V sobotu 14.9.2019 sa, vo Výcvikovom centre pre záchranárske psy v Rohožníku, konal prvý ročník súťaže pre malých záchranárov s názvom Záchranársky viacboj – junior, no a nakoľko máme medzi sebou nadšeného člena Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády, Tomáša „Loki“ Mihoka a jeho Blueberry, bolo nám cťou podporiť toto, naozaj, zaujímavé a inšpiratívne podujatie.

Dátum nebol vybraný náhodne, nakoľko práve 14.9. je Svetový deň prvej pomoci, ktorého iniciátorom je Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRCCS). Pod týmto názvom sa pripomína od roku 2003 a jej cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o významnej úlohe prvej pomoci v každodenných a krízových situáciách. No a keďže členovia BKZB sú zároveň aj členmi miestneho spolku SČK – BKZB, zorganizovanú súťaž využili aj na osvetu v tejto problematike.

Záchranársky viacboj – junior bola súťaž, určená pre deti od 5 – 12 rokov, rozdelené na dve kategórie: od 5 – 8 rokov a od 9 – 12 rokov. Na ôsmich stanoviskách so záchranárskou tematikou,si deti mohli otestovať svoje vedomosti a zručnosti. Ako prvé nastúpili mladšie deti, ktoré sa najprv zoznámili so súťažnou dráhou a ako správni záchranári si samozrejme obliekli postroj na zlaňovanie, prilbu a rukavice.

Stanovísk bolo niekoľko a na každom čakalo, na deti, poriadné dobrodružstvo. Vyskúšať si mohli streľbu zo vzduchovky, hod granátom či prekonať lanovú dráhu ponad vodnú plochu (rozumej jamu plnú plastových fliaš).

Po týchto zahrievacích kolách boli pripravené  vážne hasičské výzvy kde, malí hasiči, museli ukázať poriadnu dávku sily a odvahy, prebehnúť s hasičskou hadicou prekážkovou dráhou a uhasiť požiar či v tmavej miestnosti nájsť a vyprostiť figurínu. Na záver bolo potrebné podať prvú pomoc pri otvorenej zlomenine ruky. Musíme konštatovať, že všetky deti sa tejto úlohy zhostili naozaj perfektne.

Staršie deti mali úlohy o niečo náročnejšie, a to nielen dlhšími vzdialenosťami. Na stanovisku prvej pomoci museli najprv určiť prioritu ošetrovania zranení a na figuríne predviesť správnu kardiopulmonárnu resuscitáciu.

Na konci ich čakali zaslúžené výhry, ktoré zavŕšili deň plný zábavy, adrenalínu a množstva  nových vedomosti ohľadne prvej pomoci. Poriadnu dávku zábavy si tak užili nielen deti, ale aj ich rodičia a sme naozaj radi, že sme mohli cenami prispieť na toto skvelé podujatie a už teraz sa tešíme na to ďalšie. Kedy? Sledujte náš  FB a táto udalosť vám už neujde 🙂

 

insta

Pelikán na instagrame