„Maj odvážne sny, no nečakaj na zázraky“

Poznáte to, desiatky plánov, milióny túžob, občas nejaký ten projekt a nekonečné množstvo úloh. Všetko sa to odohráva v hlave, každý deň, niekedy i každú hodinu. Ako to všetko upratať? Ako dať projektom štruktúru a ten správny cieľ. Ako naozaj dosiahnuť to, čo naozaj chceme?

Problémov a otázok je jednoducho veľa a v rôznych smeroch. Spôsob, ako riešiť ťažké výzvy, ale i odpovede na otázky smerovania kariéry či naštartovania energie vlastného tela sa pokúsilo nájsť počas medzinárodného workshopu IPMA Young Slovakia, 30 nadšencov projektového riadenia, medzi ktorými bol aj náš pelikánec Miško Marko. Ich cieľom bolo lepšie sa spoznať, zdieľať skúsenosti z projektov, ale i naučiť sa nové triky ako zvládať „život“ trochu efektívnejšie.

Prvýkrát počas trojročnej existencie tejto projektovej skupiny sa stretli Košičania aj Bratislavčania všetci pokope. Rakúšania spoznávali zvyky Slovákov, ale hlavne svojich spolubojovníkov a kolegov zo Slovenska.

Začalo sa to celodenným workshopom, ktorého témou bolo: Scientific thinking. Pomocou „experimentov“ zisťovali mladí nadšenci, že nie je dôležité dosiahnutie cieľa, ale sústavné učenie sa cez stanovené očakávania a adaptácia na meniace sa podmienky a nové poznatky.

V druhej časti sa pozreli „pod pokličku“ sveta  Kellys bicycle. Vic Joshi sa delil o svoje skúsenosti s budovaním značky za hranicami Slovenska. Krásny príklad toho, ako sa z malej firmy, ktorá začínala požičiavaním bicyklov, stal medzinárodný predajca bicyklov vlastnej značky. Vic to nemal vôbec ľahké. Experimentovanie  a reflexia, učenie sa na vlastných chybách, ale i podpora manažmentu firmy, sú hlavné faktory úspechu podľa Viciho. Na druhej strane, nie je všetko len o úspechu. Vic prezentoval svoje skúsenosti so spoluprácou s firmami v krajinách ako Srí Lanka, Bangladéš či Thajsko. Kultúrne rozdiely a problémy, ktorým musel čeliť dvíhali zo stoličiek, rozosmievali a zarážali zároveň. Živý príklad toho,  aké dôležité je mať odvážne ciele, postupovať pomaly, nestrácať chuť napredovať, ale rovnako mať dobre nastavené procesy, ktoré pomáhajú vyvarovať sa chybám.

Tému: „Biohacking, ako naštartovať svoje telo pre lepšie výkony“ otvoril Mišo Duchoň  výrokom: „I have a little house, like this, like this…“. Toto musí každý zažiť! Mišo rúcal mýty o „zdravom“ stravovaní, dal tipy ako byť produktívnejší, občas pridal malú rozcvičku a tipy ako sa držať vo forme.

Toto fantastické podujatie síce neoddialilo globálne otepľovanie, ani nenastavilo svetový mier, no opäť naštartoval mladých projektových nadšencov a naučili ich niečo nové. Riadenie projektov efektívnejšie a zmysluplnejšie pomáha svetu nevytvárať zbytočné plytvanie, úlohy, ktoré nemajú zmysel, projekty, ktoré končia v šuplíkoch. Efektívne riadenie pracovného času a zmysluplné trávenie toho voľného je cieľom každého z nás. Experimentujme, skúšajme nové veci a učme sa na vlastných chybách. Spoločnosť pre projektové riadenie na Slovensku to všetkým nadšencom umožňuje.

 

Podobné workshopy sa usporadúvajú takmer vo všetkých krajinách, kde pôsobí IPMA. Pre mladých projekťákov, je to fantastická príležitosť na sebarozvoj, networking a objavovanie nových výziev. Preto sme nesmierne radi, že ako Pelikan môžeme podporiť tento skvelý projekt a umožniť tieto workshopy aj na Slovensku.

insta

Pelikán na instagrame