sa vyhnite chybe, ktorú som spravila ja a lístky rezervujte aspoň tri mesiace dopredu, ak už nebudú vypredané aj tie.

Nie pre každého známa, no o to krajšia, bola naša druhá zastávka, Camden trh (Camden Market). Už cestou na Camden street vidíte, že ste sa dostali do menej turistickej časti. Popri nakupovaní v stánkoch a obchodíkoch môžete obdivovať viaceré maľby na budovách. Blízko tejto ulice je aj jedno dielo od street umelca Banksy.

Camden trh nie je len o umení a nákupoch. Naplánujte si ho ideálne na čas obeda, pretože výber jedál tu máte z celého sveta. Táto časť Camdenu mi trochu pripomínala Kodaň, pretože stánky s jedlom sú vedľa vodného toku Regent´s canal. Podobnú atmosféru môžete zažiť aj v časti Little Venice, ktorá tiež leží na ústí tohto toku.

Jeden deň sme si chceli spraviť výlet mimo Londýna, a tak sme sa vlakom dostali do Windsoru. Pôvodným plánom bolo skôr pobrežie, ale vlaky v Anglicku sú drahšie než sme čakali. Túto smutnú pravdu vám potvrdia aj domáci. Poradili nám, že kupovanie párového lístka, čiže rovno pre dvoch ľudí býva so zľavou, ale príliš som ju nezaznamenala. Cesta do Windsoru nebola až tak drahá, a keďže hlavnou atrakciou je Windsor Castle, zaplatili sme si vstup aj tam. Ak máte záujem skôr o pekné okolie s výhľadom na tento zámok, skoro ako vo filmoch a seriáloch, nemusíte platiť vstup. Urobte si piknik na takzvanom The Long Walk.

Esteticky príjemnou zastávkou je, hlavne filmovo známy, Nothing Hill. Táto časť Londýna je rajom “Instagramerov” vďaka rôznofarebným domčekom postaveným tesne pri sebe. Počas honu za najfarebnejšími časťami sa môžete zastaviť na blízkom Portobello Market, ktoré je podobné trhom na Camden Road. Pravý zenový oddych sme si po návšteve týchto miest užili v Kyoto Garden v Holland parku. Po východe z parku sme sa neplánovane zastavili aj v Design múzeu, kde si príde na svoje každý, kto má rád moderné umenie.

 

Kto by sa radšej vrátil do minulosti, nemal by obísť krásnu budovu Natural History Museum. Návštevu tohto múzea odporúčam, pretože vás ohúri najprv budova a potom výstava hneď vo vstupnej hale. Pre lepšiu predstavu, vyzerá to ako scéna z filmu Noc v múzeu, kde čakáte, že obrovské kostry dinosaurov ožijú. Viaceré výstavy v múzeu sú dokonca interaktívne a v časti venovanej sopkám dokonca zažijete simuláciu reálneho zemetrasenia. Aký je vstup do tohto múzea? Dobrovoľný 🙂

Ďalším zaujímavým a turistami nie až tak známym miestom je The Garden at 120. Neplatíte žiadne vstupné a nemusíte robiť ani rezerváciu ako napríklad na Sky Garden. Túto príjemnú záhradu na streche s výhľadom na Londýn sme navštívili v pondelok večer, náš posledný deň pred odchodom. Pokúste sa svoju návštevu tiež pozorne naplánovať, pretože na naše prekvapenie, vyhliadka bola cez víkend uzavretá.

Londýn, a možno aj Británia všeobecne, je už dnes pre mnohých asi klišé. Stačí sa však zamerať na menej tradičné miesta a premiešať ich s bežnými turistickými zastávkami. A pokiaľ máte len pár dní, plánujte! Nech vás neprekvapia zatvorené atrakcie či drahé vlaky.

Mohlo by vás zaujímať

 • Pelikánska X-mas párty 2023

  Zo života firmy
  O tom, že ľudia v Pelikáne sa dokážu odviazať a riadne zabaviť sme sa presvedčili počas tohtoročnej vianočnej párty. Bolo to po prvýkrát čo sa stretli ľudia z celej našej Pelikán Group, čo bolo približne 200 pártychtivých hostí. O skvelú zábavu sa postaral náš hudobný hosť, ktorý bol pre všetkých do takmer poslednej chvíle veľkým prekvapením a vyvolal medzi Pelikáncami veľký…
 • Veľká puzzle súťaž v Pelikáne

  Zo života firmy
  V Pelikáne sa počas siedmych týždňov skladalo puzzle. A to nie hocijaké. Drevené MAPuzzle SVET z ponuky spoločnosti Lebo mädveď, ktoré obsahuje 125 puzzlí krajín, morí, v mierke 1: 45 000 000, skladali naši kolegovia v rámci veľkej pelikánskej PUZZLE SÚŤAŽE. Skladania sa zúčastnilo 56 Pelikáncov v našich officoch v Bratislave, aj vo Zvolene. Vo finále sme pre súťažiacich pripravili malé prekvapenie.…
 • PeliPeople – Diana Veselská

  Zo života firmy
  Stálicou na Zákazníckom oddelení je jeho supervízorka Diana Veselská. Je s nami už osem rokov a ako hovorí Diana, Pelikán si vybral ju. „Skončila som vysokú školu, zavesila si životopis na kariérne stránky a vtedy mi naša kolegyňa volala, či nechcem prísť na pohovor. A ďalej to už išlo samo. Pelikán bol jasná voľba, neváhala som ani minútu💪.“ …